Home ENERGIA DLA KLIMATU. Newsletter Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2020

Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2020

Możliwość komentowania Energia dla Klimatu wrzesień/październik 2020 została wyłączona
0

„Mamy erę klimatycznej niesprawiedliwości”

ONZ

„Bardzo pragnę, abyśmy byli w stanie na nowo ożywić wśród wszystkich światowe pragnienie braterstwa”

Papież Franciszek

Napięcie rośnie. Świat znowu z niepokojem patrzy na wzrost zakażeń koronawirusem. W Nowym Yorku zegar odmierza czas do katastrofy klimatycznej, a w Polsce „piątka dla zwierząt” przyćmiła wszystkie problemy ekologiczne. Wycinka Puszczy Karpackiej czy rekordowo ciepły wrzesień nie przebiły się do mediów tak mocno jak to, że hodowcy zwierząt futerkowych czy producenci mięsa z uboju rytualnego być może zwiną się z Polski ze swym jakże „tradycyjnym” biznes planem.

Problemy ekologiczne odeszły jakby na bok, chociaż 13 października silne opady deszczu przypomniały, że jest takie coś jak powódź. Kampania prezydencka w Ameryce komentowana była zdecydowanie częściej niż pożary na całej kuli ziemskiej. Ogrom zniszczeń jest tak duży, że po pożarach w USA czy innych miejscach, zniszczone ekosystemy mogą się nie odtworzyć – przynajmniej z punktu widzenia czasu życia ludzkiego.

Z kolei na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ przedstawiono raport potwierdzający to, co wszyscy przeczuwamy – mamy klimatyczną niesprawiedliwość. I nie dziwne, że Młodzieżowy Strajk podczas ostatniej demonstracji właśnie to podkreślał – przestańmy wyzyskiwać ludzi i przyrodę.

Diagnozujemy masę problemów, ale wrzesień był też miesiącem pod wieloma względami przełomowym. Koncerny i państwa ogłaszają odejście od spalania paliw kopalnych i chęć osiągnięcia neutralności klimatycznej. Dotychczas hamulcowymi były m.in. USA i Chiny, a tu nagle news – chiński rząd ogłosił przyspieszenie działań na rzecz klimatu w perspektywie 2030 r. oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2060 roku.

Polsce zaczynają się dlatego kończyć argumenty za utrzymywaniem toksycznego związku górnictwa węgla i kolejnych polityków. Strajk górników na razie się skończył, rząd gra jednak na czas, bo prędzej czy później będzie musiał powiedzieć, że era węgla przechodzi do lamusa dużo szybciej niż w 2049. Czy na boczny tor pójdą też zatrudnieni w górnictwie i pokrewnych branżach? Oto jest pytanie, bo wiemy, że transformacja (spawiedliwa) realnie dzieje się tylko w Wałbrzychu – 25 lat po upadku górnictwa. W innych miejscach politycy i szefowie koncernów nabierają wody w usta. Tymczasem prawda jest taka, że przynajmniej górnictwo odkrywkowe będzie się „zwijać” – nie powstanie odkrywka Ościsłowo, Złoczew, nie wiadomo co z kompleksem Bełchatów oraz Turów. W tym trudnym czasie Papież Franciszek publikuje nową encyklikę i przemawia jak Chrześcijanin gło sząc przykazanie miłości – prosi, aby w końcu powstało MY, a nie Inni czy Reszta. Przyda się ta mądrość już niedługo, kiedy znowu zostaniemy pozamykani we własnych domach.

Odkrywki
Energetyka konwencjonalna
Klimat
OZE
Niska emisja

Odkrywki

Wrześniowo-październikowy Pod Prąd

Węgiel przemija z wiatrem, a projekty jak Złoczew czy Ościsłowo przemijają z węglem. W nowym Pod Prąd o ostatnich decyzjach w kontekście planów nowych odkrywek w Polsce. Zapraszamy też na spotkania dotyczące transformacji.

