Home ENERGIA DLA KLIMATU. Newsletter Energia dla Klimatu, luty 2017

Energia dla Klimatu, luty 2017

Możliwość komentowania Energia dla Klimatu, luty 2017 została wyłączona
0

W numerze m.in. o mocnych antyodkrywkowych deklaracjach przedstawicieli rządu podczas konferencji poświęconej wpływowi planowanej odkrywki węgla brunatnego „Oczkowice” na gospodarkę i środowisko w płd. Wielkopolsce, o wycofaniu się Deutsche Banku z finansowania inwestycji w kopalnie węgla i nowe elektrownie węglowe i walce, „ale bez przesady”, resortu energii ze smogiem, co ostro skrytykował m.in. Polski Alarm Smogowy. A także o tym, że warte 50 mld dolarów projekty OZE ruszają w … Arabii Saudyjskiej, że także Putin zadekretował rozwój energetyki odnawialnej, o imponującym rozwoju fotowoltaiki w USA, i że 6 lutego wiatraki w Europie produkowały energię dla 100 mln domów oraz bardzo ciekawa rozmowa z Jamesem Hansenem, amerykańskim fizykiem i nestorem klimatologii – o klimacie, polityce, Obamie i Trampie.
Życzymy pożytecznej lektury

W Koalicji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”

Kopalnia Złoczew – Rady dla Radnych

(źródło: eko-unia.org.pl)
Nic gorszego się nie może wydarzyć, niż odkrywka w pobliżu. Władze gmin Złoczew, Ostrówek i Burzenin w województwie łódzkim wspierają budowę kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. Krótka rozmowa z dr. hab. Leszkiem Pazderskim chemikiem i ekspertem energetycznym.

Konferencja na Świętej Górze dot. palnowanych kopalni odkrywkowych w Wielkopolsce

(źródło: eko.org.pl)
20 lutego br. na Świętej Górze k. Gostynia odbyła się konferencja poświęcona wpływowi planowanej odkrywki węgla brunatnego „Oczkowice” (płd. Wielkopolska) na gospodarkę i środowisko. Głównym organizatorem był nasz koalicjant Stowarzyszenie Nasz Dom.

Relacja z ww. konferencji Józefa Drzazgowskiego ze Stowarzyszenia Ekologicznego „EKO-PRZYJEZIERZE”:

Na konferencji padły też mocne antyodkrywkowe deklaracje od przedstawicieli rządu:
Wiceminister środowiska Mariusz Gajda przyznał, że eksploatacja węgla brunatnego w tym regionie pociągnie za sobą zbyt duże koszty środowiskowe i społeczne. – Nie będzie wody, nie będzie życia, będzie za to jedna wielka pustynia – podkreślił przedstawiciel rządu.
Komentarz redakcji:
To potwierdzenie podziałów w rządzie co do odkrywek i pewnej gry z opinią publiczną, która jest prowadzona. Jedni, z Ministerstwa Energii, są zdecydowanie na tak, inni, z Ministerstwa Środowiska – jak słychać – na nie. Czy zdecyduje Prezes?

Oświadczenie poselskie dotyczące konferencji posła Jana Mosińskiego:

Pod Prąd – Informator Koalicji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE” 1/2 2017

(źródło: eko.org.pl)
W tym numerze m.in. o kolejnym odroczeniu przez RDOŚ w Poznaniu decyzji w sprawie kopalni „Ościsłowo” i przyznaniu – w plebiscycie Gazety Pomorskiej – tytułu osobowości roku 2016 Józefowi Drzazgowskiemu, prezesowi Stowarzyszenia EKO-Przyjezierze za działalność społeczną i charytatywną – (nasza redakcja składa serdeczne gratulacje).

Polityka i wydarzenia

Plan Morawieckiego nie przesądza o kierunku rozwoju energetyki

(źródło: biznesalert.pl)
Strategia Morawieckiego nie przesądza o kierunku rozwoju polskiej energetyki. Zdecyduje o tym dokument Ministerstwa Energii. A z deklaracji tego resortu wynika, że priorytet będzie miał węgiel, co oznacza podwyżki dla konsumentów – mówi PAP Wojciech Jakóbik.

