Home Aktualności Irena Rogowska sygnatariuszem listu otwartego do Premier Ewy Kopacz w sprawie celów polityki klimatycznej

Irena Rogowska sygnatariuszem listu otwartego do Premier Ewy Kopacz w sprawie celów polityki klimatycznej

0
0
konferencja

Irena Rogowska, Wójt Gminy Lubin – Lider Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój Tak – Odkrywki Nie” wspólnie z grupą osobistości ze świata biznesu, nauki i organizacji pozarządowych podpisała list otwarty do Premier Ewy Kopacz w sprawie celów polityki klimatycznej.

Sygnatariusze listu zaapelowali do Prezesa Rady Ministrów o poparcie – w trakcie Rady Europejskiej 23- 24 października br. – propozycji Komisji Europejskiej ustalenia niezbędnych, wiążących celów europejskiej polityki klimatycznej na rok 2030. 

W liście czytamy „..Zwracamy uwagę, że realizacja polityki klimatycznej przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, do poprawy standardu życia obywateli – dzięki nowym miejscom pracy i ograniczeniu ubóstwa energetycznego – oraz do dalszego rozwoju gospodarczego Polski”. 

Wójt Gminy Lubin podpisując list zgodziła się, że „..przy dzisiejszym poziomie rozwoju technologicznego każde gospodarstwo domowe, gospodarstwo rolne, gmina czy przedsiębiorstwo może zadbać o własne bezpieczeństwo energetyczne wykorzystując lokalne, odnawialne źródła energii. Mamy w Polsce ponad 5,5 miliona budynków jednorodzinnych, które mogłyby zostać poddane termomodernizacji i korzystać z odnawialnych źródeł energii. Większość z blisko 1,5 miliona gospodarstw rolnych w Polsce mogłoby wytwarzać energię ze słońca, wiatru lub biomasy albo ze wszystkich tych źródeł i uciec od problemów z jakością dostaw energii na terenach wiejskich. Wykorzystanie choćby części tego ogromnego potencjału ma zasadnicze znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa energetycznego całego kraju. 

Apelujący do Premier Kopacz stwierdzili na koniec listu ,że „..Nie możemy dłużej ignorować faktu, że rozwój oparty na spalaniu paliw kopalnych pociąga za sobą ogromne koszty, a co ważniejsze, także ludzkie tragedie. Mamy nadzieję, że podejmując decyzję co do przyszłości unijnej polityki klimatycznej, weźmie Pani pod uwagę korzyści dla Polski, które towarzyszą redukcji emisji gazów cieplarnianych.” 

List otwarty oprócz Wójt Ireny Rogowskiej podpisali m.in: 

François-Xavier Moser, Prezes Grupy Saint-Gobain Polska Rumunia, Bułgaria 

prof. dr hab. Andrzej Radecki, Prezes Zarządu, Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej, 

Zbigniew Szpak, Prezes Zarządu, Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A. 

Stefan Kamiński, Prezes Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji, 

Katarzyna Motak, Prezes, Związku Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej, 

Grzegorz Wiśniewski, Prezes, Instytut Energetyki Odnawialnej, 

Rafał Górski, Prezes Zarządu, Instytut Spraw Obywatelskich.

]]>

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Przez smog umiera rocznie nawet 50 tys. ludzi. Zieloni zawalczą o czyste powietrze w Europarlamencie

Poprawa jakości powietrza jako główny postulat Wrocławskich Zielonych w ramach kampanii wy…