Home ENERGIA DLA KLIMATU. Newsletter Energia dla Klimatu, wrzesień 2017

Energia dla Klimatu, wrzesień 2017

Możliwość komentowania Energia dla Klimatu, wrzesień 2017 została wyłączona
0

Motto:
„Ziemia to kropka pod znakiem zapytania”.
Stanisław Jerzy Lec
W tym numerze m.in. o poznańskiej konferencji Koalicji „Rozwój TAK-Odkrywki NIE”, o tym czy grobowce megalityczne – „kujawskie piramidy” – wygrają ze spółką wydobywczą, o ciągle wielkim w Europie i Polsce wsparciu produkcji oraz konsumpcji paliw kopalnych oraz prognozie rozwoju globalnego rynku energetycznego do roku 2050. A także o rozporządzeniu, które „kopciuchy” wkłada do lamusa, o walce z wiatrakami koncernu Energa, że Niemcy planują budowę akumulatora energii dla całego Berlina, o coraz trudniejszych migracjach ptaków – pod wiatr zmian klimatycznych, i antropocenie w ciemnych barwach – w eseju Australijczyka Clive’a Hamiltona.
Życzymy pożytecznej lektury
W Koalicji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”
Konferencja Koalicji „RT-ON” w Poznaniu
(źródło: eko-unia.org.pl)
29 września 2017 r. Poznaniu odbyła się konferencja naszej Koalicji „Rozwój TAK-Odkrywki NIE” pt. „Samorządy i mieszkańcy a kopalnie odkrywkowe. Przyszłość Wielkopolski bez węgla brunatnego?”.
http://eko-unia.org.pl/6301-2/
także o tej konferencji:
Nie dajmy skolonizować Wielkopolski przez energetykę na węglu brunatnym!
http://rozwojtak-odkrywkinie.pl/index.php/pl/wiadomosci/nie-dajmy-skolonizowac-wielkopolski-przez-energetyke-na-weglu-brunatnym
www.przyjezierze.org/pl,samorzady_i_mieszkancy_a_kopalnie_odkrywkowe__przyszlosc_wielkopolski_bez_wegla_brunatnego,388.html#ad-image-0
Piramidy Kujawskie czy odkrywka? Decyzja już za miesiąc
(źródło: rozwojtak-odkrywkinie.pl)
Czy jesteśmy gotowi poświęcić bezcenny fragment naszej historii, ledwie zbadany i wciąż kryjący przed nami wiele tajemnic? Czy krótkotrwałe zyski jednej firmy uprawniają nas do takiego poświęcenia? Fundacja „Rozwój TAK – Odkrywki NIE” stoi na stanowisku, że dziedzictwo kulturowe należy chronić przed zniszczeniem, dla dobra przyszłych pokoleń.
http://rozwojtak-odkrywkinie.pl/index.php/pl/wiadomosci/piramidy-kujawskie-czy-odkrywka-decyzja-juz-za-miesiac
Ważą się losy mieszkańców zagrożonych odkrywką Złoczew, będą konsultacje społeczne
(źródło: greenpeace.org/poland/pl)
27 września br. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Łodzi ogłosiła, że ze względu na znaczny stopień skomplikowania sprawy termin wydania decyzji środowiskowej dla odkrywki Złoczew wydłuża się do 30 marca 2018 r. Jednocześnie ogłoszone zostały konsultacje społeczne – mieszkańcy gmin, które najbardziej ucierpią na budowie kopalni węgla brunatnego zapowiadają, że będą walczyć o swoje domy.
http://www.greenpeace.org/poland/pl/wydarzenia/polska/Waza-sie-losy-mieszkancow-zagrozonych-odkrywka-Zloczew-beda-konsultacje-spoleczne/
Węgiel Łużycki, 18 września 2017
Lausitzer-Kohle-Rundbrief
BRUNICOWY ROZGLĔD
(źródło: eko.org.pl)
W numerze m.in. o obywatelskiej akcji przeciwko osłabieniu brandenburskich celów polityki klimatycznej i 10-tonowym pomniku, który stanie w w Kerkwitz, symbolu 10-letniej, zwycięskiej walki mieszkańców w obronie swej ziemi przed kolejną odkrywką węgla brunatnego.
http://www.eko.org.pl/odkrywki.php?dzial=4&kat=16&art=389
Energetyka konwencjonalna – źródła nieodnawialne
Polityka i wydarzenia
Europa wciąż subsydiuje paliwa kopalne
(źródło: chronmyklimat.pl)
Europejskie rządy oraz Unia Europejska rozdają ok. 112 miliardów euro rocznie na wsparcie produkcji oraz konsumpcji paliw kopalnych, mimo deklaracji całkowitego wycofania tego typu wsparcia do roku 2020, czytamy w nowym raporcie Overseas Development Institute oraz CAN-Europe.
http://chronmyklimat.pl/wiadomosci/polityka-klimatyczna/europa-wciaz-subsydiuje-paliwa-kopalne
W ww. raporcie przedstawiono także monitoring dotacji do paliw kopalnych w Polsce:
http://chronmyklimat.pl/wiadomosci/polityka-klimatyczna/monitoring-dotacji-do-paliw-kopalnych-sytuacja-polski
„Ukryty rachunek za węgiel 2017. Wsparcie górnictwa i energetyki węglowej w Polsce – wczoraj, dziś i jutro” – analiza think-tanku ekonomicznego WiseEuropa
(źródło: greenpeace.org/poland/pl)
Niemal 230 miliardów zł – tyle bezpośrednio Polacy dopłacili do górnictwa i energetyki opartej na węglu w latach 1990-2016. Wraz z tzw. kosztami zewnętrznymi ukryty rachunek za węgiel wynosi 1 bilion 973 miliardów zł! Analiza WiseEuropa pokazuje też, że przy utrzymaniu obecnej polityki energetycznej w najbliższych latach subsydia dla węgla jeszcze wzrosną i to co najmniej o 30 proc.
http://www.greenpeace.org/poland/pl/press-centre/dokumenty-i-raporty/Ukryty-rachunek-za-wegiel-2017/
O odchodzeniu od monopolu węgla w energetyce – rozmowa z prof. Janem Popczykiem
(źródło: tokfm.pl/eko.org.pl)
W audycji z cyklu „Energia dla klimatu” w radiu TOK FM z prof. Janem Popczykiem rozmawiają red. Ewa Podolska i współprowadzący Radosław Gawlik ze Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA.
http://audycje.tokfm.pl/podcast/Rozmowa-o-odchodzeniu-od-monopolu-wegla-w-energetyce-z-prof-Janem-Popczykiem/54429
http://eko.org.pl/
Akcja Demokracja: Nie chcemy dopłacać do brudnej energii
(źródło: reo.pl)
Prawie 9 tys. podpisów zebrali w internetowej kampanii przeciw projektowi ustawy o rynku mocy wolontariusze Akcji Demokracji. „W węglu nie ma przyszłości. Wydobycie przestaje być opłacalne, łatwo dostępne złoża kończą się. A mimo to publiczne pieniądze nadal płyną szerokim strumieniem do sektora energetyki węglowej” – piszą w liście do posłanek i posłów. Zapraszamy do lektury wywiadu – ankiety Pawła Sito z Martą Anczewską, kampanierką Akcji Demokracji.
http://www.reo.pl/wiadomosci/akcja-demokracja-nie-chcemy-doplacac-do-brudnej-energii-fsuyt0
także o rynku mocy:
Brukselski ekspert o polskim węglu: może być rentowny tylko do 2030 r.