Polska tworzy w UE frakcję „karbonariuszy”

(źródło: wysokienapiecie.pl)
Oprócz naszego kraju w koalicji mają się znaleźć Grecja, Rumunia, Bułgaria, Chorwacja i Estonia. Warszawa chce te kraje namówić do walki o zniesienie limitu emisji dla elektrowni korzystających z pomocy publicznej.

Polskie kopalnie straciły średnio prawie 7 zł na każdej tonie węgla

(źródło: wnp.pl)
6,97 zł wyniosła w ubiegłym roku średnia strata kopalń na sprzedaży każdej tony węgla; to prawie czterokrotnie mniej niż rok wcześniej, kiedy do każdej tony trzeba było dopłacać średnio 26,81 zł – wynika z danych Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).

Morawiecki zapowiada repolonizację energetyki

(źródło: rp.pl)
Polska szuka możliwości repolonizacji branży energetycznej. – Myślę, że częściowo ten sektor będzie repolonizowany – powiedział w rozmowie z Onet.pl wicepremier i minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

UE coraz bardziej zależna od importu energii

(źródło: wysokienapiecie.pl)
W 2015 r. Unia Europejska zużywała mniej energii niż ćwierć wieku wcześniej – wynika z najnowszych danych Eurostat. Znaczenie paliw kopalnych spada, ale z drugiej strony rośnie zależność UE od ich importu. Przez 25 lat wskaźnik ten wzrósł prawie o połowę.

Putin i Orban promują nową architekturę energetyczną Europy

(źródło: biznesalert.pl)
Wizyta Putina w Budapeszcie nosi symboliczne znaczenie, przede wszystkim, jest to sygnał dla USA, że Rosja ma w Europie sojuszników i może rozwijać swoją sieć wysuniętych przyczółków. Węgrzy stali się swego rodzaju rosyjskimi lobbystami w Unii.

Główny kandydat na prezydenta Francji za rezygnacją z węgla i wsparciem OZE

(źródło: gramwzielone.pl)
Emmanuel Macron jest zwolennikiem inwestycji w odnawialne źródła energii i postuluje wycofanie się z produkcji energii we francuskich elektrowniach węglowych, które chce zamknąć już do roku 2022. Udział węgla we francuskim miksie energii wynosi już tylko około 1 proc.

Trump unieważnił regulacje dot. wydobycia węgla kamiennego

(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę o zniesieniu ograniczeń w sferze wydobycia węgla kamiennego wprowadzonych przez Baracka Obamę. Spełnił tym samym kolejną obietnicę złożoną w trakcie kampanii wyborczej.

Wciąganie Orlenu w górnictwo zaszkodzi akcjonariuszom

(źródło: biznesalert.pl)
Orlen to spółka publiczna i wszelkie „nierynkowe”, nieuzasadnione biznesowo transakcje mogą być ocenione jako działanie na szkodę akcjonariuszy mniejszościowych – komentuje poseł Nowoczesnej Zbigniew Gryglas.
Komentarz redakcji:
Jak za komuny – towarzysze wiedzą lepiej, a Kodeks spółek handlowych to burżuazyjny wymysł.

Rychły schyłek ery węgla

(źródło: rp.pl)
Taniejąca technologia solarna i spadek cen aut na prąd zatrzymają globalny popyt na ropę i węgiel po 2020 r. Paliwa kopalne w dekadę stracić mogą nawet 10 proc.

Duński potentat rezygnuje z węgla i stawia na offshore

(źródło: gramwzielone.pl)
Państwowy duński koncern energetyczny Dong Energy poinformował, że do roku 2023 całkowicie wycofa się z produkcji energii elektrycznej i cieplnej z węgla. –Przyszłość należy do źródeł odnawialnych – komentuje Henrik Paulsen, szef Dong Energy.

Mniej ubóstwa energetycznego w Unii

(źródło: rp.pl)
Polska nie zmniejsza zużycia energii – wynika z najnowszego raportu Komisji Europejskiej.