ZE PAK kończy z węglem, ale to dopiero początek problemów
(źródło: energia.rp.pl)

– To dobrze, że spółka zdecydowała o przyspieszonym zamknięciu bloków elektrowni Pątnów I i potwierdziła datę odejścia od węgla do 2030 r. Jednak biorąc pod uwagę kończące się zasoby węgla w kopalniach należących do spółki, ZE PAK nie ma innego wyjścia. Zakończenie działalności przed 2030 r. to żadna rewolucja, to business as usual. Spółka powinna przyspieszyć swoje odchodzenie od węgla, zrezygnować z rozbudowy odkrywki Tomisławice i skupić swoje wysiłki na sprawiedliwej transformacji i zielonych inwestycjach – skwitowała Anna Meres z Greenpeace Polska.

Historyczna decyzja polskiego sądu: kryzys klimatyczny jest faktem i trzeba mu przeciwdziałać.
(źródło: green-news.pl)

“Z satysfakcją przyjmujemy decyzję sądu. Jesteśmy gotowi na to, żeby wspólnie z PGE GiEK rozpocząć rozmowy i wypracować rozwiązania bezpieczne dla ludzi, klimatu i środowiska. Te rozmowy muszą jednak odbywać się w duchu tego, o czym powiedział sąd: kryzys klimatyczny jest faktem i wyzwaniem dla nas wszystkich, także dla operatorów elektrowni, którzy nie mogą uciekać odpowiedzialności. A działać w kwestii klimatu musimy szybko i pilnie, co potwierdzają zarówno naukowcy, jak i obywatele – 81% osób w Polsce uważa kryzys klimatyczny za bezpośrednie zagrożenie” – mówi Ilona Jędrasik, kierowniczka programu Polska Energia w ClientEarth.

Czesi skarżą Polskę za obchodzenie unijnych przepisów
(źródło: biznesalert.pl

Ministerstwa spraw zagranicznych i środowiska Czech złożyły skargę do Komisji Europejskiej w związku z przedłużeniem działalności w Polsce kopalni węgla brunatnego Turów. KE ma trzy miesiące na ustosunkowanie się do skargi.

Energetyka konwencjonalna

Koniec węgla w 2049 r. : Porozumienie rządu z górnikami to gra na czas
(źródło: euractiv.pl

„Jedynym plusem porozumienia jest ustalenie jakiegokolwiek harmonogramu zamykania kopalń, chociaż – co warto podkreślić – dotyczy on tylko tych zlokalizowanych na Śląsku. I jest nierealistyczny. 


Rząd obiecuje i gra na czas – kiedy powtórka strajków
(źródło: spidersweb.pl

Jest więcej niż pewne, że obiecana data odejścia od węgla w 2049 r. jest więcej niż problematyczna. Bruksela zapewne nie zgodzi się na finansowanie nierentownych kopalń.

Transformacja górnictwa i powiązanych branży
(źródło: wnp.pl)
 

W sektorze zaplecza górniczego w Polsce zatrudnionych jest łącznie ok. 400 tysięcy osób. To pracownicy firm usługowych i serwisowych, załogi producentów maszyn i urządzeń górniczych oraz placówek naukowo-badawczych i projektowych o profilu górniczym.


Węgiel wciąż płynie do Polski
(źródło: biznesalert.pl)

Tym razem z Kolumbii. To efekt kontraktów wieloletnich przejętych przez PGE od EDF wraz z przejęciem polskich aktywów francuskiego koncernu. Chociaż według części naszych rozmówców w obecnej sytuacji można by uniknąć odbioru kontrowersyjnego surowca, to PGE, która potwierdza, że opisywany statek przywiózł towar przez nią zakontraktowany przekonuje, że odbiory paliwa są nieuniknione.

Gaz jako technologia przejściowa – protesty w Niemczech
(źródło: biznesalert.pl

Aktywiści z grupy Ende Gelände protestują przeciw spalaniu węgla i coraz częściej sprzeciwiają się wykorzystaniu gazu w energetyce. 

Francja zakazuje eksportu (emisji) sprzętu do produkcji węgla do Afryki
(źródło: swedwatch.org

 

Jak wynika z nowego raportu Swedwatch, europejskie kredyty eksportowe przyczyniają się do rozwoju przemysłu węglowego w krajach już uzależnionych od węgla, w tym w RPA. Francja jako pierwszy duży europejski eksporter sprzętu do produkcji węgla przyjęła nową ustawę budżetową, zgodnie z którą kredyty eksportowe na paliwa kopalne są oficjalnie zakazane.