(źródło: wysokienapiecie.pl)
Prof. Pantelis Kapros dla portalu WysokieNapiecie.pl: – Żeby zapewnić elektrowniom węglowym przetrwanie, Polska musiałaby dostać i rynek mocy, i darmowe uprawnienia do emisji CO2 na lata 2020-2030. Ale po 2030 r. nowe węglówki i tak staną się nierentowne, więc nie zdążą się spłacić.
http://wysokienapiecie.pl/rynek/2536-brukselski-ekspert-o-polskim-weglu-moze-byc-rentowny-tylko-do-2030-r
Tak będzie wyglądać globalny miks energii zdaniem DNV GL
(źródło: gramwzielone.pl)
Czołowa firma konsultingowa w sektorze energetycznym, związana zarówno z sektorami paliw kopalnych jak i OZE, opublikowała raport „Energy Transition Outlook 2017” zawierający prognozę rozwoju globalnego rynku energetycznego do roku 2050.
http://gramwzielone.pl/trendy/28082/tak-bedzie-wygladac-globalny-miks-energii-zdaniem-dnv-gl
Czy dyskusja o energetyce bez UE, Niemiec i sektora prywatnego ma sens?
(źródło: odnawialny.blogspot.com)
Tym razem na Forum Ekonomicznym w Krynicy rząd i spółki skarbu państwa wysyłali sygnały o gotowości do zmian w obecnie prowadzonej polityce energetycznej. Czy jednak nie za głęboko ugrzęźliśmy w koleinach prowadzących w zgoła innym kierunku niż idzie UE? Droga do realnej zmiany dotychczasowej narracji i polityki nie jest już obecnie ani prosta, ani oczywista.
http://odnawialny.blogspot.com/2017/09/czy-dyskusja-o-energetyce-bez-ue.html
Węglowy bałagan zamiast strategii
(źródło: rp.pl)
Na polskim rynku węgla jest jak w dobrym filmie – co rusz jesteśmy zaskakiwani nagłymi zwrotami akcji. Przedstawiciele branży w nieoficjalnych rozmowach mówią wprost: „Zamiast strategii na rynku węgla jest jeden wielki burdel”.
http://www.rp.pl/Wegiel/309119861-Barbara-Oksinska-Weglowy-balagan-zamiast-strategii.html#ap-1
UOKiK skontroluje składy węgla i kopalnie. Za handel węglem złej jakości trzy lata więzienia
(źródło: wyborcza.pl)
Kontrolerzy pójdą do składu węgla albo do kopalni. Pobiorą próbki węgla i sprawdzą, czy jest zgodny z certyfikatem – tak będzie wyglądała kontrola paliw stałych po wprowadzeniu od 2018 r. norm jakości. UOKiK dostanie na to w przyszłym roku 6,5 mln zł.
http://wyborcza.pl/7,155287,22368651,uokik-skontroluje-sklady-wegla-i-kopalnie-za-handel-weglem.html?utm_source=agora&utm_medium=nlt&utm_campaign=wyborczabiz
Nad Wisłą jednak bez zmian w energetyce
(źródło: wysokienapiecie.pl)
Przez media przetoczyła się fala spekulacji o tym jakoby Ministerstwo Energii dokonało zwrotu w polityce energetycznej. Trudno dostrzec jednak na czym ten zwrot miałby polegać.
http://wysokienapiecie.pl/energetyka-konwencjonalna/2576-nad-wisla-jednak-bez-zmian-w-energetyce
Apel: Stop przywilejom dla elektrowni węglowych w Polsce!
(źródło: eko.org.pl)
14 września organizacje pozarządowe zaapelowały do marszałków województw, aby nie godzili się na ulgi dla elektrowni węglowych i ominięcie przez nie unijnych przepisów nakazujących ograniczenie zanieczyszczania powietrza.
 
Transformacja energetyki musi kosztować
(źródło: rp.pl)
Oparcie bezpieczeństwa energetycznego na czarnym złocie może się okazać złudne – wynika z najnowszego raportu Forum Energii – „Polski sektor energetyczny 2050. 4 scenariusze”.
Komentarz Joanny Maćkowiak-Pandery, prezes Forum Energii:
Bez zmiany podejścia do energetyki i opracowania planu działań polską energetykę, w najlepszym razie, czeka dryf. Bez takiego planu narażamy się na ryzyko nietrafionych inwestycji i wysokich kosztów dla odbiorców. Energetyka zmienia się szybciej niż kiedykolwiek w historii.
http://www.rp.pl/Energianews/309219854-Transformacja-energetyki-musi-kosztowac.html#ap-1
http://gramwzielone.pl/trendy/28299/scenariusze-rozwoju-polskiej-energetyki-energia-najtansza-w-scenariuszu-oze
Minister Energii: Ostrołęka to ostatnia taka inwestycja węglowa w Polsce
(źródło: wysokienapiecie.pl)
– Jeszcze w tym roku zostanie uruchomiony nowy blok w Elektrowni Kozienice, później w Elektrowni Opole, następnie w Jaworznie, a kilka lat później w Ostrołęce. Po Ostrołęce kolejne inwestycje muszą być też duże, ale już nie węglowe. Dlatego rozważamy budowę trzyblokowej elektrowni jądrowej o mocy od 4 do 4,5 GW – powiedział w trakcie panelu dyskusyjnego na Forum Ekonomicznym w Krynicy Minister Energii Krzysztof Tchórzewski.
http://wysokienapiecie.pl/energetyka-konwencjonalna/2529-minister-ostroleka-to-ostatnia-elektrownia-weglowa
W Polsce ruszył jeden z największych bloków węglowych na świecie
(źródło: wysokienapiecie.pl)
1 września jedenasty blok Elektrowni Kozienice (największy w kraju – 1075 MW) po raz pierwszy zasilił polski system energetyczny. To jeden z najważniejszych momentów trwającej od pięciu lat budowy. Jej zakończenie zaplanowano na 19 grudnia 2017 roku.
http://wysokienapiecie.pl/energetyka-konwencjonalna/2522-w-polsce-ruszyl-jeden-z-najwiekszych-blokow-weglowych-na-swiecie
Oto dlaczego czysty węgiel Donalda Trumpa to mrzonka
(źródło: wysokienapiecie.pl)
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zapowiada powrót „czystego węgla” i przywrócenie miejsc pracy dla górników. Jednak oficjalne statystyki administracji USA dobitnie pokazują – w amerykańskiej energetyce węgiel był i jest w odwrocie.
http://wysokienapiecie.pl/energetyka-konwencjonalna/2517-oto-dlaczego-czysty-wegiel-donalda-trumpa-to-mrzonka-usa-energetyka.%20.html#dalej
Atom
Atomowa plotka
(źródło: reo.pl)
Budowa elektrowni atomowej, w dodatku pierwszej w danym kraju, to zawsze wyjątkowo ryzykowna impreza. Przede wszystkim finansowo.
http://www.reo.pl/teksty/atomowa-plotka-dtMzVH
Ministerstwo Energii: elektrownia jądrowa za 75 mld zł
(źródło: gramwzielone.pl)
Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy minister energii zadeklarował, kiedy i jakim kosztem może powstać pierwsza polska elektrownia jądrowa. Przedstawił też pomysł na jej sfinansowanie – inny niż wymieniany dotychczas mechanizm kontraktów różnicowych.
