Home Aktualności Węgiel Łużycki, 1 listopada 2013 r.

Węgiel Łużycki, 1 listopada 2013 r.

0
0
luzycki

1. Akcja przeciwko nowym kopalniom w ramach wiejskiego festynu. Poszkodowani zgłaszają swoje prawa do stron ojczystych.

2. Negocjacje w sprawie koalicji ds. polityki energetycznej.

3. Szef Vattenfall’u nie przedłużył swojej umowy. Węgiel z Łużyc ma być sprzedany.

4. Petycja w sprawie Nochten II w wersji online do 6 listopada.

5. Były agent Stasi agituje dla Vattenfall’u.

6. Próby zastraszania krytyków kopalni węgla brunatnego.

7. Gazeta “Der Spiegel” zawyża liczbę miejsc pracy.

8. Katolicka organizacja młodzieżowa Landjugend żąda polityki klimatycznej.

9. Szwecja nie chce blokować planów Vattenfall’u w sprawie kopalni węgla brunatnego.

10. Wywiad z Heiko Kosel na temat miejscowości Schleife, Proschim i partii Die Linke.

11. Zapowiedź: 30 listopada w Berlinie odbędzie się demonstracja popierająca transformację energetyczną.

12. W naszej sprawie.

1. Akcja przeciwko nowym kopalniom w ramach wiejskiego festynu. Poszkodowani zgłaszają swoje prawa do stron ojczystych.

luzycki

Podczas festynu w Atterwasch, zorganizowanego w Dzień Reformacji przez stowarzyszenie Przyszłość stron rodzinnych (Brandenburgia), ponad 500 uczestników opowiedziało się przeciwko powstaniu nowych kopalni węgla brunatnego w Niemczech. Stowarzyszenie Przyszłość stron rodzinnych, gromadzące osoby zaangażowane w inicjatywy obywatelskie, polityków wszystkich partii, przedstawicieli gospodarki, kościoła oraz organizacji ekologicznych przygotowało takie spotkanie już po raz trzeci. Miejscowość Atterwasch, w której odbyło się to spotkanie, jest zagrożona zniszczeniem w związku z planami powstania na tym terenie kopalni. Podczas panelu dyskusyjnego pt. Sumienie transformacji energetycznej wypowiadały się osoby poszkodowane w wyniku działalności kopalni węgla brunatnego z Pödelwitz w Niemczech środkowych, z Immerath z Nadrenii i z Proschim z Łużyc.

Thilo Kraneis, 47-letni mieszkaniec miejscowości w Saksonii, mistrz ślusarski, opowiedział się zdecydowanie przeciwko przesiedleniom: “Nie wybraliśmy sobie takiego losu. Nasz sprzeciw może się istotnie przyczynić do sukcesu transformacji energetycznej”.

Policjant Stephan Pütz z Immerath mówił, że zaskarżył koncern RWE Power, a w międzyczasie jego skarga znalazła się także w Federalnym Trybunale Konstytucyjnym. Decyzja Trybunału jeszcze nie zapadła. Skarżący żąda wyjaśnienia, czy konstytucja daje prawo obywatelom do zamieszkiwania w ich ojczystych stronach.

Z kolei prezydent Brandenburskiego Związku Rolniczego Karsten Jennerjahn przedstawił stanowisko odnośnie transformacji energetycznej: “Potrzebujemy elastycznych rezerw energetycznych w postaci gazu, który mógłby być wykorzystany w przypadku braków w dostawie energii słonecznej i wiatrowej. W takim tempie, w jakim rośnie produkcja z odnawialnych źródeł energii, produkowanie jej z węgla brunatnego powinno być ograniczane”.

2. Negocjacje w sprawie koalicji ds. polityki energetycznej

W czwartek 24 października spotkała się po raz pierwszy grupa robocza ds. energii, negocjująca koalicję partii CDU i SPD. Od pracy tej grupy mogą zależeć warunki ramowe przyszłego użycia węgla brunatnego.

25 października na portalu klimaretter.info napisano: “Otwarty list do negocjujących warunki koalicji: Politycy ds. ochrony środowiska z SPD żądają od swojej partii jasnego stanowiska w sprawie polityki klimatycznej oraz zrównoważonego rozwoju. Obawiamy się, że delegacja ds. negocjacji koalicyjnych, obsadzona zwolennikami węgla, przeforsuje politykę prowęglową”. Oto link do artykułu, dotyczącego konfliktów w tworzącej się koalicji: http://www.klimaretter.info/politik/hintergrund/14889

