Home Aktualności Węgiel Łużycki, 31 maja 2013r.

Węgiel Łużycki, 31 maja 2013r.

0
0

Przedstawiamy aktualne doniesienia z łużyckiego regionu węgla brunatnego. Tym razem zapowiadamy terminy spotkań, podczas których wyrażona zostanie krytyka budowy nowych kopalni:

  1. Wnioski dotyczące szkód górniczych w brandenburskim Landtagu
  2. Doniesienia ze spotkania Komitetu ds. Węgla Brunatnego dotyczącego kopalni Welzow II
  3. UGC na berlińskim festiwalu środowiska 1 i 2 czerwca
  4. Dni ochrony środowiska i oszczędności energetycznej w Guben w dniach 1–8  czerwca
  5. Milcząca manifestacja przed saksońskim Komitetem ds. Węgla Brunatnego
  6. Dzwon przypominający o problemie kopalni
  7. (Jak) powstrzymać Nochten II? – spotkanie 10 czerwca
  8. Zielona akademia letnia w Cottbus 15 czerwca
  9. Wykład i dyskusja 15 czerwca w Trebendorf
  10. Zapisy na obóz klimatyczny w Proschim w lipcu
  11. Poprawki do ostatniego numeru
  1. Wnioski dotyczące szkód górniczych w brandenburskim Landtagu

Frakcja Partii Zieloni złożyła na spotkaniu plenarnym w brandenburskim Landtagu wniosek do Bundesratu dotyczący przeniesienia ciężaru dowodu w sprawach dotyczących szkód górniczych. Wniosek o numerze 5/7367 jest dostępny na stronie internetowej: http://www.parldok.brandenburg.de/parladoku/w5/drs/ab_7300/7367.pdf

Posłanka Monika Schulz-Höpfner z frakcji CDU wniosła również o stworzenie sądu polubownego dla szkód górniczych na wzór sądu w landzie Nadrenia Północna-Westfalia. Podczas gdy na terenie Łużyc poszkodowani mogą albo zaakceptować ekspertyzę Vattenfall, albo wytoczyć proces (ryzykując wysokimi kosztami procesowymi), mieszkańcy Nadrenii Północnej-Westfalii kierują sprawę do sądu polubownego bez ryzyka poniesienia kosztów. Propozycja ta została dobrze przyjęta przez mieszkańców Łużyc, o czym można się było przekonać na spotkaniu 2 maja w Griessen. Brandenburskie Ministerstwo Gospodarki odrzuca jednak taką możliwość, uzasadniając, że “firma górnicza nie uznała, że istnieje potrzeba wprowadzenia sądu polubownego, bo nie ma licznych sporów związanych ze szkodami górniczymi”. Wniosek o numerze 5/7361 jest dostępny tutaj:

http://www.parldok.brandenburg.de/parladoku/w5/drs/ab_7300/7361.pdf

Na tym samym zgromadzeniu plenarnym bezpartyjny poseł Gerd-Rüdiger Hoffmann zwrócił uwagę na spadającą liczbę miejsc pracy w gminie Horno od czasu wydobywania na tym terenie węgla brunatnego. Wcześniej argumentem dla wydobycia węgla w Horno było stworzenie tysiąca miejsc pracy

  1. Doniesienia ze spotkania Komitetu ds. Węgla Brunatnego

Jak już zapowiadaliśmy w poprzednim Informatorze, w tym numerze podajemy szczegółowe informacje o posiedzeniu Komitetu ds. Węgla Brunatnego z dnia 23 maja w sprawie kopalni Welzow II. Czterostronicowy, niekompletny, ale godny uwagi dokument sporządzony został na posiedzeniu Komitetu. W dokumencie władze przyznają, że rolnictwo na tym terenie nie jest zabezpieczone w kontekście planów związanych z węglem brunatnym. Wniosek złożony przez organizacje ekologiczne podważył również zapewnienia koncernu Vattenfall o ochronie jakości wody pitnej. Wniosek dostępny jest tutaj: http://www.lausitzer-braunkohle.de/Texte/130523_bka-bericht.pdf

Uzupełnieniem dla ekspertyzy energetycznej, którą dołączyliśmy do ostatniego Informatora jest głos Tomasza Burcharda. Materiał można znaleźć na stronie internetowej:

http://www.lausitzer-braunkohle.de/Texte/130523_redebeitrag_burchardt.pdf

 

  1. UGC na berlińskim festiwalu środowiska 1 i 2 czerwca

Umweltgruppe Cottbus należąca do GRÜNE LIGA prezentować będzie temat węgla brunatnego na berlińskim festiwalu środowiska w dniach 1 i 2 czerwca. Celem prelekcji będzie przypomnienie obywatelom Berlina, skąd pochodzi ich prąd oraz ukazanie związków między wydobyciem węgla a jakością wody pitnej. Ze względu na bieżące działania w sprawie inicjatywy ustawodawczej dotyczącej planów rekomunalizacji sieci przesyłowej Berlina, mamy nadzieję na duże zainteresowanie odwiedzających festiwal. Można nas znaleźć na stoisku 113, blisko sceny i Bramy Brandenburskiej. Więcej na stronie internetowej festiwalu: www.umweltfestival.de.

  1. Dni ochrony środowiska i oszczędności energetycznej w Guben w dniach 1-8 czerwca

Stowarzyszenie Pro-Guben już po raz dziesiąty zaprasza na dni ochrony środowiska i oszczędności energetycznej. Rozpoczęcie imprezy w sobotę 1 czerwca o godzinie 11 w sali wystawowej “Alten Färberei”. Wystawa będzie czynna do 8 czerwca w godzinach od 10 do 17.