http://gramwzielone.pl/trendy/28101/me-elektrownia-jadrowa-za-75-mld-zl
Elektrownia atomowa na Białorusi straszy Europę
(źródło: rp.pl)
Białoruś przekaże Komisji Europejskiej raport dotyczący stress testów elektrowni w Ostrowcu. Pomimo tego, sąsiadująca Litwa obawia się elektrowni i nazywa ją rosyjskim projektem geopolitycznym.
http://www.rp.pl/Energianews/309219955-Elektrownia-atomowa-na-Bialorusi-straszy-Europe.html#ap-1
Niska emisja
Przełom w walce ze smogiem – kopciuchy odchodzą do lamusa
(źródło: polskialarmsmogowy.pl)
5.09.2017 r. w Dzienniku Ustaw RP opublikowano podpisane przez ministra Morawieckiego rozporządzenie o standardach dla kotłów, eliminujące przestarzałe kotły na węgiel i drewno z polskiego rynku. Rozporządzenie wejdzie w życie 1 października 2017 r.
http://www.polskialarmsmogowy.pl/polski-alarm-smogowy/aktualnosci/szczegoly,przelom-w-walce-ze-smogiem–kopciuchy-odchodza-do-lamusa,448.html
Polski Alarm Smogowy na konferencji antysmogowej w Ministerstwie Rozwoju
(źródło: polskialarmsmogowy.pl)
Na konferencji antysmogowej „Jak rozwiązać problem smogu”, która odbyła się 18 września w siedzibie Ministerstwa Rozwoju, Premier Morawiecki zapowiedział zwiększenie zaangażowania rządu w działąnia antysmogowe. Zapowiedzi wyglądają interesująco.
Komentarz redakcji:
Coś sie ruszyło. Wicepremier Morawiecki zapewnił, że jest to dla rządu bardzo ważny problem (użył nawet określenia „śmiertelnie poważny”), z którym chce się uporać. Wiceminister Emilewicz obiecała, że do końca roku będzie ustawa i rozporządzenie o jakości paliw stałych w gospodarce komunalnej. Floty i muły w tej ustawie nie są definiowane jako paliwa stałe – czyli ich stosowanie będzie wykluczone.
http://www.polskialarmsmogowy.pl/polski-alarm-smogowy/aktualnosci/szczegoly,pas-na-konferencji-antysmogowej-w-ministerstwie-rozwoju,451.html
także na ten temat:
Nowe przepisy ułatwią walkę ze smogiem. Od 2018 roku pojawi się pakiet wsparcia dla najuboższych właścicieli domów jednorodzinnych – rozmowa z Jadwigą Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju
https://biznes.newseria.pl/news/nowe-przepisy-ulatwia,p1919481305
Morawiecki: pieniądze z eliminacji torebek foliowych na poprawę jakości powietrza
(źródło: wnp.pl)
– Traktuję problem smogu śmiertelnie poważnie – podkreślił wicepremier. Zaznaczył, że żarty, np. iż powietrze jest w Polsce dobre wtedy, kiedy się je pogryzie, można sobie poopowiadać wieczorem, tymczasem co najmniej kilkadziesiąt tysięcy osób umiera przedwcześnie z tego powodu.
http://www.wnp.pl/wiadomosci/306408.html
Walka ze smogiem na Forum Ekonomicznym w Krynicy
(źródło: polskialarmsmogowy.pl)
Jak skutecznie rozwiązać problem smogu? – na to pytanie próbowali znaleźć odpowiedź uczestnicy panelu podczas XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy.
http://www.polskialarmsmogowy.pl/polski-alarm-smogowy/aktualnosci/szczegoly,walka-ze-smogiem-na-forum-ekonomicznym-w-krynicy,449.html
Wyrok w sprawie prawa do czystego powietrza
(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Na ostateczne rozpoznanie sprawy kasacyjnej Zakopanego przez NSA poczekamy około dwóch lat. Do tego czasu miasto może nadal pobierać opłatę klimatyczną w oparciu o dotychczasową podstawę prawną – mówi w rozmowie z Teraz Środowisko prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista, reprezentujący miasto.
https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/wyrok-w-sprawie-prawa-do-czystego-powietrza-3710.html
Dlaczego zakaz palenia węgla i drewna w dolnośląskich uzdrowiskach, kotlinach górskich i Wrocławiu?
(źródło: dolnoslaskialarmsmogowy.pl)
Dlaczego coś czym paliliśmy setki lat nagle staje się nie do przyjęcia, do zmiany?
http://dolnoslaskialarmsmogowy.pl/news.php?dzial=2&kat=14&art=108
Komunikat Dolnośląskiego Alarmu Smogowego
(źródło: eko.org.pl)
O tym że „górne spalanie” nie likwiduje smogu i innych postprawdach na ten temat.
http://eko.org.pl/index_news.php?dzial=2&kat=20&art=1976
Opolskie ma uchwałę antysmogową. „Wybór między ekonomią a zdrowiem”
(źródło: gramwzielone.pl)
Radni województwa opolskiego przyjęli uchwałę antysmogową, która wejdzie w życie już 1 listopada br. Najdalej idące pomysły z ostatecznej wersji uchwały jednak wykreślono.
Komentarz redakcji:
Radni opolscy nie zaszaleli w sprawie ochrony powietrza. Pojawia się pytanie czy lepiej mieć bardzo słabą uchwałę antysmogową, czy lepiej nie mieć nic i czekać na ambitniejszy projekt?
http://gramwzielone.pl/walka-ze-smogiem/28344/opolskie-ma-uchwale-antysmogowa-wybor-miedzy-ekonomia-a-zdrowiem
Program antysmogowy. W Łodzi 690 palenisk mniej
(źródło: portalsamorzadowy.pl)
W 2017 roku oraz przez kolejne dwa lata miasto przeznaczy po 3 mln zł na dotacje dla łodzian, którzy chcą przyłączyć się do miejskiej sieci ciepłowniczej bądź wymienić stare piece na nowoczesne kotły gazowe.
http://www.portalsamorzadowy.pl/ochrona-srodowiska/program-antysmogowy-w-lodzi-690-palenisk-mniej,98381.html
NFOŚiGW będzie pomagał w wymianie pieców na bardziej ekologiczne
(źródło: portalsamorzadowy.pl)
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przez współpracę z wojewódzkimi funduszami chce pomóc w wymianie pieców na te bardziej ekologiczne – poinformował prezes NFOŚiGW Kazimierz Kujda. Pierwsze umowy mogą zostać podpisane już w październiku.
http://www.portalsamorzadowy.pl/ochrona-srodowiska/nfosigw-bedzie-pomagal-w-wymianie-piecow-na-bardziej-ekologiczne,98227.html
Mandat od kominiarza za złej jakości opał? Rząd rozważa taki wariant
(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Mogę powiedzieć, że jest poparcie Ministerstwa Środowiska dla rozszerzenia kompetencji kominiarzy – mówi Kinga Majewska, zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Powietrza i Klimatu w Ministerstwie Środowiska. Pomysł podoba się również kominiarzom.
https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/mandat-od-kominiarza-za-zlej-jakosci-opal-rzad-rozwaza-taki-wariant-3750.html
Uchwały antysmogowe uderzą w najbiedniejszych – straszy”Gazeta Polska Codziennie” w swoim nowym śląskim dodatku
(źródło: niezalezna.pl)
Marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa tłumaczy, że rząd nie wziął na siebie odpowiedzialności za jakość powietrza i scedował ten problem na władze regionalne.