3. Szef Vattenfall’u nie przedłużył swojej umowy. Węgiel z Łużyc ma być sprzedany

W ostatni wtorek, 29 października, okazało się, że główny dyrektor Vattenfall’u Oystein Loeseth z “powodów osobistych” nie przedłuży swojej umowy ważnej do marca 2015. Decyzja ta wskazuje jednoznacznie na to, co już od dawna wiadomo – Vattenfall podzieli się w przyszłości na część skandynawską i środkowoeuropejską. W wyniku referendum przeprowadzonego w Hamburgu, Vattenfall przegrał walkę o hamburską sieć przesyłową. Teraz może również stracić taką sieć w Berlinie. Vattenfall szuka kupca na łużycki przemysł węgla brunatnego – tej informacji koncern nie zaprzeczył podczas wtorkowego spotkania w Cottbus z przedstawicielami partii CDU ds. gospodarki. Na znalezienie nabywcy oraz ustalenie z nim warunków handlowych potrzeba jednak czasu. Prasa domyśla się, że kandydatem może być polski koncern PGE, który zamierza zbudować kopalnię węgla brunatnego oraz przejąć kontrolę nad odkrywkami po obu stronach granicy. Jednocześnie okazuje się, jak niewielką wartość dla Vattenfall’u ma obecnie kontrakt, który koncern niedawno wynegocjował z Rządem Landowym Brandenburgii. Wtedy to firma przykładała dużą wagę do prowadzenia interesów na terenie Łużyc.

4. Petycja w sprawie Nochten II, teraz także w wersji online do 6 listopada

Uruchomiliśmy możliwość podpisywania petycji w sprawie kopalni Nochten II w wersji online. Prosimy podpisywać petycję online lub w wersji papierowej. Ostateczny termin – 6 listopada Efekty zbierania podpisów pod petycją w sprawie kopalni Nochten II można zobaczyć na stronie:

https://secure.avaaz.org/de/petition/Stoppt_den_neuen_Tagebau_Nochten_II

5. Były agent Stasi agituje dla Vattenfall’u

Z artykułu Vattenfall jest wszędzie w gazecie Der Spiegel z 28 października 2013 wynika, że koncern ten współpracował z byłym nieformalnym pracownikiem służb bezpieczeństwa – Gerhardem Fugmannem. W czasach NRD, jako “Erich Fuchs”, donosił on na swoich kolegów. Jako dziennikarz tworzył gazetę skierowaną do osób przesiedlonych oraz mieszkających koło kopalni. Dla Vattenfall’u prowadził bezpłatny magazyn Struga. Jest mało prawdopodobne, że koncern nie wiedział o przeszłości Fugmanna. Był on bowiem od dawna znany okolicznym mieszkańcom. Struga oficjalnie wydawana była wspólnie z gminą Schleife, która nie wyraziła zgody na budowę Nochten II. Pomimo tego publikowane w niej były tendencyjne wiadomości na temat tej kopalni. Pojawiały się m.in. artykuły podważające antropogeniczny czynnik zmian klimatycznych, co nie zgadza się z ogólną strategią komunikacyjną koncernu Vattenfall. Temat ten porusza również gazeta Potsdamer Neuesten Nachrichten:

http://www.pnn.de/brandenburg-berlin/799984/

http://www.spiegel.de/international/germany/energy-giant-vattenfall-presses-on-with-coal-mine-expansion-plans-a-930828.html

6. Próby zastraszania krytyków kopalni węgla brunatnego

Z okolic Nochten pochodzi również wiadomość o niebezpiecznym zdarzeniu, jakie miało miejsce 23 października. “W godzinach wieczornych, nieznani sprawcy podpalili materiał wybuchowy w skrzynkach na listy dwóch rodzin z miejscowości Neustadt/Spree, leżącej w okolicach kopalni Nochten. Skrzynki te należą do członków stowarzyszenia Zmiana strukturalna teraz. Bez Nochten II”. Wybuch był tak głośny, że w pierwszej chwili właściciele obawiali się, że miał miejsce wypadek samochodowy. Jeden z mieszkańców, Matthias Hermstein, podkreśla, jak bardzo niebezpieczna była to sytuacja: “Nie tylko nasza własność została uszkodzona. Głośna eksplozja oraz porozrzucane aż na 12 metrów na drogę części skrzynki stanowiły spore zagrożenie dla osób postronnych. Droga jest tutaj często używana, sprawca ryzykował więc, że wydarzy się wypadek samochodowy”. Wcześniej założyciel stowarzyszenia Żal spalać w piecu nasze wioski (Unsere Dörfer sind zu schade zum Verheizen) był już dwukrotnie poszkodowany w Rohne. Zdaniem Friederike Böttcher, rzeczniczki stowarzyszenia Zmiana strukturalna teraz. Bez Nochten II, natężenie tych zdarzeń wskazuje na celowy atak skierowany na krytyków węgla. “Zwolennicy węgla nie używają merytorycznych argumentów. To smutne, że w zawziętej w walce o kopalnię Nochten II posuwają się do czynów na tak niskim poziomie”. Poszkodowani złożyli doniesienie o przestępstwie.

