Home Obserwator TEEP Newsletter /Obserwator TEPP/ wrzesień 2019

Newsletter /Obserwator TEPP/ wrzesień 2019

Możliwość komentowania Newsletter /Obserwator TEPP/ wrzesień 2019 została wyłączona
0

Informacje z wybranych działów

 1. Klimat i Środowisko
 2. Energetyka
 3. Rolnictwo

Nowe koncepcje, nowe technologie energetyczne

 1. Badania technologiczne, innowacje
 2. Realizowane (zrealizowane) inwestycje

Regulacje prawne

 1. Regulacje w Unii Europejskiej
 2. Regulacje krajowe

Finansowanie, dotacjeNowe grupy w sektorze OZE

 1. Prosumenci, osoby indywidualne
 2. Mali i średni przedsiębiorcy
 3. Samorządy, miasta i województwa
 4. Inni: sektor edukacji, szkolnictwa wyższego i instytutów badawczych, organizacje pozarządowe

Monitoring transformacji energetycznej

 1. Rekordy czasowe (pracy) i cenowe OZE
 2. Wygaszanie energetyki paliw kopalnych w Polsce, Europie i na świecie

A. Informacje z wybranych działów

I. KLIMAT I ŚRODOWISKO

Kopalnia odkrywkowa Janschwalde w Niemczech zamknięta od 1 września

Przypomnijmy, że już w 2010 roku organizacje ekologiczne apelowały, że w celu ochrony podmokłych terenów okalających odkrywkę, należących do Specjalnego obszaru ochrony siedlisk, wchodzących do sieci Natura 2000, niezbędne będzie zbudowanie infrastruktury zapobiegającej odwadnianiu tego terenu przez lej depresyjny spowodowany odkrywką. Kopalnia zignorowała wtedy to zalecenie. Dzisiaj, po prawie 9 latach, sąd orzekł, że kopalnia nie działa zgodnie z europejskim prawem. Kopalnia musi zostać zamknięta natychmiast. W tej sprawie z pewnością wiele się jeszcze wydarzy.

Dobrze, że jest, ale szkoda, że w tej formie – Polityka ekologiczna państwa do 2030 r.

Ministerstwo Środowiska opublikowało Politykę ekologiczną państwa do 2030 r. Ministerstwo chwali się, że podkreśla znaczenie adaptacji do zmian klimatu. W pierwszej kolejności polityki ekologicznej mowa jest o wodach, dopiero dalej jest coś o klimacie. Pojawia się też ostrzeżenie o zmianach klimatu, ale już nie ma mowy o potrzebie odejścia od energetyki węglowej. Nie ma też odnotowanego postulatu nauczycieli, aby uczyć o zmianie klimatu.

II. ENERGETYKA

A. OZE

Szkocja w 100% zielona

Szkocja jest na dobrej drodze do posiadania bezemisyjnej energetyki. Kraj ten wkrótce osiągnie swój cel 100% energii z czystych źródeł – już teraz trzy czwarte energii pochodzi z wiatru, słońca oraz energii wodnej. Sektor energii odnawialnej zatrudnia bezpośrednio 17 700 osób w całej Szkocji, a tysiące innych zaangażowanych jest w setki projektów spółdzielni energetycznych.

W Irlandii 70% energii elektrycznej z OZE

Grupa EirGrid planuje, że do 2030 r. 70% całej irlandzkiej energii elektrycznej będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych. Energia uzyskiwana będzie z lądowych i morskich źródeł wiatrowych i słonecznych. Jest to część pięcioletniej strategii firmy na przekształcenie krajowego systemu elektroenergetycznego. Koszt tej strategii szacowany jest na 2 miliardy euro.

Największa farma wiatrowa na świecie

Koncern paliwowy Equinor, wcześniej Statoil, wspólnie z brytyjskim SSE Renewables planuje budowę największej na świecie morskiej farmy wiatrowej. Instalacja powstanie u wybrzeży Wielkiej Brytanii i będzie miało moc 3,6 gigawata (to więcej niż elektrownia Kozienice). Wartość projektu to 10 mld euro.