Komentarz Pawła Sulimy z Polskiej Zielonej Sieci:
Artykuł z przechyłem na argumenty prowęglowego Łukasza Horbacza – prezesa Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla i „olaboga, zabierają tani węgiel”, ale są też wyjaśnienia marszałka. Mnie zainteresowały komentarze – wyraźny udział rozsądnych, nawet proOZE można znaleźć.
http://niezalezna.pl/203262-uchwaly-antysmogowe-uderza-w-najbiedniejszych-pisze-nowy-dodatek-quotgpcquot-na-slasku
„Uwalniając ukryty potencjał” – analiza WiseEuropa
(źródło: eko.org.pl)
Uruchomienie wielkoskalowego programu głębokiej termomodernizacji budynków mieszkalnych – w tym domów jednorodzinnych – oraz systemowe wsparcie rozwoju mikroinstalacji OZE wytwarzających ciepło oraz energię elektryczną istotnie przyczyni się do ograniczenia zależności Polski od paliw kopalnych do 2030 roku. W efekcie szkodliwe dla zdrowia emisje związane z ogrzewaniem budynków spadną o ponad 40 proc.
http://www.eko.org.pl/index_news.php?dzial=2&kat=20&art=1974
Cała analiza – „Uwalniając ukryty potencjał. Gospodarczy wpływ inwestycji w mikroinstalacje OZE oraz termomodernizację budynków”:
http://wiecejnizenergia.pl/wp-content/uploads/2017/09/Publikacje_Uwalniajac_ukryty_potencjal_WISE.pdf
URSUS wraca do Warszawy
(źródło: eko.org.pl)
Autobusy elektryczne Ursus City Smile wożą mieszkańców Warszawy. Pierwsze pojazdy wyjechały już na stołeczne ulice. To kolejny krok Warszawy w stronę czystszego powietrza w mieście.
http://eko.org.pl/index_news.php?dzial=2&kat=20&art=1986
Spalanie śmieci na działkach trzeba ukrócić
(źródło: dolnoslaskialarmsmogowy.pl)
Sezon jesienny już za progiem. Wraz z nim, oprócz smogu z kominów, przyjdzie nam wdychać trujące dymy z ognisk rozpalanych przez porządkujących ogródki działkowiczów.
http://dolnoslaskialarmsmogowy.pl/news.php?dzial=2&kat=14&art=110
Szkocja zakaże sprzedaży aut spalinowych
(źródło: gramwzielone.pl)
Szkocja chce zakazać sprzedaży aut z napędem spalinowym do roku 2032. Kilkanaście lat później takie auta mają zniknąć ze szkockich dróg. W tym czasie auta elektryczne w Szkocji mogą być ładowane energią pochodzącą w większości ze źródeł odnawialnych.
http://gramwzielone.pl/auto-ekologiczne/28115/szkocja-zakaze-sprzedazy-aut-spalinowych
Energia z gorących wód pomoże zwalczać smog
(źródło: rp.pl)
Do NFOŚiGW wpłynęło w sumie 30 projektów o łącznej wartości 0,5 mld zł. Na razie 17 z nich otrzymało pozytywną ocenę.
http://www.rp.pl/Energianews/309269881-Energia-z-goracych-wod-pomoze-zwalczac-smog.html#ap-1
Łupki
Ułatwienia dla zainteresowanych wydobywaniem gazu łupkowego w Polsce
(źródło: polskielupki.pl)
Ministerstwo Środowiska chce zmienić prawo geologiczne i górnicze. Resort liczy na to, że szykowane ułatwienia dla zainteresowanych wydobywaniem gazu z łupków zachęcą firmy do tego typu poszukiwań w Polsce.
http://www.polskielupki.pl/aktualnosci-polska/95722/ulatwienia-dla-zainteresowanych-wydobywaniem-gazu-lupkowego
Łupki dały Estonii niezależność
(źródło: rp.pl)
Około 90 proc. energii wytwarzanej w Estonii pochodzi z elektrowni opalanych łupkami bitumicznymi. Dzięki łupkom Estonia jest najbardziej niezależnym pod względem energetycznym państwem w Unii Europejskiej. Ale strategia zakłada zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych i alternatywnych. Celem jest osiągnięcie 40-proc. ich udziału w 2020 r.
http://www.rp.pl/Energianews/309209881-Lupki-daly-nam-niezaleznosc.html#ap-1
Odnawialne źródła energii (OZE)
139 krajów na świecie może opierać się w 100 proc. na OZE – Raport Stanford University
(źródło: ziemianarozdrozu.pl)
Energia wiatrowa, słoneczna i wodna – wystarczą aby do 2050 r. pokryć całkowite potrzeby energetyczne w 139 krajach. Według autorów tak transformacja stworzyłaby 24 mln dodatkowych stałych miejsc pracy, pozwoliła uniknąć 4,6 mln przedwczesnych zgonów wynikających z zanieczyszczenia powietrza i zaoszczędzić ponad 28 bilionów USD na walkę ze zmianą klimatu.
http://ziemianarozdrozu.pl/artykul/3688/raport-139-krajow-na-swiecie-moze-opierac-sie-w-100procent-na-oze
Co z Energiewende po wyborach w Niemczech?
(źródło: gramwzielone.pl)
Coroczne przychody największych niemieckich przedsiębiorstw produkujących na potrzeby sektora OZE liczone są w dziesiątkach miliardów rocznie, a dzięki temu, że Niemcy w porę postawili na czyste technologie, powinni z tej „inwestycji” w kolejnych latach odnosić coraz większe profity, budując potęgę swojego eksportu.
http://gramwzielone.pl/trendy/28315/co-z-energiewende-po-wyborach-w-niemczech
http://www.reo.pl/teksty/niemcy-jaki-odcien-zielonego–0snhy1
OZE poradzą sobie bez subsydiów. „Wpływ polityki staje się marginalny”
(źródło: gramwzielone.pl)
Energetyka odnawialna w Europie musi radzić sobie bez subsydiów i sobie bez nich poradzi – taki wniosek płynie ze zorganizowanej przez Bloomberga konferencji, która skupiła szefów największych europejskich koncernów energetycznych.
http://gramwzielone.pl/trendy/28269/oze-poradza-sobie-bez-subsydiow-wplyw-polityki-staje-sie-marginalny
Nie pozwólmy odczarować OZE
(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Chociaż na razie w kwestii energii polegamy zdecydowanie na paliwach kopalnych (w 2015 r. miały one 72,6 proc. udział w zużyciu energii w Europie) kierunek rozwoju jest oczywisty – zmierzamy ku Europie „czystej, inteligentnej i odnawialnej” – ocenia Europejska Agencja Środowiska (EEA) w najnowszej publikacji.
https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/nie-pozwolmy-odczarowac-OZE-3713.html
WiseEuropa o inwestycjach w polskiej energetyce. Wiatr i słońce opłacalne, ale kiedy?