7. Gazeta “Der Spiegel” zawyża liczbę miejsc pracy

Można sądzić, że gazeta Der Spiegel przy zbieraniu danych do artykułu opublikowanego 28 października 2013 została wprowadzona w błąd przez zwolenników węgla. Na początku artykułu jest bowiem mowa o tym, że dzięki kopalniom węgla brunatnego i elektrowniom na terenie Łużyc jest 25 000 miejsc pracy. Informacja o 22 000 miejsc, często cytowana w mediach, pochodzi z ekspertyzy Vattenfallu z roku 2011. Realistyczne oszacowanie takiego zatrudnienia przyniosłoby jednak inne wnioski. Pisaliśmy już o tym w naszym Informatorze wielokrotnie. Poniżej link do tego tematu:

http://www.lausitzer-braunkohle.de/thema_arbeit.php

8. Katolicka organizacja młodzieżowa Landjugend żąda polityki klimatycznej

19 i 20 października w Bonn odbyło się spotkanie Komitetu Niemieckich Katolickich Ugrupowań Młodzieży Wiejskiej. Poza tematami dotyczącymi spraw wewnętrznych ugrupowań, spotkanie poświęcone było sprecyzowaniu żądań wobec posłów i posłanek, tworzącej się koalicji CDU/CSU i SPD. Związek żądał między innymi, aby nie przedłużać wdrożenia transformacji energetycznej. Zwracano uwagę, że liczba firm zwolnionych z opłat EEG (Prawo ds. odnawialnych źródeł energii) powinna zostać zmniejszona, przez co mogłyby się obniżyć koszty energii dla gospodarstw domowych. Dalsze postulaty to wezwanie Rządu Federalnego, aby określił cele klimatyczne i przedstawił metodę ich realizacji. Obok wsparcia i rozwoju odnawialnych źródeł energii, żądania dotyczyły zmniejszenia zużycia węgla w produkcji prądu oraz zwiększania efektywności energetycznej. Uczestnicy podkreślali, że nie są potrzebne dyplomatyczne gesty, ale konkretne ramy prawne. To, co stało się standardem na poziomie jednego landu – Nadrenii Północnej Westfalii – musi być w końcu wdrożone na poziomie federalnym.

Katolicki związek młodzieżowy liczy około 70 000 członków na terenie całych Niemiec.

9. Szwecja nie chce blokować planów Vattenfall’u w sprawie kopalni węgla brunatnego w Niemczech

25 października Riksdag, szwedzki parlament, debatował w sprawie kopalni odkrywkowych węgla brunatnego w Niemczech, które są własnością państwowego koncernu Vattenfall. Debata na ten temat została zorganizowana dzięki interpelacjom szwedzkich Zielonych przy poparciu niemieckich Zielonych. Ich przedstawiciele zadali pytanie, czy jest to zgodne z polityką zrównoważonego rozwoju, że państwowa firma otworzy pięć nowych kopalni węgla brunatnego. Ze strony rządu za działania koncernu odpowiada minister rynków finansowych, Peter Norman. Przedstawił on stanowisko, że to Niemcy i ich rząd zdecydują, jakiego rodzaju źródła energii będą wykorzystywane w ich kraju. Takie podejście rządu w tej sprawie było do przewidzenia, ale w związku z tym, że problem został omówiony publicznie przez parlament, można się spodziewać zwiększonego nacisku na Vattenfall i koalicję rządową.

10. Wywiad z Heiko Kosel na temat miejscowości Schleife, Proschim i partii Die LINKE

W wywiadzie z gazetą Potsdamer Neueste Nachrichten saksoński poseł do Landstagu Heiko Kosel (Die LINKE) podsumowuje krytyczne stanowisko frakcji Die LINKE w sprawie kopalni Nochten II. Dodaje również kilka słów krytyki pod adresem brandenburskiej frakcji partii Die LINKE.

http://www.pnn.de/brandenburg-berlin/797118/

11. Zapowiedź: 30 listopada w Berlinie odbędzie się demonstracja popierająca transformację energetyczną

W sobotę, 30 listopada 2013 r. Związek Inicjatyw i Stowarzyszeń Ekologicznych Bündnis aus Initiativen und Umweltverbänden zaprasza do Berlina na demonstrację dla poparcia transformacji energetycznej. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 13.00, na Dworcu Głównym, potem manifestacja ruszy w stronę Urzędu Kanclerza, aby dotrzeć tam o godzinie 16.00. Grupy z Łużyc mogą kupić zbiorowe bilety i dojechać do Berlina koleją.

Więcej na ten temat: http://www.energiewende-demo.de/

12 .W naszej sprawie

Lubią Państwo czytać “Węgiel Łużycki” (Lausitzer Rundbrief)? Państwa datki dla Umweltgruppe Cottbus pomogą nam działać.

http://www.lausitzer-braunkohle.de/Texte/ugc_foerdervereinbarung_%20mit_mandat.pdf

]]>

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Kopalnia Turów pochłania dawny kurort uzdrowiskowy Opolno-Zdrój, a minister i konserwator milczą

Opolno-Zdrój, dawne uzdrowisko o bogatej historii działalności leczniczej, zachowało swoją…