Home Ekopatrioci Ekopatrioci w Wałbrzychu: przedwyborcza debata z kandydatami PSL, KO, SLD i Konfederacji do parlamentu

Ekopatrioci w Wałbrzychu: przedwyborcza debata z kandydatami PSL, KO, SLD i Konfederacji do parlamentu

Możliwość komentowania Ekopatrioci w Wałbrzychu: przedwyborcza debata z kandydatami PSL, KO, SLD i Konfederacji do parlamentu została wyłączona
1

W Wałbrzychu odbyła się kolejna debata przedwyborcza na trasie Ekopatriotów. Zorganizowało ją Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA w ramach cyklu Fundacji WWF Polska. Tym razem odbyła się w mieście, które w historycznie kojarzone jest w węglem, a dzisiaj stawia na transformację regionu i chce być kojarzone z rozwiązaniami nowoczesnymi oraz ekologicznymi. Spotkanie prowadził redaktor Mateusz Kokoszkiewicz z Gazety Wyborczej. Udział w spotkaniu wzięli dr Małgorzata Beślerzewska z Partii Zieloni (KO), Maciej Zaboronek z Partii Razem (SLD), Paweł Gancarz (PSL) i Roman Łambucki (Konfederacja).

Pytanie 1 – Czy jesteście państwo za odejściem Polski od węgla? Jeżeli tak, to w jakim czasie?

Małgorzata Beślerzewska (KO): „Partia zieloni ma plany ambitniejsze niż sama Koalicja Obywatelska. W planach mamy odejście od węgla do 2035 w ciepłownictwie, w 2040 w energetyce zawodowej. Chcemy osiągnąć neutralność klimatyczną w 2050 roku. W Wałbrzychu wiemy jak górnictwa nie należy zamykać. Stawiamy na konsensus społeczności, naukowców władz”.

Paweł Gancarz (PSL): „W programie PSL zakładamy w 2030 r. 50% OZE, w 2050 – 100%. Jesteśmy za energetyką na morzu, ale także energetyką słoneczną, a na wsiach z kolei biogazownie. Stawiamy też na mniejszy VAT dla OZE. Odejście od węgla jest czymś nieuniknionym. Gaz jest ślepym zaułkiem, i tak będziemy od niego odchodzić. Nad atomem ubolewam, że jeździmy do USA i kupujemy technologie od USA, te pieniądze zainwestowane w fotowoltaikę byłyby lepsze”.

Roman Łambucki  (Konfederacja): „Jesteśmy za wypowiedzeniem układu klimatycznego. Nie chcemy nic wymyślać, tylko podglądać co robili inni biedni w podobnej sytuacji. Narzucono nam kolejne opłaty, aby inne kraje mogły się swobodnie rozwijać.  To spisek, fałsz i obłuda, inne kraje zatrzymują nas w rozwoju, obciążają nas kosztami. Można śmiało stosować węgiel. Przykładem jest Jedlina i stosowany tam Błękitny węgiel, – ani jednego dnia z przekroczenia zanieczyszczenia powietrza. W Libercu mają spalarnie, mają ciepło, szkoda  że my nie poszliśmy tą drogą”.

Maciej Zaboronek (SLD): „Od węgla trzeba odchodzić. Lewica stawia już w 2035, że ponad połowa energii pochodzić będzie z OZE, w 2050 chcemy osiągnąć neutralność. Odróżniany też emisje co2 i smog. Zakładamy jednak energię atomową, bo chodzi nam o stabilność dostaw energii, energia słoneczna i wiatrowa nie jest tak stabilna tak jak energetyka atomowa.”.

Pytanie 2 – Jak chcecie państwo rozwiązać problem smogu? Jaki widzicie udział OZE w ogrzewaniu?

Maciej Zaboronek (SLD): „Jeżeli utrzymamy obecne tempo wymiany źródeł ogrzewania, to piece wymienimy za 70 lat. Potrzeba jest prostych i kompleksowych programów dostępnych także dla ludzi biednych. Musimy się wspierać i być solidarni. W Nowej Rudzie ludzie palą nawet mułami z hałdy. W efekcie wczoraj było 400% przekroczonej normy zanieczyszczenia powietrza”.

Roman Łambucki  (Konfederacja): „Idealna byłaby ciepłownia np. spalarnia odpadów, tak jak to robi Liberec”.

Paweł Gancarz (PSL): „Wciąż brakuje mi kompleksowej polityki państwa. Nie wiemy np. gdzie będzie rozwijana sieć gazowa. Trudno jest to przewidywać. Był dobry program wymiany pieców i go zakończono. Czyste Powietrze jest zbyt scentralizowane, a potrzeba wsparcia dla mieszkańców szczególnie starszych, na wsiach.  OZE w ogrzewaniu jak najbardziej. Pompy ciepła – technologia się rozwija, jest to coraz tańsze, fotowoltaika. Rozproszenie i magazynowanie”.