(źródło: wnp.pl/gramwzielone.pl)
Inwestycje w instalacje fotowoltaiczne (PV) oraz farmy wiatrowe staną się w Polsce bardziej opłacalne niż inwestowanie w nowe bloki opalane węglem – prognozuje WiseEuropa w raporcie „Megatrendy – od akceptacji do działań”. Stanie się tak już w roku 2025 – nawet bez zmiany regulacji rzutujących na koszty finansowania inwestycji w OZE.
http://energetyka.wnp.pl/wiseeuropa-o-inwestycjach-w-polskiej-energetyce-wiatr-i-slonce-oplacalne-ale-kiedy,305723_1_0_0.html
http://gramwzielone.pl/trendy/28127/wiseeuropa-oze-tansze-od-wegla-w-polsce-w-2025
Państwowe firmy złymi przewodnikami technologii – rozmowa z Grzegorzem Wiśniewskim
(źródło: wnp.pl)
Wydaje mi się, że naszym problemem w energetyce jest tzw. shorttermizm, co polega na tym, że cele krótkookresowe traktujemy jak strategiczne i tracimy bardzo dużo energii na to, żeby dać odpór zmianom technologicznym, które i tak nastąpią – mówi Grzegorz Wiśniewski, prezes zarządu Instytutu Energetyki Odnawialnej.
http://energetyka.wnp.pl/grzegorz-wisniewski-ieo-panstwowe-firmy-zlymi-przewodnikami-technologii,306465_1_0_0.html
Niemcy budują akumulator energii dla całego Berlina
(źródło: wysokienapiecie.pl)
Niemcy planują stworzenie wielkiego magazynu energii dla swojej stolicy. Ma być wystarczająco duży, aby wystarczył na godzinę funkcjonowania trzymilionowego miasta.
http://wysokienapiecie.pl/technologie/2526-niemcy-buduja-akumulator-energii-dla-calego-berlina.html#dalej
Morgan Stanley zainwestuje w PV i przejdzie na energię z OZE
(źródło: gramwzielone.pl)
Kolejny potentat w branży bankowej zadeklarował, że do roku 2022 będzie wykorzystywać energię pochodzącą tylko ze źródeł odnawialnych. W ostatnich tygodniach podobne deklaracje złożyli inni potentaci z Wall Street – JP Morgan Chase i Citigroup – którzy cel przejścia na energię z OZE mają zrealizować już w roku 2020.
http://gramwzielone.pl/trendy/28301/morgan-stanley-zainwestuje-w-pv-i-przejdzie-na-energie-z-oze
http://gramwzielone.pl/trendy/28297/kolejny-finansowy-potentat-chce-miec-energie-tylko-z-oze
EBOiR nadal otwarty na finansowanie OZE w Polsce
(źródło: gramwzielone.pl)
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju nie chce finansować polskich inwestycji w węgiel ani energetykę jądrową. Bank jest natomiast otwarty na finansowanie projektów gazowych, a także odnawialnych źródeł energii – tych ostatnich nawet mimo zawirowań na polskim rynku OZE, które systematycznie podważają zaufanie inwestorów i banków do działalności w tym obszarze.
http://gramwzielone.pl/trendy/28343/eboir-nadal-otwarty-na-finansowanie-oze-w-polsce
Klastry energii – przepisem na marazm w OZE?
(źródło: chronmyklimat.pl)
Jeszcze na dobre nie osiągnęliśmy 15 proc. produkcji energii z OZE, a już oczkiem w głowie rządu stały się klastry energetyczne. Dla jednych to przebrane spółdzielnie energetyczne, dla innych zamknięte, samowystarczalne sieci. A z punktu widzenia zarządzania?
http://chronmyklimat.pl/wiadomosci/energetyka/klastry-energii-przepism-na-marazm-w-oze
także o klastrach energii:
Klastry energii, czyli eksperyment na żywym organizmie
(źródło: gramwzielone.pl)
– Klastry mogą być ciekawym kierunkiem rozwoju dla energetyki rozproszonej, o ile zmienione zostaną zasady gry, które zostały stworzone stricte dla energetyki scenatralizowanej – mówi w wywiadzie na temat obecnego stanu rynku klastrów energii oraz stojących przed nimi wyzwań Arnold Rabiega, prezes Krajowego Instytutu Energetyki Rozproszonej (KIER).
http://gramwzielone.pl/trendy/28246/klastry-energii-czyli-eksperyment-na-zywym-organizmie-wywiad
Norwegia będzie cała zielona
(źródło: rp.pl)
Norwegia będzie prawdopodobnie pierwszym krajem, w którym energia będzie pozyskiwana wyłącznie ze źródeł odnawialnych.
http://www.rp.pl/Energianews/309199945-Norwegia-bedzie-cala-zielona.html#ap-1
Francja: Energetyka ma być czysta
(źródło: rp.pl)
Ponad 20 mld euro zainwestuje do 2022 r. rząd Francji w projekty wspierające środowisko i czyste źródła energii. Z tego ok. 9 mld euro pójdzie na sfinansowanie programu termoizolacji budynków i energooszczędne budownictwo.
http://www.rp.pl/Energianews/309269929-Francja-Energetyka-ma-byc-czysta.html#ap-1
http://gramwzielone.pl/trendy/28347/macron-wyda-miliardy-euro-na-oze-i-chce-podatku-weglowego
Więcej pieniędzy dla szwedzkich prosumentów
(źródło: gramwzielone.pl)
Szwedzki rząd zwiększył tegoroczny budżet dopłat do inwestycji w domowe instalacje fotowoltaiczne z 225 mln szwedzkich koron do 425 mln. oraz wprowadził program dopłat do zakupu domowych magazynów energii. Cel Szwecji to przejście w całości na energię ze źródeł odnawialnych do roku 2040. By to osiągnąć planuje się zwiększenie udziału PV w krajowym miksie wytwarzania energii do ok. 5-10 proc.
http://gramwzielone.pl/energia-sloneczna/28074/wiecej-pieniedzy-dla-szwedzkich-prosumentow
Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynkach wielorodzinnych
(źródło: chronmyklimat.pl)
Efektywność energetyczna powinna być punktem wyjścia dla przedsięwzięć związanych z instalacją odnawialnych źródeł energii. Nieprzemyślane działania – np. inwestowanie w OZE w nieocieplonych budynkach z niewymienionymi oknami nie jest racjonalne i nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.
http://chronmyklimat.pl/wiadomosci/efektywnosc-energetyczna-i-odnawialne-zrodla-energii-w-budynkach-wielorodzinnych
Wielkie ocieplanie w woj. świętokrzyskim
(źródło: rp.pl)
Niemal 60 świętokrzyskich samorządów dostanie w sumie ponad 150 mln zł unijnego wsparcia na termomodernizację budynków użyteczności publicznej – budynki urzędów miast i gmin, domy pomocy społecznej, placówki opiekuńczo-wychowawcze, szpitale czy szkoły.
http://www.rp.pl/Zycie-Ziemi-Swietokrzyskiej/309249901-Wielkie-ocieplanie-urzedow.html#ap-1
Reportaż – Instalacja hybrydowa łącząca dwa odnawialne źródła energii, Wspólnota Mieszkaniowa „Śląska 12” w Szczytnie
(źródło: chronmyklimat.pl)
Jest to jeden z pierwszych budynków w Polsce należący do wspólnoty mieszkaniowej, który jako prekursor działań proekologicznych i oszczędnościowych pokazuje, jak korzystając z nowoczesnych technologii można osiągnąć zdecydowanie niższe rachunki za energię cieplną.
http://chronmyklimat.pl/wiadomosci/reportaz-instalacja-hybrydowa-laczaca-dwa-odnawialne-zrodla-energii-wspolnota-mieszkaniowa-slaska-12-w-szczytnie
Przyłączanie OZE do sieci – wywiad z dr inż. Zbigniewem Skibko
(źródło: chronmyklimat.pl)
O technicznych i prawnych możliwościach przyłączania odnawialnych źródeł energii do sieci elektroenergetycznej – rozmowa z dr. inż. Zbigniewem Skibko pracownikiem naukowo-dydaktycznym z Katedry Elektroenergetyki, Fotoniki i Techniki Świetlnej Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej.
