Home Aktualności Węgiel Łużycki, okólnik. 4. XI, 2012-11

Węgiel Łużycki, okólnik. 4. XI, 2012-11

0
0

Węgiel Łużycki 

  1. Zwolnienia w koncernie Vattenfall nie są wykluczone
  2. Festyn przeciwko bagrowaniu: Plany związane z węglem brunatnym są przestarzałą polityką
  3. Eksperci – nadmierna rozbudowa sieci będzie służyć elektrowniom węglowym zamiast odnawialnym źródłom energii
  4. Łużycka spółdzielnia solarna otwiera nową instalację
  5. Partia Zielonych wyznacza kandydata do wyborów do Bundestagu
  1. Zwolnienia w koncernie Vattenfall nie są wykluczone

25 października nie powiodły się negocjacje dotyczące płac zatrudnionych w koncernie Vattenfall. Po doniesieniach prasowych nie doszło do skutku porozumienie w sprawie jak długo powinny jeszcze być wykluczone zwolnienia pracowników. Problemem wymagającym rozwiązania jest również ograniczenie możliwości zatrudniania uczniów. Nagłówek leżącej w każdej skrzynce na listy w Łużycach gazety „Märkische Bote” z 27 października donosi „Pewność pracy w Vattenfall czeka fiasko”. Zwolnienia wynikające z problemów firmy Betriebsbedingte Kündigungen uchodzą za ostatni sposób w jaki może zostać zredukowana liczba pracowników, lecz też przewiduje się zwolnienia ze względu na strukturę wieku, przejście na emeryturę lub wysłanie na wcześniejszą emeryturę. Na początku 2013 roku odbędą się koleje rozmowy. W trzecim kwartale 2012 roku koncern znalazł się na skraju  upadku w skali całej Europy przez rachunkowe korekty. Z tego powodu wymagane będą dalsze oszczędności. Zgodnie z informacjami gazety Stern, koncern Vattenfall chce zaoszczędzić w 2013 roku aż do 3 miliardów koron szwedzkich.

2. Festyn przeciwko bagrowaniu: Plany związane z węglem brunatnym są przestarzałą polityką.

31 października 2012 osoby z całej Brandenburgii protestowały w Atterwasch w powiecie Spree-Neisse przeciwko kopalni węgla brunatnego. Na „Festynie dla stron rodzinnych i przyszłości” urządzonym przez parafię, straż pożarną oraz zakłady rolnicze przed ponad 350 zgromadzonymi uczestnikami festynu wypowiadali się politycy i przedstawiciele gospodarki przeciwko planom rządu landowego (Landesregierung) przewidującym bagrowanie miejscowości Atterwasch i pięć innych okolicznych wsi.

„Jeżeli chcemy przemiany energetycznej (Energiewende) energetyka z węgla brunatnego nie powinna być przedłużana po roku2035″powiedział podczas manifestacji prezydent Związku Rolniczego Karsten Jennerjahn. „Rekultywacja jest bajką, realne jest natomiast długotrwałe zniszczenie terenu. Wraz z tymi planami rozpoczyna się horror dla mieszkańców zagrożonych wsi”.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz energetyki Christian von Hirschhausen z Niemieckiego Instytutu Badań nad gospodarką podczas dyskusji panelowej zaznaczył wyraźnie: „Węgiel brunatny będzie jeszcze krótszą drogą do przemiany energetycznej, niż dotychczas sugerowali nam politycy z Brandenburgii. Sekwestracja CO2 z elektrowni węgla brunatnego jest wątpliwą innowacją, ponieważ nie opłaca się ona ani ze względów technicznych ani gospodarczych. Nie będzie też możliwe skonstruowanie sieci na spaliny ( CO2) w skali Europy. Dlatego sugerowałbym rządowi landu, żeby nie tworzył nowych planów rozwoju kopalni”.

Przemówienie końcowe wygłosiła najpiękniejsza mieszkanka Brandenburgii. 22 letnia Julia Albinus z Atterwasch, wybrana wiosną na miss Brandenburgii, apelowała do uczestników spotkania „Walczmy przeciwko kopalniom, aby nasze rodzinne tereny nie padły ofiarą węgla brunatnego. Wstawmy się za przyszłymi pokoleniami, aby one również mogły się bawić się na łąkach Goldwässerchen, tak jak ja lubiłam to robić kiedy byłam dzieckiem”.