Małgorzata Beślerzewska (KO):  „Podobnie jak przy energetyce stawiamy i przy cieple na rozwiązania prosumenckie. Inne dla miasta i dla wisi, ale co powinno łączyć te podejścia to oszczędzanie energii. Termomodernizacja musi być wymogiem dla przepisów budowlanych. Jest to dobre dla zdrowia, w takich budynkach ludzie mniej chorują. Program musi być łatwo dostępny, nie stać nas na brudne powietrze – zdrowie, nieobecność w pracy, gorszy rozwój intelektualny, nie stać nas na to”

Pytanie 3 – Czy Polska powinna rozwijać i powiększać Parki Narodowe?

Paweł Gancarz (PSL): „Przyroda to nasze dobro narodowe i trzeba je zabezpieczyć – nie ważne czy cenne przyrodnicze czy kulturowo”.

Roman Łambucki  (Konfederacja): „Trzeba powiększać rezerwaty, natomiast jeżeli o tereny chronione to mamy wystarczające obszary i na tym powinniśmy poprzestać”.

Maciej Zaboronek (SLD): „Parki narodowe wcale nie są takie duże, mogłoby być ich więcej. My chcemy, aby 10% terenów leśnych objąć ochroną, Polska odbiega od średniej europejskiej jeżeli chodzi o tereny chronione, my chcemy je powiększyć. Ochrona przyrody kojarzy się ze stratami w gospodarce, dlatego chcemy aby  20% z wyrębów lasów poszło na wsparcie dla regionów, które mają obszary chronione”.

Małgorzata Beślerzewska (KO): „Oczywiście parki tak, chcemy powiększenia parku białowieskiego i bieszczadzkiego oraz utworzenia nowych. Zależy nam o powiększeniu terenów chronionych o 300%. Dla Zielonych woda i lasy są sprawą priorytetową”. 

Na koniec kandydaci podsumowali swoje stanowiska i zaznaczyli, które obszary pominięte w debacie są dla nich istotne.

Roman Łambucki  (Konfederacja): „Dookoła jest wiele fałszu i obłudy w działaniu państwa i NGO, widzimy to na każdym kroku. Fałszem jest gospodarka odpadami, to producent powinien płacić za produkowanie odpadów, a często jest tak, że producent wręcz utrudnia odzysk surowców”.

Maciej Zaboronek (SLD): Ważna jest dla nas polityka międzynarodowa, skłonienie innych państw do ambitnej polityki klimatycznej, chcę, abyśmy byli liderami zmiany, ale w tym celu potrzebujemy dobrych stosunków z sąsiadami, konflikty niczemu nie służą”.

Paweł Gancarz (PSL): „Na Dolnym Śląsku wciąż mamy problem z kanalizacją, z odpadami, to są nasze codzienne bolączki. Cieszę się, że możemy współpracować z NGO, nie sądziłem, że będziemy się zgadzać w tylu kwestiach”.

Małgorzata Beślerzewska (KO):  „Nie poruszyliśmy kwestii rolnictwa i hodowli zwierząt, myślę, że pod tym względem nasze poglądy z innymi kandydatami bardzo by kontrastowały. Ważna jest dla nas gospodarka obiegu zamkniętego, dlatego jesteśmy na „nie” dla spalarni, bo to wiąże się z marnowaniem surowców”.

Autorka tekstu: Hanna Schudy,  Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA

Transmisja na żywo z debaty w Wałbrzychu jest dostępna na stronie:

Wałbrzych | Przedwyborcza debata o kryzysie ekologicznym

Jak zapobiec suszom i rosnącym cenom żywności? Co zrobić z brakiem wody w rzekach i sinicami w Bałtyku? Jak powstrzymać zbliżającą się katastrofę klimatyczną? Debata #Ekopatrioci w #Wałbrzych✌🇵🇱 Udział biorą:➡ dr Małgorzata Beślerzewska, Partia Zieloni, KO➡ Paweł Gancarz, lider listy PSL➡ Roman Łambucki. lider listy Konfederacja Wolność i Niepodległość➡ Maciej Zaboronek, Sojusz Lewicy Demokratycznej

Opublikowany przez EKO-UNIA Wtorek, 8 października 2019

Więcej informacji na www.ekopatrioci.pl

Facebook: https://www.facebook.com/Ekopatrioci/

Transmisje „na żywo” ze wszystkich debat można oglądać na fanpage’u Ekopatriotów: https://www.facebook.com/Ekopatrioci/events/

Załaduj więcej... Ekopatrioci

Zobacz również

Zielone Dni 2024 w Szklarskiej Porębie

Fundacja Strefa Zieleni, we współpracy z organizacjami partnerskimi (GEF, HBS, Partią Ziel…