Bloomberg: odchodzenie od węgla może kosztować rocznie tyle co piwo

(źródło: gramwzielone.pl)
Bloomberg informuje, że rośnie grupa zwolenników wprowadzenia w Unii Europejskiej bardziej restrykcyjnej polityki, która ma prowadzić do ograniczania produkcji energii z węgla i zachęcać do podejmowania inwestycji w czystszą generację. Jak zauważa Bloomberg, problemem jest opozycja ze strony niektórych państw, wśród których jako głównego oponenta zmian wskazuje Polskę.

Deutsche Bank już nie będzie finansować węgla

(źródło: gramwzielone.pl)
Deutsche Bank i jego spółki nie będą przyznawać finansowania dla inwestycji w kopalnie węgla i nowe elektrownie węglowe, a aktualne zaangażowanie w takie projekty ma być stopniowo redukowane.

 Atom

Niekończąca się opowieść o polskim atomie

(źródło: wysokienapiecie.pl)
W kwestii budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej rząd rozłożył ręce w geście bezradności. Ale na dobrą sprawę trudno mieć o to do niego pretensje, bo przyszłość energetyki jądrowej w UE stoi pod dużym znakiem zapytania.

Bezpieczne dla polityków są elektrociepłownie atomowe

(źródło: biznesalert.pl)
W przyjętej przez rząd strategii wicepremiera M.Morawieckiego założono, że w Polsce powstaną elektrociepłownie atomowe. Dlaczego jest to tak wygodne dla polityków? – Bo taka technologia jest wdrażana tylko w Chinach i minie 20-30 lat zanim być może zostanie zastosowana w Polsce – mówi w rozmowie z MarketNews24 Bartłomiej Derski, ekspert WysokieNapiecie.pl.

Rosja płaci za białoruską atomówkę

(źródło: rp.pl)
Białoruska siłownia budowana jest blisko miasta Ostrowiec w rejonie grodzieńskim, 50 km od stolicy Litwy, co od początku wzbudzało protesty władz w Wilnie. Zdaniem Litwinów elektrownia stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa w całej Europie.

 Zużyte paliwo z ukraińskich atomówek trafi do Czarnobyla

(źródło: wnp.pl)
W elektrowni były wybudowane specjalne magazyny. Jednak ze względu na katastrofę i późniejsze szybkie wyłączenie zakładu, nie zostały wykorzystane. Teraz mogą zostać zapełnione.

Chiny w europejskiej atomówce

(źródło: rp.pl)
Po raz pierwszy w historii Chiny dostarczyły do Europy swoje urządzenia dla energetyki jądrowej.

 Niska emisja

Sklep z papierosami dla… dzieci. Ma przypominać o smogu

(źródło: tvnwarszawa.tvn24.pl)
Puścili w świat wieść o papierosach dla dzieci, by przyciągnąć mieszkańców do nowo otwartego centrum informacji o smogu. – Z jego powodu każde dziecko w Warszawie wdycha tygodniowo tyle benzopirenu, ile znajduje się w paczce papierosów – alarmują działacze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

Zły węgiel powodem smogu w Polsce

(źródło: rp.pl)
Normy węgla do sprzedaży dla gospodarstw domowych, zaproponowane przez ministerstwo, są dalece niewystarczające – mówi Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Zabójcze powietrze nie tylko w Polsce

(źródło: chronmyklimat.pl)
Bruksela poinformowała, że problemy z ochroną powietrza występują w 23 z państw UE. W raporcie dot. Polski, Bruksela zaleca poświęcenie uwagi emisjom pyłów wynikającym właśnie z „generowania energii i ciepła”, a także ustalenie normy jakości dla kotłów i paliw w nich stosowanych.

Bruksela upomina pięć państw ws. jakości powietrza

(źródło: gramwzielone.pl)
Bruksela wezwała pięć państw do podjęcia działań zmierzających do redukcji emisji NO2. To Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy i Wielka Brytania. Nadmierne stężenie NO2 zagraża zdrowiu mieszkańców tych państw, a jego główną przyczyną jest przede wszystkim transport drogowy. Z powodu nadmiernego stężenia NO2 rocznie przedwcześnie umiera w Unii Europejskiej około 70 tys. osób.

