Pod Prąd

Możliwość komentowania Pod Prąd została wyłączona
0

Informator Koalicji Rozwój Tak – Odkrywki Nie
wrzesień/październik 2020

1. Strajk ostrzegawczy w Turowie
2. Rząd Czeski  skarży Polskę o łamanie europejskiego prawa
3. Koniec z planami kopalni Złoczew?
4. ZE PAK zawiesza plany budowy odkrywki Ościsłowo
5. Koniec Bełchatowa, bo niszczy dobro wspólne?
6. Rząd okłamuje górników – toksyczny związek, zamiast transformacji
7. Protest w Poznaniu przed Urzędem Wojewódzkim
8. Anna Dziadek opowiada o planowanej odkrywce Gubin – już w czasie przeszłym!
9. Zaproszenie na konferencję w Kole – woda, rekultywacja, przyszłość regionu

1. Strajk ostrzegawczy w Turowie

Podobno nie ma rzeczy niemożliwych, ale nadzieja umiera ostatnia. Związkowcy kompleksu Turów mają podstawy do obaw, że koncern PGE nie traktuje ich poważnie. W rozmowie w TV Bogatynia prezentują całe spektrum problemów, jakie czekają region w najbliższej przyszłości. Przede wszystkim w ich wypowiedziach powtarza się, że czują się oszukani – już nawet nie przez UE, ale swojego pracodawcę PGE. Tyle lat wiernie pracowali, wspierali koncern przy procedurach uzyskiwania koncesji, przyjechali tłumnie rozpędzić pokojowy i międzynarodowy protest na Trójstyku granic, a tu masz – dowiadują się z drugiej ręki, że koncern PGE może ich wystawić do wiatru. Nie wierzyli, kiedy przed podobnym scenariuszem ostrzegały ich organizacje ekologiczne. Teraz w sumie też nie wierzą, bo gwarantem zatrudnienia ma być „pomnik” przyszłości wydobycia, czyli nowy blok energetyczny.
https://www.youtube.com/watch?v=XWOzHj8HFBw
https://www.saechsische.de/politik/deutschland/innenpolitik/energiewende/streik-bergarbeiter-turow-gegen-eu-politik-5280837-plus.html

2. Rząd Czeski  skarży Polskę o łamanie europejskiego prawa

Formalna skarga Czech do Komisji Europejskiej rozpoczyna proces, który zakończyć się powinien przed Trybunałem Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. Republika Czeska zarzuca Polsce, że koncesja na wydobycie węgla została wydania z pogwałceniem prawa europejskiego.
Jeśli Polska nie wycofa się z planów wydobywczych, skarga Czech trafi do trybunału, otwarte jest tylko, kto ją zgłosi. Komisja Europejska ma trzy miesiące na rozpatrzenie wniosku. Może sama zgłosić sprawę do unijnego trybunału, a jeśli tego nie zrobi, to Czechy same przekażą  skargę dalej do TSUE.
Niemiecka Partia Zieloni Saksonia będzie wspierać decyzję Czechów i również będzie dążyć do dokładnego zbadania sprawy .
https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,26355430,czechy-pozywaja-polske-do-unijnego-trybunalu-za-kopalnie-turow.html
https://www.saechsische.de/polen/grube-braunkohle-turow-sachsen-polen-tschechien-klage-gruene-5287502-plus.htmlu

3. Koniec z planami kopalni Złoczew?

Obawy górników z Turowa miały się wziąć z przecieku medialnego, chociaż już wcześniej Polityka Insight podała, że „Większość bloków elektrowni Turów przestanie działać do 2030 r., a najnowszy  blok (ten, który jest obecnie w rozruchu) będzie działał do 2035 r.” W raporcie tym mowa jest też o innej odkrywce: „Największa w kraju elektrownia Bełchatów będzie zamknięta do 2036 r.” Wynikać to ma ze wstępnego planu konsolidacji energetyki. Czy wobec tego planowanie kopalni węgla w rolniczym Złoczewie też można już między bajki włożyć? Władze gminy chyba mają dosyć niekończącego się przekładania terminu wydania koncesji.
https://wielun.naszemiasto.pl/odkrywki-zloczew-nie-bedzie-tak-sugeruje-posel-pis/ar/c1-7922143

4. ZE PAK zawiesza plany budowy odkrywki Ościsłowo

Oficjalnie ZE PAK nie ma odwagi powiedzieć – kończymy z węglem i zwalniamy ludzi, bo nie mamy za bardzo planu transformacyjnego. Raport mówi jednak: 1. Zgodnie z zakładanym scenariuszem odkrywka Adamów będzie funkcjonowała do końca 2020 roku, 2. Przyjmując powyższe założenia od 2023 roku PAK KWB Konin SA eksploatować będzie tylko jedną odkrywkę – Tomisławice. Przy obecnie rozpatrywanym scenariuszu, z uwagi na zasobność złóż, okres eksploatacji elektrowni Pątnów I zostałby skrócony do 2024 roku, natomiast elektrownia Pątnów II mogłaby funkcjonować nie dłużej niż do 2030 roku.”
Koncern ZE PAK stawia też wyraźnie na transformację w kierunku energetyki odnawialnej. Organizacje społeczne będą śledzić czy ta transformacja będzie obejmowała zwalnianych pracowników oraz czy rekultywacja będzie prowadzona należycie. Najbliższa okazja, aby przyjrzeć się sprawie to konferencja w Kole 13 października w  godz.: 10:00 – 15:00 w sali konferencyjnej Hotelu Mazurek przy ul. 3-ciego maja 30.
https://biznesalert.pl/ze-pak-oscislowo-odkrywka-energetyka-wegiel/
https://ri.zepak.com.pl/pl/raporty/raporty-biezace/1465-informacja-o-zamiarze-ujecia-w-sprawozdaniach-finansowych-za-pierwsze-polrocze-2020-roku-odpisow-aktualizujacych-wartosc-aktywow-oraz-ich-szacunkowym-wplywie-na-wyniki-finansowe.html