Klimat

“Ziemia płonie, giną ludzie, nie możemy siedzieć w budzie”
(źródło: polsatnews.pl)

Młodzi strajkują nie tylko w Polsce. Szwedzka aktywistka Greta Thunberg wzięła udział w piątek w manifestacji w Sztokholmie w ramach ogólnoświatowego strajku klimatycznego. To pierwsza od wybuchu pandemii masowa demonstracja ruchu Fridays For Future, który z powodu restrykcji zmienił strategię.

Demonstracje Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, części ruchu Fridays For Future odbyły się w wielu miastach Polski.

Minister klimatu zaniepokojony ochroną klimatu
(źródło: energia.rp.pl

 „Z niepokojem przyjmujemy propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą zwiększenia celu redukcji emisji do 2030 r. „co najmniej do 55 proc.” bez przedstawienia środków, mających służyć jego realizacji” – poinformowało Ministerstwo Klimatu.

Zwiększenie celu emisyjnego do 55% – 2030 r.
(źródło: energia.rp.pl)

Wrześniowa deklaracja Ursuli von der Leyen jest pierwszym podniesieniem unijnego celu redukcji emisji do atmosfery od czasu przyjęcia porozumienia paryskiego w roku 2015 (cel 40 proc. ustalono w 2014 r.). Zwiększenie planu redukcji na 2030 rok ma uczynić realnym cel neutralności klimatycznej wyznaczony na 2050 rok

Parlament Europejski zwiększa ambicje – chce redukcji emisji o 60%
(źródło: europarl.europa.eu

W głosowaniu nad unijnym prawem klimatycznym Parlament zaapelował o ambitniejsze cele redukcji emisji do 2030. i 2040. i o neutralność klimatyczną wszystkich państw członkowskich do 2050.

Budżet klimatyczny – Polsce skończyły się argumenty
(źródło: pl.clientearth.org

w Polsce już wyczerpaliśmy nasz budżet węglowy ograniczający wzrost globalnej temperatury do 1,5°C, a wkrótce wyczerpiemy ten na 2,0°C. Warunkiem uniknięcia punktu krytycznego jest zastąpienie węgla czystą energią.

Klimatyczna niesprawiedliwość
(źródło: serwisy.gazetaprawna.pl

Tak określa lata 1990‒2015 raport opracowany przez Oxfam i Stockholm Environment Institute (SEI), opublikowany w przeddzień jubileuszowej 75. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Związek między emisjami a bogactwem pokazuje też, że korzystne dla klimatu byłoby zwiększenie progresji opodatkowania czy postulowane przez niektórych ekonomistów wprowadzenie limitów wynagrodzeń.

Ocieplenie klimatu na zdjęciach
(źródło: national-geographic.pl)

Zdjęcia kanadyjskich Gór Skalistych sprzed stu lat porównano z obecnymi, aby sprawdzić, jak przez lata ewoluował krajobraz. Zespół naukowców przeszukał tysiące obrazów i udowodnił, że zmiany klimatu sprawiły, że linia drzew przesunęła się ku szczytom, a lasy stały się bardziej gęste.

Czy i jak Polacy boją się zmiany klimatu?
(źródło: onet.pl

Z badań opublikowanych w 2014 roku przez Global Environmental Politics wynikało, że na tle innych państw europejskich Polacy stosunkowo mało martwią się zmianami klimatu. Tylko 40 proc. z nich deklarowało zaniepokojenie globalnym ociepleniem. Czy na przestrzeni ostatnich lat coś się zmieniło? Z naszych badań wynika, że tak!

Aż 80 proc. badanych przez nas osób twierdzi, że nasza planeta jest zagrożona i jej stan wymaga podjęcia natychmiastowych działań, ponad połowa wszystkich badanych jest tego zupełnie pewna, a aż 38 proc. przewiduje nieuchronną katastrofę klimatyczną.

OZE

Obserwator TEPP a w nim o nowinkach w regulacjach prawnych, technologiach, programach wspierających transformację i nie tylko.

IRENA: W OZE pracuje coraz więcej osób
(źródło: green-news.pl

Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (International Renewable Energy Agency, IRENA) opublikowała coroczny raport na temat zatrudnienia w energetyce odnawialnej. Wynika z niego, że pod koniec 2019 r. branża zatrudniała globalnie 11,5 mln osób, czyli o pół miliona więcej niż w analogicznym okresie 2018 r. 