Polskie miasta już w połowie lutego przekroczyły roczny limit smogu

(źródło: portalsamorzadowy.pl)
Od początku roku minęło zaledwie półtora miesiąca, a 16 polskich miast już przewyższyło dopuszczalny, roczny limit dni z przekroczeniem norm jakości powietrza – informuje Polska Zielona Sieć. Listę otwiera Kraków, Nowy Targ i Wodzisław Śląski.

Tak alarm smogowy ogłaszają we Francji

(źródło: smoglab.pl)
Francja, wprowadzając alarm smogowy, bierze dane ze stacji z najwyższymi wskazaniami. Patrzy gdzie jest najgorzej, a nie gdzie jest najlepiej.

Prawie 25 tys. podpisów pod skargą do KE na brudne powietrze

(źródło: greenpeace.org/poland/pl)
W ciągu tygodnia prawie 25 tysięcy osób podpisało się pod apelem „Nie chcemy umierać za węgiel”. 17 lutego Akcja Demokracja, Prawnicy dla Ziemi, Miasto jest Nasze i Greenpeace Polska złożyły do Komisji Europejskiej podpisy wraz ze skargą na stężenia toksycznego benzo(a)pirenu w powietrzu.

Resort energii walczy ze smogiem, ale bez przesady

(źródło: wysokienapiecie.pl)
Ministerstwo opublikowało projekt nowych wymagań jakościowych dla węgla, które mają pomóc walczyć ze smogiem.
Komentarz redakcji:
Bez jasnych i rygorystycznych norm dla jakości dopuszczonego do sprzedaży węgla i pieców (i ostrych kar za ich naruszanie) nic z tej walki ze smogiem nie będzie, a suweren zapłaci zdrowiem za ustępstwa wobec lobby węglowego. Czyli jak zwykle… pan, pani, społeczeństwo.

Smog: pakiet działań zwalczających emisję pyłów jest bardzo liberalny

(źródło: rp.pl)
Pakiet działań, które mają ograniczyć emisję pyłów, okazuje się zaskakująco liberalny. Nie eliminuje węgla najgorszej jakości, czego oczekują walczące o czyste powietrze samorządy.

Czym będzie można palić w polskich piecach?

(źródło: zielonasiec.pl)
Szybko rośnie liczba miast, w których już teraz został przekroczony dopuszczalny limit 35 dni w roku z wyjątkowo zanieczyszczonym powietrzem – alarmuje Polska Zielona Sieć.

„Antysmogowe” rozporządzenie napisano tak, żeby nie działało – uwagi Polskiego Alarmu Smogowego do norm jakości węgla

( źródło: smoglab.pl)
Po raz kolejny okazuje się jednak, że w parze z ogólnymi deklaracjami, nie idą konkretne rozwiązania, mogące znacząco poprawić sytuację.

Stanowisko Rady Krajowej Partii Zieloni w sprawie antysmogowego projektu rządu

(źródło: eko.org.pl)
Oceniamy najnowsze zapowiedzi rządu Prawa i Sprawiedliwości jako koniunkturalne, podyktowane bardziej presją, „pistoletem smogowym”, a nie rzeczywistą troską o jakość polskiego powietrza i zdrowie obywatelek i obywateli.

Słony rachunek za smog

(źródło: rp.pl)
26 mld euro rocznie płacimy za skutki zanieczyszczonego powietrza – wynika z raportu Komisji Europejskiej dotyczącego wdrażania polityki ochrony środowiska w Polsce. Wskazane przez KE koszty stanowią w polskim PKB aż 6 proc. (!!!) – jesteśmy europejskim liderem.

My dyskutujemy, czy można ogrzewać mułem węglowym. Za granicą budują domy, które nie emitują niczego

(źródło: smoglab.pl)
Są miejsca, gdzie wyobraźnia wybiega dalej i jest w zupełnie innym miejscu. W takim, w którym my być może znajdziemy się za wiele lat.

