Home Aktualności Węgiel Łużycki, 21 marca 2014 r.

Węgiel Łużycki, 21 marca 2014 r.

0
0
wegielluzycki

wegielluzycki

  1. Stowarzyszenie Klinger Runde pisze do brandenburskiego ministra gospodarki
  2. Przypomnienie: manifestacja w Poczdamie w najbliższą sobotę
  3. Produkcja prądu z węgla dramatycznie spada
  4. Partia Zieloni składa wniosek o zmianę federalnego prawa górniczego
  5. Włochy: sąd zakazał dalszej pracy elektrowni węglowej
  6. Spotkania w następnym tygodniu
  7. Korekta: podaliśmy zły link

1. Stowarzyszenie Klinger Runde pisze do brandenburskiego ministra gospodarki

Stowarzyszenie Klinger Runde przed paroma dniami przesłało brandenburskiemu ministrowi gospodarki listę pytań. Minister gospodarki Ralf Christoffers zapytany został przede wszystkim o energetyczno-polityczną konieczność istnienia kopalni Jänschwalde-Nord. Postępowanie planistyczne dotyczące tej kopalni otwarte zostało w kontekście przewidywanego zaopatrzenia w węgiel nowej elektrowni Jänschwalde. Elektrownia ta miałaby zostać wyposażona w technologię sekwestracji CO2 (technologia CCS – przyp. tłumaczki). Odkąd Vattenfall w grudniu 2011 r. zatrzymał budowę instalacji demonstracyjnej, trudno znaleźć wytłumaczenie dla kontynuacji postępowania planistycznego. Trzeba dodać, że te nowe inwestycje zagrażają miejscowościom Grabko, Kerkwitz i Atterwasch. Pismo załączamy do tego wydania.

2. Przypomnienie: manifestacja w Poczdamie w najbliższą sobotę

Jak informowaliśmy w ostatnim numerze, 22 marca w Poczdamie będzie miała miejsce akcja poświęcona ratowaniu transformacji energetycznej. Nie będzie tam miejsca dla żadnego lobby węgla brunatnego!

 Miejsca spotkań:

Poczdam: 13:00, przy Heinrich-Mann-Allee, przed siedzibą władz landu

Cottbus: 9:45, dworzec kolejowy

Guben: 9:30, dworzec kolejowy

Zrzeszenie ponad 50 organizacji i inicjatyw zwołuje organizacje z całych Niemiec do stolic landowych: Düsseldorfu, Hannoveru, Kiel, Poczdamu, Monachium, Wiesbaden oraz Moguncji.

Zapraszamy na demonstracje przeciwko planom rządu, które hamują transformację energetyczną. Organizatorzy akcji żądają od władz landowych przyspieszenia demokratycznego, oddolnego i ekologicznego procesu transformacji energetycznej. Chcą także, aby władze landowe w Bundesracie głosowały przeciwko planom rządu federalnego hamującym transformację energetyczną.

W demonstracji w Poczdamie wezmą także udział obywatele z Łużyc poszkodowani w wyniku energetyki opartej na węglu brunatnym. Uwe Hiksch, przedstawiciel Przyjaciół Natury Niemcy oraz współorganizator demonstracji w Poczdamie powiedział: „Żądamy od Brandenburskiego Rządu Landowego, aby zakończył prowadzenie nieodpowiedzialnej polityki węglowej. Chcemy, aby rząd w Landtagu przeprowadził ustawę dotyczącą odejścia od węgla. W Brandenburgii nie można pozwalać na tworzenie nowych kopalni węgla brunatnego. Oczekujemy też, że w Brandenburgii zostanie zakazane szczelinowanie hydrauliczne (związane z wydobyciem gazu łupkowego – przyp. tłumaczki)”.

www.energiewende-demo.de

3. Produkcja prądu z węgla dramatycznie spada

 Tej zimy nie pobijemy ubiegłorocznego rekordu wydobycia węgla brunatnego. Zamiast tego w miesiącach od grudnia do lutego zaobserwowano spadek zbytu o 5.5%.

Donosi o tym gazeta Manager-Magazin w artykule, który można znaleźć tutaj:

http://www.manager-magazin.de/unternehmen/energie/wind-und-solarstrom-draengen-kohlestrom-zurueck-a-957902.html

 

4. Frakcja Partii Zieloni w Bundestagu składa wniosek o zmianę federalnego prawa górniczego

Frakcja partii Zieloni w Bundestagu złożyła wniosek, w którym żąda zasadniczych zmian w federalnym prawie górniczym. Odwołuje się też do wyroku Federalnego Trybunału Konstytucyjnego z 17 grudnia zeszłego roku. Partia żąda również zakazania tworzenia nowych kopalni węgla brunatnego.

            Więcej informacji można znaleźć tutaj:

http://www.bundestag.de/presse/hib/2014_03/2014_144/02.html

5. Włochy: sąd zakazał dalszej pracy elektrowni węglowej

Jak donosi klimaretter.info, po raz pierwszy w Europie sąd nakazał wyłączenie elektrowni węglowej z powodów zdrowotnych. Elektrownia węglowa w Ligurii nie przestrzegała przepisów dotyczących emisji. Zdaniem sądu przyczyniła się do śmierci 442 osób.

http://www.klimaretter.info/umwelt/nachricht/15935-italienisches-gericht-verbietet-kohlekraftwerk

 

6.  Spotkania w następnym tygodniu

Informacje podajemy jak zwykle na: www.lausitzer-braunkohle.de/termine.php

7. Korekta: podaliśmy zły link

Prosimy o wybaczenie. W ostatnim wydaniu podaliśmy niewłaściwy adres strony. Doniesienie prasowe saksońskiego rządu dotyczące zatwierdzenia planu kopalni Nochten znajduje się tutaj:

http://www.medienservice.sachsen.de/medien/news/190576

                                                           Tłum. Hanna Schudy

]]>