Transformacja słoneczna z pieniędzy obywateli
(źródło: wysokienapiecie.pl

Polacy na własne mikroinstalacje fotowoltaiczne wydali już 6 mld złotych, z czego aż 5 mld zł z własnej kieszeni. Fotowoltaika jest w tym roku liderem inwestycji w nowe moce wytwórcze. Czy oszczędności obywateli mogą pomóc sfinansować transformację energetyczną?

Rewolucja na dachach już się dzieje
(źródło: wnp.pl

Rząd mydli oczy Polakom, że węgiel zostanie, tymczasem życie wyprzedziło strategię. W energię odnawialną inwestuje Kowalski na dachu i państwowi potentaci energetyki kojarzeni dotychczas ze spalaniem węgla.


Coraz więcej inwestycji w OZE
(źródło: odpowiedzialny-inwestor.pl

Potencjał fotowoltaiki w Polsce dostrzegli już prywatni inwestorzy oraz spółki państwowe. Branża rozwija się coraz prężniej, a PGE oraz PGNiG prześcigają się w nowych projektach. Nie brakuje także zagranicznych inwestorów, dla których Polska stała się rynkiem strategicznym. Udział OZE w produkcji energii w naszym kraju jest jednak wciąż zbyt mały.

ZE PAK liderem OZE, ale nie rozproszenia
(źródło: globenergia.pl)

Czy rozwój OZE idzie w parze z rozproszeniem, oddolnym budowaniem samowystarczalności, elektroprosumeryzmem? Plany ZE PAK do przestawienia się na OZE pokazują, że OZE to także scentralizowane przedsiębiorstwa, często na terenach publicznych.

Cieszę się, że ZE PAK będzie pierwszym w Polsce dużym wytwórcą energii, który tak szybko zrezygnuje z węgla i cały swój prąd będzie produkował ze źródeł odnawialnych – powiedział Zygmunt Solorz – główny akcjonariusz ZE PAK.

Niska emisja

Choroby i zanieczyszczenie środowiska – coraz większy problem
(źródło: euractiv.pl)

Badania EEA przeprowadzone na podstawie danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczących przyczyn zgonów i zachorowań z 2012 r. dowodzą, że za około 13 proc. przedwczesnych zgonów w państwach członkowskich UE odpowiada szkodliwy wpływ środowiska.

Tylko kilka ulic, ale zawsze coś
(źródło: smoglab.pl)

Miasto zdecydowało o zamknięciu ulic przed dwiema placówkami. Samochody nie wjadą tam przez cały październik. Pilotaż projektu “Szkolna ulica” ma poprawić jakość powietrza przy szkołach i bezpieczeństwo uczniów.

Nie będzie publicznych pieniędzy na piece w Małopolsce
(źródło: krakowskialarmsmogowy.pl)

Małopolska jest pierwszym województwem w Polsce, które zakazuje dotowania z pieniędzy publicznych kotłów węglowych. Przyjęto też inne przepisy, które zmobilizują gminy do bardziej aktywnych działań antysmogowych.

Region Wałbrzycha będzie się dekarbonizować
(źródło: dziennik.walbrzych.pl)

Ponad 30 samorządowców z regionu Wałbrzyskiego i Kotliny Kłodzkiej podpisało dziś w Wałbrzychu deklarację Dekarbonizacji – dokument, w którym zobowiązują się do podjęcia działań zmierzających do całkowitej likwidacji pieców na paliwa stałe do 2030 roku.

Dzień bez samochodu we Wrocławiu – kropla w morzu
(źródło: wroclaw.wyborcza.pl)

Gdyby miasto postanowiło wybudować jeden wielki parking dla wszystkich aut, zająłby on 1,1 tys. ha, czyli więcej niż wszystkie obecnie istniejące parki, których powierzchnia wynosi 623 ha.

^menu

Redakcja:

Urszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Hanna Schudy,
Witold Miklaszewski, Paweł Pomian
Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji
“Rozwój TAK – Odkrywki NIE”.
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław

Załaduj więcej... ENERGIA DLA KLIMATU. Newsletter

Zobacz również

Energia dla Klimatu kwiecień-maj 2022

„Nieszczęśliwy to kraj, który potrzebuje bohaterów” Bertolt Brecht Kiedy powstawał te…