http://chronmyklimat.pl/wiadomosci/przylaczanie-oze-do-sieci-wywiad-z-dr-inz-zbigniewem-skibko
Dotacje dla ponad 10 tys. prosumentów z Podkarpacia
(źródło: gramwzielone.pl)
Zarząd Województwa Podkarpackiego szacuje, że dzięki tym projektom na Podkarpaciu przybędzie około 10,6 tys. domowych instalacji OZE. Dla porównania, łączna liczba mikroinstalacji OZE, które do końca I kwartału 2017 r. przyłączyli operatorzy systemu dystrybucyjnego w całym kraju, wynosiła 16,8 tys.
http://gramwzielone.pl/trendy/28273/dotacje-dla-ponad-10-tys-prosumentow-z-podkarpacia
Rekord sprzedaży aut elektrycznych w Skandynawii
(źródło: gramwzielone.pl)
W lipcu br. sprzedaż aut napędzanych wyłącznie energią elektryczną oraz hybryd typu plug-in w Norwegii, Danii, Szwecji i Finlandii sięgnęła w sumie 7837 sztuk, co jest wynikiem o 21,79 proc. lepszym od zanotowanego w lipcu 2016 r. Łączna liczba aut tego typu w tych krajach wzrosła do 200 tys.
http://gramwzielone.pl/auto-ekologiczne/27986/rekord-sprzedazy-aut-elektrycznych-w-skandynawii
EasyJet zapowiada samolot pasażerski na prąd
(źródło: gramwzielone.pl)
Jak zapowiada EasyJet, wprowadzenie do jego floty takiego samolotu ma nastąpić w ciągu dekady. Jego zasięg ma wynosić do 335 mil, co wystarczyłoby do obsługi ok. 1/5 pasażerów EasyJet.
http://gramwzielone.pl/auto-ekologiczne/28363/easyjet-zapowiada-samolot-pasazerski-na-prad
Hiszpania: Politycy, w interesie oligopolu, blokują rozwój OZE. Skąd my to znamy?
(źródło: reo.pl)
Hiszpania jest bardzo ciekawym i niewątpliwie smutnym przykładem tego, jak skutecznie można zablokować rozwój energetyki odnawialnej. Po długim czasie prosperity dla branży słonecznej, rząd hiszpański próbuje wrócić do wydawałoby się przestarzałego już systemu energetyki zcentralizowanej. I niewątpliwie w tej historii mamy przykład innowacji w energetyce – pierwszego na świecie przykładu „ometkowania” słońca.
http://www.reo.pl/teksty/hiszpania-politycy-w-interesie-oligopolu-blokuja-rozwoj-oze-skad-my-to-znamy–xVkiJm
Opary absurdu, protokół zniszczenia i alert
(źródło: ziemianarozdrozu.pl)
Na każdy temat można wypowiadać się z sensem i kompetentnie – to niestety coraz większa rzadkość – lub wręcz przeciwnie, bez większego sensu, co jest przypadłością dotykającą coraz szersze kręgi komentatorów spraw trudnych. Tak jest i z energetyką. Przykładami mogą być: kuriozalny artykuł o nazistowskich korzeniach (tak! tak!) energetyki odnawialnej w „Najwyższym Czasie” oraz wykład o historycznym podłożu problemów branży OZE w II RP, w internetowym okienku telewizyjnym Rzeczpospolitej oraz komentarzowi „Biznes Alertu” o zagrożeniach wynikających z wprowadzania energetyki atomowej, w kooperacji zagranicznej, za wszelką cenę.
http://ziemianarozdrozu.pl/artykul/3682/opary-absurdu-protokol-zniszczenia-i-alert
Słońce
Miliardy na panele słoneczne
(źródło: rp.pl)
Za dwa lata moce fotowoltaiczne w Polsce mają wzrosnąć czterokrotnie. Do końca 2018 r. przybędzie ok. 400 MW mocy słonecznych w ramach systemu aukcyjnego. Inwestorzy wydadzą na nie ok. 2 mld zł – szacuje Instytut Energetyki Odnawialnej w najnowszym raporcie
http://www.rp.pl/Energianews/309209851-Miliardy-na-panele-sloneczne.html#ap-1
http://ieo.pl/pl/aktualnosci/1210-w-ciagu-najblizszych-2-lat-w-polsce-powstanie-400-mw-farm-fotowoltaicznych
Świetlana przyszłość fotowoltaiki (PV) w Polsce. Przynajmniej w najbliższych latach
(źródło: wnp.pl)
W I półroczu o blisko 53 proc. wzrosła – wobec I półrocza ub.r. – zainstalowana w Polsce moc PV.
W najbliższych latach przewiduje się jej dalszy rozwój, czemu sprzyjać powinny zapowiedzi władz dotyczące wzrostu mocy elektrowni solarnych, wsparcie funduszami unijnymi i spadek kosztów modułów fotowoltaicznych – wskazuje w analizie sektorowej PKO BP.
http://www.wnp.pl/wiadomosci/306327.html
Cel redukcji kosztu fotowoltaiki osiągnięty w USA trzy lata przed terminem
(źródło: gramwzielone.pl)
Amerykański Departament Energii informuje, że wyznaczony na 2020 r. cel redukcji kosztu wytwarzania energii z elektrowni fotowoltaicznych udało się osiągnąć trzy lata wcześniej. Dane o instalacjach za II kwartał br. pokazują, że amerykański rynek fotowoltaiczny nie zwalnia.
http://gramwzielone.pl/energia-sloneczna/28194/cel-redukcji-kosztu-fotowoltaiki-osiagniety-w-usa-trzy-lata-przed-czasem
Era fotowoltaiki bez subsydiów wkracza do Wielkiej Brytanii
(źródło: gramwzielone.pl)
Uruchomienie pierwszej farmy fotowoltaicznej na Wyspach, wspartej technologią magazynowania energii, z której energia będzie sprzedawana wyłącznie na zasadach rynkowych, to kolejny krok brytyjskiej energetyki w drodze do niskoemisyjności.
http://gramwzielone.pl/energia-sloneczna/28335/era-fotowoltaiki-bez-subsydiow-wkracza-do-wielkiej-brytanii
Włosi uruchomili dwie największe farmy PV w Ameryce Południowej
(źródło: gramwzielone.pl)
Włoski koncern energetyczny Enel uruchomił w Brazylii produkcję energii z dwóch wielkich farm fotowoltaicznych. które powstały w Brazylii. Ich łączna moc przekracza 0,5 GW. Na całym świecie Enel dysponuje odnawialnymi źródłami energii o łącznej mocy około 39 GW, co czyni go jednym z liderów globalnego rynku OZE.
http://gramwzielone.pl/energia-sloneczna/28249/wlosi-uruchomili-dwie-najwieksze-farmy-pv-w-ameryce-pld
Fotowoltaika na dachach największego lotniska w Finlandii
(źródło: gramwzielone.pl)
Instalacja fotowoltaiczna na lotnisku w stolicy Finlandii to jedna z większych inwestycji w PV w tym kraju. W ubiegłym roku z OZE pochodziło już około 40 proc. energii skonsumowanej w Finlandii. Cel, który wcześniej wyznaczyły Helsinki, to dojście do 50 proc. do roku 2030. Udział węgla w fińskim miksie energii to obecnie około 8 proc.
http://gramwzielone.pl/energia-sloneczna/28293/fotowoltaika-na-dachach-najwiekszego-lotniska-w-finlandii
Smog osłabia wydajność paneli PV
(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Inwestycje w farmy słoneczne m.in. w Indiach oraz na Półwyspie Arabskim mogą wkrótce okazać się nieopłacalne. Wszystko przez obniżenie wydajności energetycznej spowodowane osadzaniem się zanieczyszczeń na powierzchni paneli.
https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/smog-oslabia-wydajnosc-paneli-PV-3785.html
Wiatr
W Europie możliwe 30 proc. energii z wiatru w roku 2030
(źródło: gramwzielone.pl)
Tak uważa WindEurope – stowarzyszenie reprezentujące europejski sektor wiatrowy. Wówczas udział wiatru w europejskim miksie energetycznym byłby trzykrotnie większy niż obecnie. Ale rozwój tej energetyki może się jednak skupić tylko na kilku europejskich rynkach – niemieckim, brytyjskim, francuskim, hiszpańskim, holenderskim i belgijskim. A kraje centralnej i wschodniej Europy mogą pozostać daleko w tyle.
http://gramwzielone.pl/energia-wiatrowa/28334/mozliwe-30-proc-energii-z-wiatru-w-roku-2030
Skąd tak niskie ceny energii z morskich wiatraków?