Dolnośląski Alarm Smogowy na spotkaniu w wielkopolskim Kępnie

(źródło: eko.org.pl)
W Kępnie powietrze w sezonie grzewczym od lat przykro pachnie i gryzie gardła dzieci, dorosłych i seniorów. Po akcji Dolnośląskiego Alarmu Smogowego (DAS) z pyłomierzem w styczniu 2017 r. w Kępnie, mieszkańcy tego wielkopolskiego miasta dowiedzieli się nie tylko o skali problemu, ale też zainteresowali się wpływem niskiej emisji na zdrowie.

Śląskie samorządy opiniują projekt uchwały antysmogowej

(źródło: portalsamorzadowy.pl)
Wskazują m.in. na problemy związane z brakiem obowiązku korzystania z istniejących sieci ciepłowniczych czy potrzebę wsparcia, aby z niskoemisyjnych źródeł ciepła mogli korzystać ubożsi mieszkańcy.

Rząd przedstawi program termomodernizacji do końca półrocza

(źródło: biznesalert.pl)
Do połowy roku przygotowany zostanie systemowy program termomodernizacji, by ocieplić ponad 60 proc. dziurawych – jak szwajcarski ser – polskich domów – zapowiedziała wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
Komentarz redakcji:
O tym eksperci mówili od lat. Ale program powinien koniecznie dotyczyć także domów jednorodzinnych. Tym bardziej, że jak szacują powszechna termomodernizacja domów zmniejszyłaby ilość emitowanych przez nie szkodliwych substancji o ok. 60 proc., ograniczyłaby zużycie energii i pozwoliła na racjonalne dopasowanie mocy źródeł ciepła do rzeczywistych potrzeb.

Pomysły na walkę o czyste powietrze

(źródło: rp.pl)
Ze smogiem zmagają się nie tylko miasta położone w kotlinach południowej Polski. Swój bój toczą też aglomeracje w centrum kraju.

W miastach nie będzie stref bez spalin. Sejm odrzucił ustawę

(źródło: portalsamorzadowy.pl)
Sejm odrzucił (24 lutego) projekt ustawy autorstwa posłów Nowoczesnej w sprawie ustanawiania stref bez spalin w miastach.
http://www.portalsamorzadowy.pl/ochrona-srodowiska/w-miastach-nie-bedzie-stref-bez-spalin-sejm-odrzucil-ustawe,90521.html

To miasta i regiony Europy muszą walczyć ze smogiem

(źródło: biznesalert.pl)
To była jedna z najgorszych zim ostatnich lat, jeśli spojrzymy na zanieczyszczenie powietrza w Europie. Niektóre europejskie miasta przywodzą na myśl najbardziej zanieczyszczone miasta w Indiach czy Chinach; potrzebujemy inteligentnych metropolii – uważa wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej do spraw unii energetycznej Maroš Šefčovič.

Nawet co piąty przypadek demencji może być wynikiem wdychania zanieczyszczonego powietrza

(źródło: healpolska.pl)
Wysokie stężenie pyłu PM 2,5 może zwiększać ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera aż o 92%. Najnowsze badania potwierdziły dotychczasowe raporty o korelacji pomiędzy zanieczyszczeniami powietrza a zaburzeniami zdolności poznawczych.

Jak smog wpływa na nasze psy i koty?

(źródło: smoglab.pl)
Smog szkodzi też zwierzakom. O tym, co smog robi naszym braciom mniejszym mówi weterynarz, dr Paweł Stefanowicz.

Łupki

Ropa łupkowa to duży problem dla OPEC

(źródło: biznesalert.pl)
Na poziom cen ropy wpływać może rosnąca podaż ze strony Stanów Zjednoczonych. 9 mln baryłek dziennej produkcji to za mało, żeby zaspokoić potrzeby amerykańskiego rynku. Jednak rośnie cały czas produkcja ropy z łupków.

