Ciekawy styczniowy nr Wegla Łużyckiego, w którym czytamy: „…Hey ostrzegał przed odnowionym rozwojem [energetyki węglowej] przy udziale nowych subwencji, tzw. „rynku mocy”. Subwencje te mogą decydować o dalszym wspieraniu energetyki węglowej. „Rynek mocy” pozwala na dalsze funkcjonowanie „elastycznych” elektrowni, które potrzebne są tylko przez krótki czas w roku dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw prądu…”
Komentarz: Mamy podobieństwa zamiarów lobby weglowego w Niemczech i Polsce. Bo również w Polsce „rynek mocy” ma być nowym sposobem na subwencjonowanie z kieszeni podatników deficytowych elektrowni węglowych jak Opole! (R. Gawlik)
Drodzy czytelnicy,
od wczoraj na biurku nowego ministra energetyki Sigmara Gabriela leżą wytyczne do ponownego opracowania ustawy o odnawialnych źródłach energii. Dokładna ocena tego projektu jest na razie trudna. Konkretne efekty będą zależały od politycznego „przeciągania liny” zarówno na scenie politycznej, jak i za jej kulisami. Na chwilę obecną przekazujemy następujące wiadomości:
1.Rada ekspertów ocenia: Mamy do czynienia z zaostrzonym konfliktem między energetyką węglową i energetyką z odnawialnych źródeł energii
2. Kopalnia węgla brunatnego w landzie Saksonia-Anhalt zamknięta po potężnych ruchach masowych hałd kopalnianych
3. Pozdrowienia noworoczne z zagrożonych wsi dla szwedzkich polityków
4. Kopalnie węgla brunatnego należące do koncernu Vattenfall zaoszczędzą 67 milionów euro dzięki zwolnieniom z opłat EEG-Umlage
4.Film z Marszu Gwiaździstego
1. Rada ekspertów ocenia: Mamy do czynienia z konfliktem między energetyką węglową i energetyką z odnawialnych źródeł energii
Dnia 14 stycznia na wykładzie prowadzonym przez generalnego sekretarza Rady Ekspertów ds. Środowiska rządu niemieckiego (SRU) podkreślano, że między sektorem energetyki opartej na spalaniu węgla a stroną optującą za rozbudową energetyki opartej na odnawialnych źródłach energii doszło do zaostrzenia konfliktu w zasadniczych kwestiach. W wypełnionej po brzegi sali wykładowej Uniwersytetu Technicznego w Cottbus dr Christian Hey powiedział: „Wysoki udział węgla w energetyce zagraża transformacji energetycznej zarówno pod względem politycznym, jak i ekonomicznym”. Hey ostrzegał przed odnowionym rozwojem [energetyki węglowej] przy udziale nowych subwencji, tzw. „rynku mocy”. Subwencje te mogą decydować o dalszym wspieraniu energetyki węglowej. „Rynek mocy” pozwala na dalsze funkcjonowanie „elastycznych” elektrowni, które potrzebne są tylko przez krótki czas w roku dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw prądu. Jednakże elektrownie te są wypierane z normalnego rynku ze względu na energię elektryczną z węgla brunatnego. „Budowa zbiorników magazynujących energię elektryczną wymaga czasu, którego potrzebujemy. Przejściowe technologie powinny opierać się na elastycznych elektrowniach gazowych” – twierdzi Hey.
„Kształtowanie przyszłego rynku prądu” to tytuł spotkania zorganizowanego przez studenckie koło naukowe „Elektrownia informacji i środowiska” (Umweltinfokraftwerk) oraz GRÜNE LIGA Cottbus. „Lobby miało jak dotąd dobrą koniunkturę. Dlatego cieszymy się, że mogliśmy zaprosić na wykład w Cottbus niezależne gremium rady ekspertów. Tak duże zainteresowanie tematem przerosło nasze oczekiwania. Mamy nadzieję, że dzięki tej dyskusji temat będzie poruszany z nowym impetem na terenie Łużyc” – powiedział René Schuster z GRÜNE LIGA Cottbus. W Organizacji wykładu pomagała również fundacja Róży Luxemburg.
(Doniesienie prasowe: 15.01.2014r.)