Również posłanki i posłowie Monika Schulz-Höpfner (CDU), Sabine Niels (Grüne) i Wolfgang Neskovic (Linke) oraz Christoph Rechberg ze związku właścicieli ziemskich krytykowali plany dotyczące kopalni węgla brunatnego nazywając je „przestarzałą polityką”.

Festyn rozpoczął się mszą świętą, po której nastąpiła dyskusja panelowa, w której wzięli udział oprocz pana Hirschhausena m.in. redaktor gazety Postdamer Neuste Nachrichten Peter Tiede i adwokat Dirk Teßmer. Organizatorami był związek „Strony rodzinne i przyszłość” , do którego należą członkowie wszystkich partii, przedstawiciele środowisk ekologicznych i gospodarczych oraz kościelnych. Jego celem jest przeforsowanie przemiany energetycznej (Energiewende) w Brandenburgii. (Doniesienia prasowe, video i zdjęcia dostępne są na stronie www.heimatzukunft.de)

  1. Eksperci – nadmierna rozbudowa sieci będzie służyć elektrowniom węgla zamiast odnawialnym źródłom energii

W ubiegły tydzień w dzienniku ukazały się dwa wywiady z profesorem ekonomii Lorenzem Jarass, który wyraził swoje wątpliwości w kwestii konieczności budowy sieci przesyłowej w planowanym rozmiarze. Sieć ma być rozbudowana na koszt użytkowników, a przede wszystkim ze sprzedaży elektrowni węglowej. 1 listopada Jarass mówił na ten temat „Weźmy pod uwagę sieci, które będą kładzione między Niemcami Wschodnimi a Bawarią. Są one potrzebne, ponieważ na  wschodzie Niemiec jest wiele elektrowni wiatrowych, ale jednocześnie mamy elektrownie węgla brunatnego. Elektrownie wiatrowe maja być wykorzystane także w sytuacji kiedy wieje silny wiatr i kiedy w sieci nie ma pojemności dla energii z wiatru i dla energii z węgla. Krótko mówiąc – sieci we Wschodnich Niemczech są budowane dla węgla brunatnego”

Jarass opublikował również książkę pt. „Jakich sieci potrzebuje przemiana energetyczna”

(MV-Verlag,Münster, 08/2012; ISBN 978-3-86991-641-5, 280 S.)

Wywiady w interncie:

http://www.taz.de/1/archiv/archiv/?dig=2012/11/01/a0214

http://www.tagesschau.de/inland/netzausbau108.html

  1. Łużycka spółdzielnia solarna otwiera nową instalacje

Dotychczas zainstalowano już pierwsze urządzenia fotowoltaniczne spółdzielni na budynku w mieście Gubin. Oficjalne oddanie do eksploatacji ma nastąpić 27.11 w czasie urzędowania burmistrza oraz gubińskiej królowej jabłek. (www.solar-lausitz.de)

 

5. Partia Zielonych wyznacza kandydata do wyborów do Bundestagu

Związek 90/Zieloni (Partia Zielonych) w okręgu Cottbus i Spree-Neisse na spotkaniu 18 października wybrał swojego kandydata do wyborów do Bundestagu w 2013 roku. 53 letni dyrektor Obszaru Chronionego Krajobrazu Schlaubetal zapowiada, że odrzucenie planów budowy nowych kopalni będzie odgrywało istotną rolę w jego kampanii wyborczej. W partiach CDU, LINKE, i SPD decyzja w sprawie kandydata jeszcze nie zapadła. FPD zdecydowało wybrać prof. Martina Neumanna, który w przeszłości agitował za węglem brunatnym i technologią sekwestracji CO2. Obecnie mandat poselski w regionie Cottbus i Spree-Neisse jest w rękach bezpartyjnego prawnika Wolfganga Neskovica (Frakcja Die Linke).

                                                                       tłum. H. Schudy

]]>

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Elektrownia atomowa w Choczewie zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Polski

Rząd PiS lokalizując elektrownię jądrową (EJ) w gminie Choczewo na wybrzeżu Bałtyku nie zw…