Home Aktualności Zgłoś dziuplę! Ocal drzewa i ptaki

Zgłoś dziuplę! Ocal drzewa i ptaki

Możliwość komentowania Zgłoś dziuplę! Ocal drzewa i ptaki została wyłączona
0

Po raz kolejny zgłaszamy nadleśnictwom obecność drzew dziuplastych na terenach przez nie zarządzanych. Tym razem nasze zgłoszenie trafia do Nadleśnictwa Pieńsk.

Drzewa dziuplaste pełnią bardzo ważną rolę w ekosystemie, stanowiąc siedlisko dla wielu organizmów. Najczęściej dziuple kojarzą nam się z ptakami, ale zamieszkiwane są one również przez drobne ssaki czy bezkręgowce.

Dziuplą nie jest tylko charakterystyczny okrągły otwór w pniu drzewa wykuty przez dzięcioły, ale też otwory powstające przy złamaniu gałęzi drzewa czy wypróchnienia.

Pamiętajmy, że drzew dziuplastych nie wolno wycinać! Nadleśnictwa są zobowiązane pozostawić takie drzewa do naturalnego obumarcia. Dlatego też, aby zapobiegać wycinkom takich drzew, każde napotkane drzewo dziuplaste warto:

  • sfotografować, najlepiej wykonać kilka zdjęć, tak aby drzewo było łatwe do rozpoznania w terenie, w tym oczywiście należy udokumentować dziuple, jeśli tylko jest to możliwe;
  • ustalić jego lokalizację, np. dzięki współrzędnym pozyskanym z Google Maps;
  • ustalić ilość dziupli na danym drzewie;

Ponadto wskazane jest ustalenie takich informacji jak:

  • gatunek drzewa;
  • określenie dokładnej lokalizacji dziupli na drzewie;
  • rozpoznanie czy dziupla jest zamieszkała przez jakieś organizmy, np. pisklęta dzięciołów głośno wokalizują, przez co łatwe stwierdzić ich obecność. Fakt ten warto zamieścić w zgłoszeniu;
  • obwód pnia na wysokości 130 cm (jest to standardowa wysokość na której mierzy się drzewa w celu ustalenia ich obwodu)

Uzyskane informacje przekazujemy na piśmie nadleśnictwu na terenie którego dane drzewo się znajduje.

Szczegóły tego jak postępować z drzewami dziuplastymi, w tym przykładowy formularz zgłoszeniowy drzew dziuplastych, znajdziecie na stronie Lasy i Obywatele.


Projekt „EkoObywatel – wsparcie interwencji i zmian systemowych” jest realizowany przez Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA z dotacji Programu Aktywni Obywatele Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Wspomnienie o prof. Janie Popczyku

Z wielkim zaskoczeniem i smutkiem dowiedzieliśmy się o śmierci prof. Jana Popczyka. Profes…