2. Kopalnia węgla brunatnego w landzie Saksonia-Anhalt zamknięta po potężnych ruchach masowych hałd kopalnianych
W nocy z 6 na 7 stycznia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego obsługiwanej przez firmę ROMONTA w landzie Saksonia-Anhalt doszło do potężnych ruchów masowych hałd kopalnianych. W wyniku tego zdarzenia zasypany został sprzęt górniczy. Tylko rozważnej interwencji górnika zawdzięczamy, że nikomu nic się nie stało. Urząd Górniczy potwierdził gazecie „Mitteldeutsche Zeitung”, że ruchy masowe miały większy zasięg niż te podczas wypadku w Nachterstedt, gdzie osunęły się zbocza kopalni Concordia, na miejscu której planowane było jezioro kopalniane. Obecnie uważa się, że podczas ruchów masowych w opisywanej kopalni osunęło się 6 milionów metrów sześciennych ziemi. W 2009r. w Nachterstedt było to 4.5 miliona metrów sześciennych. Zdecydowano, że praca w kopalni nie będzie kontynuowana. Po osunięciu się ziemi, Urząd Górniczy odnotował ruchy masowe jeszcze po 10 dniach. Land Saksonia-Anchalt sprawdza nawet, czy możliwa jest pomoc finansowa dla firmy górniczej.
Przebieg wypadku dokumentowany był w kilku artykułach w gazecie
„Mitteldeutschen Zeitung”:
http://www.mz-web.de/eisleben/unfall-in-amsdorf-ein-riese-rutscht-ab,20640972,25812916.html
3. Pozdrowienia noworoczne z zagrożonych wsi dla szwedzkich polityków
Dnia 10 stycznia posłanka do landtagu Monika Schulz-Höpfner (CDU) wraz z księdzem Mathiasem Berndtem rozpoczęli kolejną akcję wysyłania kartek pocztowych do Szwecji. Ponad 360 kartek pocztowych z życzeniami noworocznymi, pisanymi po raz pierwszy w języku szwedzkim, zostało wysłanych do polityków, przedstawicieli rządu szwedzkiego oraz domu królewskiego. Celem akcji jest zwrócenie uwagi szwedzkich polityków na los łużyckich wsi zagrożonych rozkopaniem i zniszczeniem w wyniku planów państwowego szwedzkiego koncernu Vattenfall. Monika Schulz-Höpfner powiedziała: „W 2014 roku, w którym w Szwecji odbędą się wybory na szczeblu Unii Europejskiej, do Reichstagu, a także wybory samorządowe, chcemy uwrażliwić polityków na losy naszych wsi. Od 7 lat ludzie żyjący na tym terenie mają obawy przed utratą swoich stron ojczystych”.
4. Kopalnie węgla brunatnego należące do koncernu Vattenfall zaoszczędzą 67 milionów euro dzięki zwolnieniom z opłat EEG-Umlage
Według badań organizacji Niemiecka Pomoc dla Środowiska (DUH) w ubiegłym roku kopalnie węgla brunatnego Vattenfallu „wymigały się” od zapłaty 67 milionów euro opłat EEG Umlage. „Przykład ten pokazuje, że największy zabójca klimatu nie bierze finansowego udziału w transformacji energetycznej. Zwolnienia z opłat EEG Umlage mo żna uznać za przykład nadużycia. Problem ten stał się też powodem do przeprowadzenia przez Komisję Europejską oceny niemieckich przepisów prawnych. W takiej sytuacji sama transformacja energetyczna( Energiewende) może stanąć pod znakiem zapytania” – mówił przewodniczący DUH Jürgen Resch. „Rząd niemiecki musi wyraźnie oświadczyć Komisji Europejskiej, że jak najszybciej zakończy to nieporozumienie”.
Liczne doniesienia medialne na ten temat:
http://www.rbb-online.de/wirtschaft/beitrag/2014/01/stromriese-als-rabattjaeger.html;
http://www.pnn.de/brandenburg-berlin/816902/;
http://www.maz-online.de/Brandenburg/Lausitz-Braunkohle-Vattenfall
Spiegel-Online 16 stycznia napisał, że oprócz Vattenfallu również MIBRAG i RWE nie zapłaciły milionów euro dzięki zwolnieniom w ramach przepisów Energiewende:
Film z Marszu Gwiaździstego
Telewizja graswurzel tv przygotowała czterominutowy film z Marszu Gwiaździstego.
Polecamy materiał:
]]>