100% OZE w T-mobile

T-mobile deklaruje, że od 2021 r. będzie wykorzystywał wyłącznie energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych – obecny udział zielonej energii w całkowitym zużyciu w firmie wynosi ok 20% . Firma stara się również zmniejszać wpływ swojej działalności na środowisko i promować wśród pracowników ideę zero waste.

B. EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA

Energooszczędne oświetlenie w Braniewie

W województwie warmińsko-mazurskim, w mieście Braniewo, 965 energochłonnych sodowych opraw lamp ulicznych zamieniono na LEDowe. Dzięki tej inwestycji, dofinansowanej z realizowanego przez NFOŚiGW programu „Sowa”, koszt oświetlenia ma zmniejszyć się o 60%, a emisja CO2 do atmosfery spadnie o ponad 200 ton rocznie.

C. TRANSPORT

Auta elektryczne Tesli już w Polsce

Tesla poinformowała, że rozpoczyna sprzedaży swoich Modeli S, 3 i X w Polsce. Klienci mogą zamawiać już samochody, jednak na ich dostawę będą musieli poczekać do początku przyszłego roku. Tesla rozpoczęła swoją aktywność w naszym kraju od uruchomienia kilka lat temu pierwszych stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Nowe stacje ładowania zasilane fotowoltaiką

Volkswagen zamierza do końca przyszłego roku uruchomić w Polsce 350 publicznych stacji ładowania przy salonach marek swojej firmy. Do 2025 r. ma powstać 36 tys. punktów ładowania w całej Europie. Co istotne, ładowarki będą zasilane zieloną energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

III. ROLNICTWO

Zeroemisyjne rolnictwo do 2040 roku

Wg Brytyjskiego Narodowego Związku Rolników, rolnictwo na Wyspach może do 2040 r. stać się zeroemisyjne, m.in. dzięki równoważeniu emisji gazów cieplarnianych przez uprawę roślin wykorzystywanych w bioenergetyce (np. miskantu i wierzby). Dodatkowo, konieczne są prace nad technologiami pozwalającymi na redukcję emisji gazów cieplarnianych przy hodowli bydła oraz zmniejszenie użycia nawozów.

B. Nowe koncepcje, nowe technologie energetyczne

I. BADANIA TECHNOLOGICZNE, INNOWACJE

Energia elektryczna z szyby?

Dzięki najnowszym osiągnięciom nauki możliwe jest – dzięki zastosowaniu nanomateriałów – wykorzystanie powierzchni okien oraz przeszkleń na budynkach do produkcji energii elektrycznej. Transparentna szyba fotowoltaiczna nie tylko będzie dawała prąd, będzie również mogła świecić. Dzięki zastosowaniu kropek kwantowych będzie można dowolną powierzchnię zamienić w ogniwo fotowoltaiczne.

Dwa razy wydajniejsze akumulatory

Tesla złożyła patent na baterie litowo-jonowe, dzięki którym możliwe będzie zasilenie samochodów elektrycznych przez ponad milion mil w ciągu ich życia. W teorii oznacza to pracę przez 40-50 lat. Baterie będzie można naładować 4000 razy, tracąc mniej niż 10% ich pojemności energetycznej.

Wodór nową technologią w hutnictwie?

Szwecja ma rozwiązanie na ograniczenie emisji CO2 w przemyśle stalowym, które jest jednym z głównych przemysłowych źródeł szkodliwych dla klimatu gazów. Nowy proces produkcji wykorzystuje wodór zamiast koksu. „Przełomowa technologia produkcji żelaza”, ma produkować zeroemisyjną stal od 2020 r.

Solarne dachy już niedługo w Polsce

W Łodzi powstaje oddział techniczno-projektowy SunRoof Technology. Firma będzie rozwijać szwedzką technologię dachów, w całości wykonanych z paneli fotowoltaicznych, równocześnie spełniających funkcję pokrycia dachowego. Innowacyjne solarne dachy, budowane przez SunRoof Technology, są bardziej wydajne od dachówek Tesli.

