Home Aktualności Zamrażając Lód

Zamrażając Lód

0
0
planet

planet

Zapraszamy na debatę: „Czy ludzkość przetrwa bez lodowców?” po filmie „Zamrażając Lód”, reż Jeff Orlowski, w ramach festiwalu Planet+Doc Film Festival

Zapraszamy na debatę po seansie filmu „Zamrażając Lód” w reż. Jeffa Orlowskiego, opowiadającym o projekcie Extreme Ice Survey (EIS) Jamesa Baloga, fotografa przyrody i autora wielu okładek National Geographic, w którym artysta postanowił pokazać globalne cieplenie.

{gallery}Galerie/planet,width=170,height=123,limit=1,limit_quantity=3{/gallery}

W celu osiągnięcia zamierzonego efektu ustawił kilkadziesiąt aparatów fotograficznych w miejscach, gdzie znajdują się największe światowe lodowce (Grenlandia, Islandia, Alaska i Montana), aby dzień po dniu, przez trzy kolejne lata rejestrować zachodzące zmiany. Następnie, tysiące zdjęć otrzymanych metodą poklatkową skompresował do kilkusekundowych filmów. Rezultat, który oglądamy w równej mierze zachwyca, co przeraża. Oto na naszych oczach ogromne, niewzruszone lodowce topnieją i cofają się o kilka-kilkanaście kilometrów. Kolosalne masy lodu, wielkości porównywalnej z Dolnym Manhattanem, rozpadają się na drobne części. Zmiany, które zespół Baloga zaobserwował w ciągu 3 lat, odpowiadają skalą temu, co wcześniej wymagało przynajmniej 30 lat…

Więcej tutaj: planetedocff.pl >>

Ukazany w filmie wyjątkowo malowniczy proces topnienia lodowców jest poruszający, ale jakże nam daleki – tysiące kilometrów dzielą nas przecież od krain wiecznego śniegu. Jednak skutki globalnego ocieplenia i topnienia lodowców „na krańcach naszego świata” dotykać będą każdego z nas – wpłyną na dostęp do wody pitnej, na częstotliwość i gwałtowność ekstremalnych zjawisk pogodowych, zagrozić mogą terenom, położonym na brzegach oceanów i mórz. Zapobiec tym zjawiskom mogą nie tylko zmiany globalnej polityki, lecz również sposób funkcjonowania każdego z nas. W jaki sposób działać na różnych poziomach, aby ograniczyć emisję gazów cieplarnianych? Jakie korzyści przynieść może zwrot ku odnawialnym źródłom energii, a jakie przeszkody pojawić się mogą na drodze ku realizacji tej wizji? Zapraszamy do dyskusji…

Współorganizatorami debaty są Fundacja im. Heinricha Bölla oraz Greenpeace. Spotkanie stanowi część cyklu sześciu debat, odbywających się w ramach międzynarodowego festiwalu kina dokumentalnego Planete+ Doc w Dolnośląskim Centrum Filmowym od 12.05 do 19.05.

Uczestnicy debaty:

dr Karolina Jankowska – wykładowczyni w Instytucie Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego i naukowiec wizytujący w Centrum Europy Środkowo-Wschodniej Fraunhofer w Lipsku

Tomasz Koprowiak – burmistrz Kisielic

Marta Śmigrowska – autorka i prezenterka programu Eko Reporter (Polsat News)

Moderator:
Michał Olszewski – rzecznik prasowy ClientEarth Polska, dziennikarz przez lata związany z Tygodnikiem Powszechnym

]]>

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Akcja Czysta Odra zbliża się wielkimi krokami!

Zaczynamy 26.04, kończymy 5.05. To już trzeci raz, gdy wspólnie w przeciągu zaledwie 10 dn…