  1. Milcząca manifestacja przed saksońskim Komitetem ds. Węgla Brunatnego

Dnia 4 czerwca o godz. 12:30 w Budziszynie przed spotkaniem saksońskiego Komitetu ds. Węgla Brunatnego działającego przy Związku Planistycznym, Stowarzyszenie “Zmiana strukturalna teraz. Bez Nochten II” zaprasza na milczącą manifestację. Zapowiedź spotkania dostępna jest tutaj: http://www.strukturwandel-jetzt.de/images/flyer-mahnwache-04-06-2013-a6.pdf

6. Dzwon przypominający o problemie kopalni

Inicjatywa z Taubendorf (gmina Schenkendöbern) zwraca uwagę na zapewnienia brandenburskiego Rządu Landowego, zgodnie z którymi teren kopalni Jänschwalde będzie się kończyć przy Taubendorfer Rinne. Jeżeli przyrzeczenia w sprawie kopalni nie zostaną dotrzymane, to Taubendorf będzie oddalona od kopani z trzech stron jedynie o 200 m. Z czwartej strony natomiast miejscowości zagraża widoczna gołym okiem po polskiej stronie ( planowana- przyp. tłum) kopalnia Gubin-Brody. Aby władze nie zapomniały o tym problemie, począwszy od 9 czerwca w Taubendorf zabrzmi regularnie dzwon, dla którego zbudowano już drewnianą wieżę z licznych datków ofiarowanych z całego regionu.

  1. (Jak) powstrzymać Nochten II? – spotkanie 10 czerwca

Frakcja Die Linke z saksońskiego Landtagu zaprasza w poniedziałek, 10 czerwca do sali spotkań w Rohne na odczyt “(Jak) powstrzymać Nochten II?”. Prelegentem będzie dr Bernadette Jonda, z Uniwersytetu Martina-Lutra w Halle-Wittenberg, która wygłosi wykład pod tytułem  “Wyniki badań ankietowych z 2010 roku i rola koncernu Vattenfall w tych badaniach”. Z kolei pani adwokat dr Roda Verheyen przedstawi prezentację pt.: “Informacja na temat procesu planistycznego. Jak można zatrzymać Nochten II?”. Wystąpią również posłanki  dr Jana Pinka i Kathrin Kagelmann. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18 w sali spotkań Rohne. Więcej informacji na stronie: http://linksfraktionsachsen.de/index.php?section=calendar&;cmd=event&id=190

  1. Zielona akademia letnia w Cottbus 15 czerwca

Tradycyjna akademia letnia Partii Zielonych w Brandenburgii odbędzie się tego roku w Cottbus i poświęcona będzie polityce klimatycznej. W programie przewidziano warsztaty, wycieczki do miejsc będących źródłami zanieczyszczenia rzeki Sprewy związkami żelaza, rozmowy na temat energii wiatrowej. Spotkanie odbędzie się pod hasłem: “Co dalej po wydobyciu węgla?

Zapisy na akademię tutaj: www.gruene-brandenburg.de/sommerkonferenz

  1. Wykład i dyskusja 15 czerwca w Trebendorf

Węgiel  brunatny i Łużyce są ze sobą mocno związane od prawie 200 lat. Czy ten “związek” jest jednak przyszłością tego regionu? Czy węgiel brunatny będzie do pogodzenia z niemiecką polityką klimatyczną? Czy będzie surowcem atrakcyjnym pod względem gospodarczym? Czy w kontekście obecnych zmian inwestycje w węgiel opłacają się gospodarczo, społecznie i klimatycznie? Czy węgiel brunatny ma jakieś znaczenie dla Saksonii, jeżeli stolica landu w ramach swojego nowego planu energetycznego zadecydowała o znacznej redukcji emisji CO2? Norbert Rost, planista z Drezna, dyskutować będzie na temat znaczenia węgla brunatnego w przyszłości oraz tego, kto będzie w tych kwestiach decydować. Spotkanie Stowarzyszenia “Zmiana  strukturalna teraz. Bez Nochten II” o godzinie 11 w sali jeździeckiej Reinert Ranch  w Trebendorf.

  1. Zapisy na obóz klimatyczny w Proschim w lipcu

W dniach 13 – 21 lipca zaplanowany jest na terenie Łużyc obóz klimatyczny. Po odwiedzinach w Jänschwalde w 2011 oraz Cottbus w 2012 roku przyszła kolej na Proschim (wcześniejsza lokalizacja jest nieaktualna). Zapisy na obóz trwają na stronie internetowej www.lausitzcamp.info. Obóz będzie wstępem dla rajdu rowerowego, który z Cottbus wyruszy do innego rejonu węgla brunatnego w Nadrenii Północnej-Westfalii. Rajd będzie trwać od 21 lipca do 24 sierpnia. Informacje na stronie internetowej: www.reclaimpowertour.org

  1. Poprawki do ostatniego numeru

W ostatnim Informatorze popełniliśmy niewielki błąd w punkcie 9,  w którym pisaliśmy o wywiadzie Luise przeciwko Vattenfall. Chodziło tam o inne stowarzyszenie – BurgerEnergie Berlin. Choć obydwa stowarzyszenia popierają rekomunalizację sieci przesyłowej, zajmują się jednak tym tematem z różnych perspektyw. 

]]>

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

EKO-UNIA i Zielony Instytut wspierają powstawanie obywatelskich społeczności energetycznych na Dolnym Śląsku

W 2024 roku EKO-UNIA i Zielony Instytut rozpoczęły wspólnie z europejską koalicją Beyond F…