II. REALIZOWANE (ZREALIZOWANE) INWESTYCJE

Cyfrowa stacja elektroenergetyczna

Na Dolnym Śląsku, w Obornikach Śląskich, Tauron uruchomił pierwszą w Polsce cyfrową stację elektroenergetyczną. Tradycyjne połączenia do transmisji danych wykonywane za pomocą przewodów i kabli sterowniczych, zostały zastąpione przewodami światłowodowymi. Dzięki temu informacja o ewentualnych błędach i uszkodzeniach w sieci energetycznej jest dostępna natychmiast.

Inteligentna stacja transformatorowa

Inteligentne Stacje Transformatorowe SPS, które posiadają magazyny energii, przyłącza do OZE oraz ładowarki pojazdów elektrycznych zostaną zainstalowane na Mazowszu. Poszczególne elementy składowe mogą tworzyć niezależne instalacje lub pracować jako jeden zaawansowany system. Stacja współpracuje z panelami fotowoltaicznymi oraz turbiną wiatrową, posiada także magazyn energii zlokalizowany w podziemnej kondygnacji.

C. Regulacje prawne

I. REGULACJE W UNII EUROPEJSKIEJ

Zielona Komisja Europejska

Ursula von der Layen, nowa przewodnicząca KE, pokazuje, że dotychczasowy kierunek dot. polityki klimatycznej zostanie jeszcze bardziej poszerzony. Nacisk położony będzie przede wszystkim na osiągnięcia przez kraje członkowskie neutralności klimatycznej do 2050 r. – w szczególności w sektorze przemysłu. Rozszerzony zostanie również o sektor morski, transportowy i budowlany system UE ETS, a dodatkowo, ważnym elementem będzie edukacja dot. zmian klimatu.

II. REGULACJE KRAJOWE

Zmiany dla pomp ciepła i fotowoltaiki

Sejm zatwierdził zmiany w projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo Ochrony Środowiska oraz Inspekcji Handlowej. Każdy nowy budynek będzie musiał zostać podłączony do sieci ciepłowniczej, o ile nie będzie korzystał z OZE. Oznacza to również zakaz używania kotłów gazowych w nowych budynkach.

D. Finansowanie, dotacje

Dotacje na OZE w woj. łódzkim

Prawie 200 mln zł z unijnych dotacji na odnawialne źródła energii trafi do woj. łódzkiego. Dodatkowo, są jeszcze dotacje do inwestycji w poprawę efektywności energetycznej. Dotacje dostępne są w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego 2014-2020. Inwestycje to w większości elektrownie fotowoltaiczne, ale także elektrownie wiatrowe i termomodernizacje budynków.

Czyste technologie na Śląsku

Rusza nabór wniosków na dofinansowanie technologi mającymi na celu poprawę jakości powietrza. Kwota dotacji to 43 mln złotych. Celem projektu jest wsparcie rozwiązań minimalizujących przyczyny i skutki negatywnego oddziaływania zanieczyszczenia powietrza w woj. śląskim w perspektywie do 2026 r. Konkurs finansowany jest ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

E. Nowe grupy w sektorze OZE

I. PROSUMENCI, OSOBY INDYWIDUALNE

Program Mój Prąd zwolniony z podatku

Ministerstwo Finansów informuje, że – tak jak w programie Czyste Powietrze – dotacje z programu Mój Prąd będą zwolnione z podatku dochodowego. Celem jest zachęcenie podatników do zaangażowania się w walkę ze smogiem. Zwolnienie obejmuje inwestycje w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych już istniejących oraz nowo budowanych na instalację paneli fotowoltaicznych.