 Odnawialne źródła energii (OZE)

Bez OZE zależność energetyczna Polski będzie rosła

(źródło: wnp.pl)
Udział węgla w miksie energetycznym Polski będzie stopniowo malał, bez względu na to, kto będzie rządził. Należy postawić na odnawialne źródła energii, które są najprostsze i najszybsze w realizacji.

Do 2020 roku Polska może się nie wywiązać z unijnych wytycznych w sprawie OZE

(źródło: newseria.pl)
Do 2020 roku udział OZE w polskim miksie energetycznym na wzrosnąć do 15 proc. – wynika z unijnego pakietu energetycznego. Zdaniem Grzegorza Wiśniewskiego z Instytutu Energetyki Odnawialnej nasz kraj może mieć jednak kłopoty z realizacją tego celu.

G. Wiśniewski o prosumentach dwa lata po przyjęciu poprawki Bramory

(źródło: gramwzielone.pl)
Najbardziej została mi w pamięci radiowa rozmowa rolnika, bodajże z Dolnego Śląska, przeprowadzona kilka dni po uchwaleniu ustawy z poprawką. Nie zapomnę jak powiedział, że uchwalenie poprawki prosumenckiej jest jak…„ponowne i ostateczne wyzwolenie chłopów z pańszczyzny, tym razem energetycznej” – komentuje Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.

W Arabii Saudyjskiej ruszają projekty OZE warte 50 mld dolarów

(źródło: wnp.pl)
Rząd Arabii Saudyjskiej rozpoczyna przetargi na budowę odnawialnych źródeł energii. Chce aby w przyszłości kraj produkował energię wyłącznie w elektrowniach słonecznych i na farmach wiatrowych.

Senat Kalifornii proponuje 100 proc. OZE do roku 2045

(źródło: gramwzielone.pl)
Cele obowiązkowego udziału OZE w swoich miksach energetycznych wdrożyły już także inne stany i miasta USA. Najambitniejszy jak na razie jest cel przyjęty przez władze stanowe Hawajów, które chcą zwiększyć udział zielonej energii również do 100 proc. do roku 2045.

Putin zadekretował rozwój OZE

(źródło: wysokienapiecie.pl)
Jeszcze kilka lat temu prezydent Rosji był bardzo sceptyczny wobec transformacji energetycznej zachodzącej w Niemczech. Ale teraz polecił rządowi na serio wziąć się za efektywność energetyczną i źródła odnawialne. Ze szczególnym wskazaniem na „rozwój mikrogeneracji z OZE”.

Na OZE można zarobić

(źródło: chronmyklimat.pl)
Inwestycje w odnawialne źródła energii dają zarobić. Stają się alternatywą dla lokat i nieruchomości – przekonują spółki inwestycyjne.

Prąd z fal

(źródło: wysokienapiecie.pl)
Energię elektryczną na Bałtyku będziemy mogli produkować nie tylko z wiatru. Wykorzystanie nawet spokojnego morza do generacji prądu ma umożliwić wynalazek hiszpańskiego startupu.

Czego dowiemy się o odnawialnych źródłach energii z Planu Morawieckiego?

(źródło: gramwzielone.pl)
Niestety, niewiele na temat szans, jakie te dziedziny dają polskiej gospodarce.

Tesla: koszt baterii litowo-jonowych niższy o 35 proc.

(źródło: gramwzielone.pl)
To świetna wiadomość nie tylko dla branży motoryzacyjnej, ale również dla sektora energetycznego, dla którego baterie litowo-jonowo stają się podstawową technologią magazynowania energii.

 Na australijskiej wyspie Flindersa powstanie mikrosieć bazująca na OZE

(źródło: gramwzielone.pl)
W sumie mikrosieć ma zaspokajać przeciętnie 65 proc. zapotrzebowania na energię wyspy, znacząco zmniejszając emisje CO2 i redukując zapotrzebowanie na ropę o ponad 60 proc.