(źródło: gramwzielone.pl)
Jeden z beneficjentów wielkiej brytyjskiej aukcji dla OZE (3,2 GW), duński koncern energetyczny Dong Energy, tłumaczy, dlaczego możliwe było zaoferowanie tak niskich cen za energię.
http://gramwzielone.pl/energia-wiatrowa/28168/skad-tak-niskie-ceny-energii-z-morskich-wiatrakow
Wiatraki próbują, Energa odrzuca
(źródło: pb.pl)
Inwestorzy wiatrowi próbują sprzedać Enerdze zielone certyfikaty, ta odmawia. A prawnicy obu stron szykują się do walki.
https://www.pb.pl/wiatraki-probuja-energa-odrzuca-871560
http://gramwzielone.pl/energia-wiatrowa/28250/pb-wlasciciele-wiatrakow-powalcza-z-energa
http://www.reo.pl/teksty/wiatraki-w-rolach-glownych-QxZoV0
i rozmowa na ten temat z prezesem Energi Danielem Obajtkiem:
Energa przepłaciła za projekty farm wiatrowych
http://www.rp.pl/Wywiady/309079839-Energa-przeplacila-za-projekty-farm-wiatrowych.html#ap-4
Niemcy mają kolejną wielką farmę wiatrową na morzu
(źródło: gramwzielone.pl)
W niemieckiej części Morza Północnego zakończył się montaż ostatniego z 54 wiatraków, które wejdą w skład ogromnej morskiej farmy wiatrowej Nordsee One, której moc sięga 332 MW. Montaż wszystkich elektrowni wiatrowych zajął tylko 7 miesięcy.
http://gramwzielone.pl/energia-wiatrowa/28304/niemcy-maja-kolejna-wielka-farme-wiatrowa-na-morzu
Fortum uruchomił wielką farmę wiatrową
(źródło: gramwzielone.pl)
Znany z działalności w Polsce fiński koncern energetyczny uruchomił we współpracy ze szwedzką firmą Skelleftea Kraft ogromną farmę wiatrową Blaiken o mocy 247,5 MW. Fortum przyjął, że jego celem jest przejście na produkcję energii wyłącznie ze źródeł odnawialnych, a obecnie wytwarza z OZE już około 65 proc. energii.
http://gramwzielone.pl/energia-wiatrowa/28204/fortum-uruchomil-wielka-farme-wiatrowa
Vestas i Tesla postawią magazyny energii przy wiatrakach
(źródło: gramwzielone.pl)
Największy na świecie producent lądowych elektrowni wiatrowych oraz czołowy dostawca stacjonarnych magazynów energii bazujących na technologii litowo-jonowej nawiązali współpracę, która ma przybliżyć sektor energetyczny do rozwiązania problemu wahań w produkcji energii z OZE.
http://gramwzielone.pl/magazynowanie-energii/28083/vestas-i-tesla-postawia-magazyny-energii-przy-wiatrakach
Francja: energetyka wiatrowa jest rentowna
(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Zarzuty przeciwników energetyki wiatrowej, wytykające duże wsparcie finansowe państwa dla tej branży OZE, zostały obalone przez najnowszy raport Ademe. Środowiskowe, zdrowotne, ekonomiczne i społeczne zyski z tej branży szacowane są na 3,1-8,8 mld euro/rocznie, w zależności od uwzględnionych czynników, a w ciągu roku zatrudnienie wzrosło o 9,6 proc.
https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/Francja-energetyka-wiatrowa-jest-rentowna-3773.html
Klimat
Świat o kataklizmie i zmianie klimatu
(źródło: reo.pl)
Papież Franciszek, jak podaje agencja Reutera, zapytany o ostatnie huragany – odpowiedział „możecie zobaczyć efekty zmiany klimatu a naukowcy mówią wyraźnie jaką ścieżką należy podążać” – nawiązując do antropogenicznych przyczyn globalnego ocieplenia, jak choćby spalanie paliw kopalnych. Duchowy przywódca Kościoła Katolickiego powiedział w kontekście ofiar katastrof klimatycznych „ludzkość upadnie jeżeli nie poświęci się walce ze zmianą klimatu, a historia osądzi tych, którzy zaprzeczają nauce w imię własnych interesów”.
http://www.reo.pl/wiadomosci/swiat-o-kataklizmie-i-zmianie-klimatu-vE2fFy
http://gramwzielone.pl/trendy/28174/papiez-negowanie-zmian-klimatu-to-glupota
http://www.reo.pl/teksty/huragan-irma-tragedia-ktora-zmienia-swiadomosc-o-zmianach-klimatycznych-7xUx84
Nikłe szanse na dotrzymanie Porozumienia Paryskiego
(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Najnowsze badania dowodzą, że mamy tylko 5 proc. szans na zrealizowanie założeń Porozumienia Paryskiego. Oznaczałoby to, że nieodwracalne zmiany klimaty są prawie nieuniknione. Eksperci nie odbierają jednak jeszcze nadziei.
https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/nikle-szanse-na-dotrzymanie-porozumienia-paryskiego-3779.html
Polsko, bądź mądra przed szkodą
(źródło: chronmyklimat.pl)
W pierwszej połowie sierpnia przez Polskę przeszła fala nawałnic, burz z bardzo silnymi wiatrami i opadami. Szczególnie ucierpiały tereny położone w województwie pomorskim. Dziesiątki tysięcy zniszczonych domostw, gospodarstw rolnych, obiektów infrastruktury. Straty i tragedie ludzkie są ogromne.
http://chronmyklimat.pl/wiadomosci/adaptacja/polsko-badz-madra-przed-szkoda
Globalne starcie żywiołów
(źródło: ziemianarozdrozu.pl)
Jesteśmy nie tylko świadkami globalnego starcia, ale w pewnym sensie bierzemy również w nim udział. Żywioły przyrody naprzeciw ludzkiej sile ignorancji i zaprzeczenia temu, co oczywiste. Klimat się zmienia i nie mamy w tym żadnej korzyści. Nie zatrzymuje się na granicach państw ani nie selekcjonuje swoich ofiar pod względem koloru skóry, poglądów czy innych wymiarów społecznych niszy.