II. MALI I ŚREDNI PRZEDSIĘBIORCY

Alternatywa dla aukcji OZE

PPA to umowa cywilnoprawna pomiędzy wytwórcą energii elektrycznej z instalacji OZE, a odbiorcą tej energii.Rozwiązanie takie daje przede wszystkim korzystne i przewidywalne ceny. Kontrakty PPA są umowami długoterminowymi i określają kompleksowo warunki sprzedaży energii elektrycznej. Polecane są w szczególności przedsiębiorcom, dla których koszt energii elektrycznej jest istotnym składnikiem kosztów prowadzenia działalności.

III. SAMORZĄDY MIASTA I WOJEWÓDZTWA

Kraków bez węgla

Od 1 września w Krakowie obowiązuje zakaz palenia węglem i drewnem. Na przełomie 2019 i 2020 r. planowane jest przeprowadzenie ponad 4,5 tys. kontroli. Analizy zanieczyszczeń prowadzone będą również za pomocą drona, kamery termowizyjnej i monitora pyłu zawieszonego. Od 1995 r. w Krakowie zlikwidowano ponad 45 tys. palenisk węglowych, a po 1 września pozostało ok. 4 tys. pieców.

IV. INNI: SEKTOR EDUKACJI, SZKOLNICTWA WYŻSZEGO I INSTYTUTÓW BADAWCZYCH

Energia odnawialna na studiach podyplomowych

W Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej od listopada rusza nowy kierunek na studiach podyplomowych – „Energetyka odnawialna dla biznesu: technologie, ekonomia, wdrożenia”. Program studiów obejmuje dwa obszary tematyczne – zagadnienia związane z rynkiem, jego regulacjami oraz technologią oraz tematy związane z oceną opłacalności inwestycji w OZE i praktyczną realizacją projektów inwestycyjnych.

Centrum OZE w Kielcach

W Kielcach w 2020 r. powstanie Centrum OZE wraz z zapleczem badawczo-rozwojowym i szkoleniowym. Inwestycja ma kosztować blisko 11 mln zł, z czego część pokryje dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. W centrum prowadzone będą badania nad technologiami odnawialnych źródeł energii – fotowoltaiką, kolektorami słonecznymi i pompami ciepła.

F. Monitoring transformacji energetycznej

Rekordowa moc OZE

I. REKORDY CZASOWE i CENOWE OZE

Międzynarodowa Agencja Energetyczna zapowiada, że 2019 r. będzie rekordowym pod względem zainstalowanej na świecie mocy w energetyce odnawialnej. Wynik taki możliwy będzie przede wszystkim dzięki fotowoltaice oraz lądowej energetyce wiatrowej. Zainstalowana moc odnawialnych źródeł energii wzrośnie o niemal 200 GW, a tegoroczny wzrost ma być wyższy o 12% w porównaniu do odnotowanego w ubiegłym roku.

Rekord w morskiej energetyce wiatrowej

W Wielkiej Brytanii inwestorzy planujący budowę morskich farm wiatrowych zaoferowali w aukcji rekordowo niskie ceny za energię – dużo niższe od średnich cen na brytyjskim rynku hurtowym – wynoszące nawet poniżej 40 funtów/MWh (najniższa cena wyniosła 39,65 GBP/MWh). Średnia, ubiegłoroczna cena energii na rynku hurtowym na Wyspach wynosiła około 52 funty/MWh.

II. WYGASZANIA ENERGETYKI PALIW KOPALNYCH I POLSCE I NA ŚWIECIE

Grecja i Węgry wycofują się z węgla

Na szczycie ONZ w Nowym Jorku premier Grecji i prezydent Węgier ogłosili, że planują zakończyć w swoich krajach wytwarzanie energii elektrycznej z węgla w celu ograniczenia emisji CO2 i przeciwdziałania zmianom klimatu. Grecja chce odejść od węgla do 2028 r., natomiast Węgry do 2030 r.

Załaduj więcej... Obserwator TEEP

Zobacz również

Przez smog umiera rocznie nawet 50 tys. ludzi. Zieloni zawalczą o czyste powietrze w Europarlamencie

Poprawa jakości powietrza jako główny postulat Wrocławskich Zielonych w ramach kampanii wy…