 Niemcy zbudują sieć szybkich ładowarek dla elektryków. Energia tylko z OZE

(źródło: gramwzielone.pl)
Cel niemieckiego rządu to budowa 15 tys. punktów szybkiego ładowania samochodów elektrycznych energią, która będzie pochodzić wyłącznie ze źródeł odnawialnych.

 Słońce

 Elektrownia słoneczna może „udawać” konwencjonalną

(źródło: wysokienapiecie.pl)
Elektrownie słoneczne potrzebują dodatkowej rezerwy (lub zmniejszenia zużycia energii przez odbiorców) w chwilach, gdy nie świeci słońce. Jednak wyniki amerykańskiego eksperymentu dowodzą, że fotowoltaika może też zastąpić elektrownie konwencjonalne potrzebne do bieżącego zarządzania systemem energetycznym.

 Potencjał fotowoltaiki w USA rośnie w imponującym tempie

(źródło: gramwzielone.pl)
W 2016 r. fotowoltaika była w Stanach Zjednoczonych najważniejszym źródłem energii pod względem zainstalowanego potencjału, a amerykański sektor solarny zatrudnia już ponad 260 tys. pracowników, więcej niż w amerykańskich sektorach związanych z przetwarzaniem i produkcją energii z gazu, węgla czy atomu.

Nowy Jork: potencjał PV w 5 lat wzrósł niemal o 800 proc.

(źródło: gramwzielone.pl)
Fotowoltaika to kluczowa technologia, która ma pomóc stanowi Nowy Jork w osiągnięciu przyjętego w ubiegłym roku celu 50-procentowego udziału OZE w stanowym miksie energetycznym.

Duża inwestycja OZE w gminach dorzecza Wisłoki

(źródło: chronmyklimat.pl)
Czterdzieści pięć obiektów, mieszczących się na terenie dwudziestu dwóch gmin z terenu województwa podkarpackiego i małopolskiego zyska w najbliższym instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy nominalnej 802,1 kWp.

MPWiK w Rzeszowie zbuduje farmę fotowoltaiczną

(źródło: gramwzielone.pl)
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie zbuduje farmę fotowoltaiczną o mocy 1 MW, z której generacja zaspokoi częściowo rosnące zapotrzebowanie na energię rzeszowskiej oczyszczalni.

To ma być największy projekt fotowoltaiczny na świecie

(źródło: gramwzielone.pl)
Ogromny kompleks farm fotowoltaicznych ma powstać na powierzchni 7,8 km2, na pustyni znajdującej w pobliżu Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Pływająca farma fotowoltaiczna powstała w Portugalii

(źródło: gramwzielone.pl)
Portugalczycy testują efektywność rozwiązania mającego na celu produkcję energii z instalacji fotowoltaicznych położonych na zbiornikach wodnych.

 Grecką fotowoltaikę dopadł kryzys

(źródło: gramwzielone.pl)
Powodem spowolnienia na greckim rynku solarnym, oprócz ogólnego kryzysu gospodarczego, z którym Grecy zmagali się w ostatnich latach, jest niepewność regulacyjna, a także problemy z rozliczeniami sprzedawanej energii.

 Wiatr

6 lutego wiatraki w Europie produkowały energię dla 100 mln domów

(źródło: gramwzielone.pl)
6 lutego farmy wiatrowe w Europie wyprodukowały w sumie niemal 1 TWh energii elektrycznej. To wystarczyłaby do pokrycia zapotrzebowania na energię 100 mln europejskich gospodarstw domowych.

Chaos wokół podatku od wiatraków narasta

(źródło: m.wysokienapiecie.com)
Przybywa interpretacji gmin co do sposobu opodatkowania turbin wiatrowych postawionych na ich terenie, a wraz z nimi rośnie niepewność mieszkańców i inwestorów.

Branża wiatrowa chce produkować nie tylko na eksport

(źródło: biznesalert.pl)
Podczas konferencji pt.: „Morska energetyka wiatrowa kołem zamachowym polskiej gospodarki” rozmawiano o możliwościach inwestycyjnych polskich firm w sektorze energetyki. Rodzime przedsiębiorstwa podkreślają, że są już obecne w tej branży za granicą, czekają jednak na możliwości inwestycji w Polsce.