http://ziemianarozdrozu.pl/artykul/3685/globalne-starcie-zywiolow
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker: UE potrzebuje walki ze zmianami klimatu i dekarbonizacji
(źródło: wnp.pl)
Ci, którzy spodziewali się zmiany polityki energetyczno-klimatycznej przez UE powinni zmienić oczekiwania. Jean-Claude Juncker w przemówieniu wygłoszonym w Parlamencie Europejskim powiedział, że UE powinna być światowym liderem w walce ze zmianami klimatu a jednym z celów stojących przed przemysłem jest dekarbonizacja. – W sytuacji, gdy w Stanach Zjednoczonych poziom ambicji spadł, Europa dopilnuje, abyśmy przywrócili wielkość naszej planecie. To wspólne dziedzictwo całej ludzkości – zapowiedział Juncker.
http://www.wnp.pl/wiadomosci/306190.html
http://gramwzielone.pl/trendy/28203/juncker-przejmiemy-przywodztwo-wobec-zalamania-ambicji-usa
Banki wezwane do pogłębienia oceny ryzyk klimatycznych
(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Inwestorzy wzywają największe banki świata do poszerzenia informacji o ryzykach finansowych wynikających ze zmiany klimatu. Eksperci wskazują, że ryzyko wynikające z prowadzenia działalności bez zmian, w tzw. scenariuszu business-as-usual, może prowadzić do zmniejszenia wartości aktywów od 5 do 20 proc. w ciągu dekady.
https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/1000-inwestorow-wartych-ponad-bilion-dolarow-apeluje-do-najwiekszych-bankow-swiata-3767.html
Europejski Trybunał Obrachunkowy (ETO): potrzebny wspólny rynek energii
(źródło: gramwzielone.pl)
Według ETO produkcja i konsumpcja energii odpowiada za 4/5 emisji CO2 w Unii Europejskiej. ETO proponuje wdrożenie wspólnego europejskiego rynku energii, który ma się przyczynić do przejścia na niskoemisyjną gospodarkę w możliwie efektywny kosztowo sposób.
http://gramwzielone.pl/trendy/28255/europejski-trybunal-obrachunkowy-potrzebny-wspolny-rynek-energii
https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/ue-musi-sie-bardziej-postarac-by-osiagnac-cele-klimatyczne-3762.html
Huragany – skąd się biorą, jak sieją zniszczenie i jak wpływa na nie zmiana klimatu?
(źródło: ziemianarozdrozu.pl)
Bardzo możliwe, że oba niedawne huragany – Harvey i Irma – okażą się dwiema najkosztowniejszymi katastrofami naturalnymi w historii USA.
http://ziemianarozdrozu.pl/artykul/3683/huragany-%E2%80%93-skad-sie-biora-jak-sieja-zniszczenie-i-jak-wplywa-na-nie-zmiana-klimatu
Europejscy naukowcy ostrzegają przed falami supergorąca
(źródło: chronmyklimat.pl)
Według raportu Komisji Europejskiej postępujące ocieplenie klimatu sprawi, że wiele części świata, w tym Europa, będzie doświadczało pogody nawet niebezpiecznej dla życia. Zagrożenie ma wynikać z połączenia wysokich temperatur i dużej wilgotności.
http://chronmyklimat.pl/wiadomosci/adaptacja/europejscy-naukowcy-ostrzegaja-przed-falami-supergoraca
Parlament Europejski za przepisami o pochłanianiu CO2
(źródło: teraz-srodowisko.pl)
Parlament Europejski uchwalił stanowisko w sprawie przepisów zobowiązujących kraje Unii Europejskiej do zapewnienia, że emisje CO2 są równoważone jego pochłanianiem przez lasy, grunty uprawne i łąki.
https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/PE-za-przepisami-o-pochlanianiu-co2-3742.html
Harvard: Exxon Mobil przez prawie 40 lat zwodził opinię publiczną ws. zmian klimatu
(źródło: gramwzielone.pl)
Naukowcy z Harvardu analizując dokumenty paliwowego potentata w kwestii komunikacji na temat polityki klimatycznej z lat 1977-2014 stwierdzili „systematyczną, policzalną rozbieżność” między informacjami na temat zmian klimatu, które krążyły wewnątrz amerykańskiej firmy, a komunikatami, które Exxon Mobil przekazywał na zewnątrz.
http://gramwzielone.pl/trendy/28016/harvard-exxon-mobil-zwodzil-opinie-publiczna-ws-zmian-klimatu
Solidarność – ale z kim? Zbiorowy, szkodliwy egoizm górniczych związkowców. List do Premier Beaty Szydło
(źródło: reo.pl)
Oburzenie związkowców-górników na A. Dudę, że na forum ONZ, chwalił Pakiet Klimatyczny, zakrawa na brak świadomości co dzieje się z Ziemią i w jakie kłopoty wpędza się taką niesolidarną postawą, także Polaków, których coraz więcej umiera z powodu smogu (ost. dane to 48 tys rocznie). By nie być posądzonymi o manipulowanie tekstem listu przedstawiamy go w całości, by czytelnicy sami ocenili wartość argumentacji i poziom solidarności społecznej autorów.
http://www.reo.pl/teksty/solidarnosc-ale-z-kim-zbiorowy-szkodliwy-egoizm-gorniczych-zwiazkowcow-list-do-premier-beaty-szydlo-zDnK5d
Do końca tego wieku Azja straci jedną trzecią lodowców górskich, co zagrozi niedostatkiem wody milionom ludzi
(źródło: ziemianarozdrozu.pl)
To nie czarny scenariusz, ale opublikowana właśnie w renomowanym czasopiśmie naukowym Nature prognoza w scenariuszu zakładającym ograniczenie wzrostu globalnej temperatury o 1,5ºC – a więc przy wypełnieniu najambitniejszych założeń Porozumienia Paryskiego.
http://ziemianarozdrozu.pl/artykul/3696/do-konca-tego-wieku-azja-straci-jedna-trzecia-lodowcow-gorskich-co-zagrozi-niedostatkiem-wody-milionom-ludzi
Ptaki – kolejne ofiary zmiany klimatu
(źródło: reo.pl)
Wyniki najnowszego masowego badania ornitologicznego, opublikowanego w „Nature”, poświęconego migracjom ptaków w Europie wskazują, że dla wielu z nich wyścig z postępującymi zmianami klimatu jest trudny, a wręcz niemożliwy do wygrania.
http://www.reo.pl/teksty/ptaki-kolejne-ofiary-zmiany-klimatu-SXfHve
Zmiany klimatu wyzwaniem dla metropolii
(źródło: chronmyklimat.pl)
Jeśli ktokolwiek na serio mówi o zazielenianiu polskiego systemu energetycznego czy przeganianiu smogu z naszych miast warto, by czerpał dobre wzorce od najlepszych.
http://chronmyklimat.pl/wiadomosci/polityka-klimatyczna/zmiany-klimatu-wyzwaniem-dla-metropolii
Wielkie milczenie – esej Clive’a Hamiltona – australijskiego pisarza i intelektualisty
(źródło: ziemianarozdrozu.pl)
Na liczącej 4.5 miliarda lat Ziemi, po 200 tys. lat istnienia współczesnych ludzi, dotarliśmy do nowego punktu w historii: antropocenu. Zmiana spadła na nas z dezorientującą prędkością. Jest to rodzaj transformacji, której pełna akceptacja przychodzi po dwóch, trzech lub czterech pokoleniach.
http://ziemianarozdrozu.pl/artykul/3691/wielkie-milczenie
 
 
Redakcja: Urszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Janusz Szymański.
Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA  przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”.
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26,

Załaduj więcej... ENERGIA DLA KLIMATU. Newsletter

Zobacz również

Energia dla Klimatu kwiecień-maj 2022

„Nieszczęśliwy to kraj, który potrzebuje bohaterów” Bertolt Brecht Kiedy powstawał te…