Home Aktualności Fundusz małych grantów EKO-UNII – Ekocentryczny Klubik Malucha

Fundusz małych grantów EKO-UNII – Ekocentryczny Klubik Malucha

Możliwość komentowania Fundusz małych grantów EKO-UNII – Ekocentryczny Klubik Malucha została wyłączona
0

Przedszkolaki w Srebrnej Górze przeżywały co to znaczy być EKO.
Dzięki Małemu Grantowi dla Zrównoważonego Rozwoju, który otrzymaliśmy od Stowarzyszenia Eko-Unia, Literacki Klub Malucha działający przy GBP w Srebrnej Górze przemienił się w Ekocentryczny Klubik Malucha. Działania te trwały od początku października do 21 grudnia 2017r. Przez cały ten czas poruszaliśmy z gminnymi Przedszkoludkami tematy super ważne i arcy ciekawe. Zabawne teksty literackie i pani Ekolog poprowadziły nas przez trudny temat zrównoważonego rozwoju.
Edukacja ekologiczna jest nieodłącznym elementem realizacji zasady zrównoważonego rozwoju, a dzięki wykorzystanym metodom pracy, dzieci uczestniczące w zajęciach bardzo chętnie i czynnie angażowały się w tematy spotkań. Rozmawialiśmy o wodzie, o czystym powietrzu, o naszych małych przyjaciołach, o selekcji odpadów czy ogrzewaniu domów. W trakcie spotkań poruszaliśmy zagadnienia związane z eksploatacją zasobów naturalnych, ochroną roślin i zwierząt oraz konsumpcją. Promowane były takie postawy i zachowania, dzięki którym obecność człowieka ma być dla świata jak najmniejszym obciążeniem, przy jednoczesnej realizacji jego potrzeb życiowych. Podsuwaliśmy gotowe rozwiązania, ale także poddawaliśmy w wątpliwość, pobudzaliśmy do refleksji i dyskutowaliśmy z maluchami.
Pani Terlikowska w swojej książeczce „Przygody Kropli Wody” udowodniła nam, że woda ma niesłychanie ciekawe przygody. Przedszkoludki własnoręcznie zrobiły deszcz, a zamienione w jeże, odbyły szkolenie z szybkiego chowania się w obronną kolczastą kulkę, za co otrzymały własnoręcznie przygotowane certyfikaty. Wiedzą już, że jeża jabłkiem nie przekupią, ale po cyklu zajęć w ramach projektu znają także wiele innych bardzo ważnych kwestii. Dzieci otworzyły swoje wielkie-małe serduszka na wszystkie proponowane tematy, wytrwale uczestnicząc w często trudnych dla nich rozmowach i refleksjach. Uczyliśmy się m.in. palić w piecu, oszczędzać wodę, próbowaliśmy przeżyć kilka sekund bez powietrza, odzyskiwaliśmy, to co sami wyrzuciliśmy do śmieci. Przygotowując się do Świąt, tworzyliśmy niezwykłe i unikatowe ozdoby z szyszek, wełny i papieru itd. Jako bohaterowie pewnej bajki byliśmy na pikniku w lesie, gdzie naśmieciliśmy. Finalnie, w toku opowiadania stało się to powodem zaskoczenia i głębokiej refleksji maluszków, a także wniosków i odpowiedzialnych decyzji.
Dziekujemy Eko-Unio, było EKO!

 
 
 

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Przez smog umiera rocznie nawet 50 tys. ludzi. Zieloni zawalczą o czyste powietrze w Europarlamencie

Poprawa jakości powietrza jako główny postulat Wrocławskich Zielonych w ramach kampanii wy…