Ponad 1/5 wiatru w polskim miksie energetycznym

(źródło: gramwzielone.pl)
21 lutego działające w naszym kraju farmy wiatrowe wyprodukowały 114 GWh energii elektrycznej, co odpowiadało niemal 23-procentowemu udziałowi w krajowej konsumpcji energii elektrycznej.

W PKN Orlen rusza projekt montażu turbin wiatrowych na stacjach paliw

(źródło: rp.pl)
„Jeżeli pilotażowa konstrukcja okaże się atrakcyjna biznesowo, ma szansę zostać rozpropagowana na szerszą skalę, stanowiąc element zaangażowania PKN Orlen w rozwój energetyki w obszarze odnawialnych źródeł energii” – podkreśla spółka.

Szwedzi zbudują największą lądową farmę wiatrową w Europie

(źródło: gramwzielone.pl)
Farma o mocy 650 MW powstanie na północy Szwecji i wejdzie w skład gigantycznego kompleksu farm wiatrowych o docelowej mocy nawet 4 GW.

Pierwsza turbina na ogromnej farmie wiatrowej na Bałtyku

(źródło: gramwzielone.pl)
Farma wiatrowa Wikinger będzie produkować energię w ilości odpowiadającej zużyciu generowanemu przez około 350 tys. gospodarstw domowych.

Klimat

Możliwe kierunki polityki klimatycznej USA za prezydentury Donalda Trumpa

(źródło: chronmyklimat.pl)
Nominacje potwierdziły tendencję do negowania lub co najmniej zmniejszania wagi spraw klimatycznych na rzecz poprawy warunków działania dla amerykańskich firm, w tym szczególnie paliwowo-energetycznych.

 

Czy przegapimy ostatnią sznsę ocalenia świata przed zminą klimatu?

(źródło: ziemianarozdrozu.pl)
O klimacie, polityce, Obamie i Trampie – rozmowa z Jamesem Hansenem, amerykańskim fizykiem i nestorem klimatologii.

Porozumienie paryskie i unijna polityka klimatyczna wzajemnie się uzupełniają

(źródło: biznesalert.pl)
– Globalny i unijny mechanizm ochrony klimatu wzajemnie się uzupełniają – a nie wykluczają. Trudno zrozumieć co minister środowiska Jan Szyszko ma na myśli twierdząc, że unijna polityka klimatyczna jest niezgodna „z duchem” porozumienia paryskiego – ocenia Julia Michalak, od stycznia 2017 r. dyrektorka ds. polityki europejskiej w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Handlu Emisjami (IETA), zrzeszającym największe firmy obecne na rynkach handlu CO2.

Polska blokuje ETS obejmujący 45 proc. emisji gazów cieplarnianych w UE

(źródło: rp.pl)
Unia Europejska zaostrza zasady handlu emisjami CO2, żeby walczyć ze zmianami klimatycznymi. Polska się sprzeciwia.

Arktyka nowym regionem konfliktów surowcowych

(źródło: rp.pl)
Eksperci na konferencji w Monachium wskazywali, że globalne ocieplenie może zaostrzyć rywalizację mocarstw o zasoby naturalne w Arktyce.

44 samorządy przygotują plany adaptacji do zmian klimatu

(źródło: portalsamorzadowy.pl)
44 samorządy zaplanują, w jaki sposób miasta przystosują się do skutków ekstremalnych zjawisk pogodowych. Miejskie Plany Adaptacji (MPA) powstaną do końca 2019 r. Ich wdrożenie poprawi bezpieczeństwo i jakość życia mieszkańców.

Redakcja: Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Jakub Szymański.
Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”.
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26,

50-134 Wrocław, www.eko-unia.org.pl, www.eko.org.pl

Załaduj więcej... ENERGIA DLA KLIMATU. Newsletter

Zobacz również

Energia dla Klimatu kwiecień-maj 2022

„Nieszczęśliwy to kraj, który potrzebuje bohaterów” Bertolt Brecht Kiedy powstawał te…