5. Koniec Bełchatowa, bo niszczy dobro wspólne?

Sąd Okręgowy w Łodzi stwierdził, że kryzys klimatyczny jest faktem i trzeba mu przeciwdziałać, a sam klimat jest dobrem wspólnym za które odpowiedzialni są wszyscy, także spółki węglowe. Takie stwierdzenia padły w Polsce z ust sądu po raz pierwszy. Sędzia zobowiązała strony do rozmów ugodowych w kwestii ograniczenia wpływu Elektrowni Bełchatów na klimat i środowisko.
https://www.pl.clientearth.org/przelom-w-historii-walki-o-ochrone-klimatu-w-polsce-sprawa-clientearth-vs-elektrownia-belchatow-przechodzi-do-dalszego-etapu

6. Rząd okłamuje górników – toksyczny związek, zamiast transformacji

Ursula von der Leyen ogłosiła plan Komisji Europejskiej do podniesienia klimatycznego celu redukcyjnego gazów cieplarnianych UE na rok 2030  z 40 do 55 %. Ministerstwo Klimatu oświadczyło w odpowiedzi, że jest planami Komisji Europejskiej „zaniepokojone”. Kilka dni później rząd obiecał górnikom, że węgiel będzie w Polsce wydobywany do 2049 r. Mimo że plan jest nierealistyczny, m.in z powodu obietnic dotowania wydobycia węgla, sprzecznego z prawem UE, to jednak po raz pierwszy wyartykułowane zostały słowa – w Polsce  skończy się wydobycie węgla a kopalnie i elektrownie będą zamykane.
http://eko.org.pl/index_news.php?dzial=2&kat=20&art=2435

7. Protest w Poznaniu przed Urzędem Wojewódzkim

Pojezierze Gnieźnieńskie wysycha, ale zamiast działania mamy przerzucanie odpowiedzialności. Jak czytamy w doniesieniach po proteście, Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego powiedział w piątek PAP, że wojewoda nie może powołać sztabu kryzysowego ws. sytuacji na Pojezierzu Gnieźnieńskim, ponieważ jego degradacja nie jest zdarzeniem nagłym, a sytuacja w tym rejonie leży w kompetencjach m.in. Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Na proteście byli przedstawiciele m.in. RT-ON, Eko-Przyjezierza
https://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,26339854,ekolodzy-walcza-z-katastrofa-ekologiczna-w-wielkopolsce-wojewoda.html
https://portalkomunalny.pl/pojezierze-gnieznienskie-wysycha-demonstracja-przed-urzedem-wojewodzkim-410094/
https://gloswielkopolski.pl/znikaja-jeziora-w-wielkopolsce-bedzie-sztab-kryzysowy-ratujmy-pojezierze-gnieznienskie-bo-inaczej-bedzie-tam-pustynia/ar/c1-15199132
https://wtk.pl/news/62815-pod-koninem-nie-bedzie-planowanej-odkrywki-wegla-ale-ekolodzy-niepokoja-sie-osuszaniem-terenu?src&srcindex&device=dt&fbclid=IwAR11iEH3lo4CMrCrsXhI8-r-1HCeIry-d5gJbwh0f2RgMLtXNCk3aLYUaRE

8. Anna Dziadek opowiada o planowanej odkrywce Gubin – już w czasie przeszłym!

Pamiętacie jeszcze plany PGE Gubin do budowy kopalni odkrywkowej? Pamiętacie, że wszystkie partie polityczne wspierały ten projekt? To już przeszłość. Dziękujemy Ani za jej pracę i współpracę z polskimi i niemieckimi przeciwnikami niepotrzebnej inwestycji. .
https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-pogranicze/teksty/news-pogranicze-wegiel-ktory-zjednoczyl-polakow-i-niemcow,nId,4725119^menu

9. Zaproszenie na konferencję w Kole – woda, rekultywacja, przyszłość regionu

Ważne wydarzenie w Kole. Konferencja “Woda – wspólne dobro, wspólny problem. Samorządy, naukowcy i  eksperci wobec niedoboru wody we wschodniej Wielkopolsce i na Kujawach”
Konferencja odbędzie się 13 października w  godz.: 10:00 – 15:00 w sali konferencyjnej Hotelu Mazurek w Kole przy ul. 3-ciego maja 30.
Ze względu na restrykcje związane z COVID-19 możemy zapewnić miejsce dla maksymalnie 50 uczestników, dlatego jeśli są Państwo  zainteresowani  udziałem w wydarzeniu, prosimy o wcześniejszą rejestrację.
Rejestracja trwa do koniec bieżącego tygodnia (9.10.2020)
Link do rejestracji: 
https://bit.ly/3i0vXnZ^menu Wydawcy: Stowarzyszenie „Nie kopalni odkrywkowej” Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA Fundacja „Rozwój TAK – Odkrywki NIE” Zespół redakcyjny: Radosław Gawlik (red. naczelny) Anna Dziadek Hanna Schudy Tomasz Waśniewski

Załaduj więcej... Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój TAK - Odkrywki NIE

Zobacz również

Pod prąd maj-czerwiec 2022

1Kurioza – Awaria bloku w Turowie i kara dla budowniczego bloku w Turowie2Rzeka Mied…