Home Aktualności Przed nami otwierająca kampanię samorządową debata o przyszłości Dolnego Śląska

Przed nami otwierająca kampanię samorządową debata o przyszłości Dolnego Śląska

Możliwość komentowania Przed nami otwierająca kampanię samorządową debata o przyszłości Dolnego Śląska została wyłączona
0

Już w środę, 28 lutego 2024 w Kinie Nowe Horyzonty odbędzie się debata wyborcza. Kandydaci i kandydatki, którzy zmierzą się w wyścigu do sejmiku województwa dolnośląskiego odpowiedzą na szereg pytań dotyczących przyszłości regionu. Wśród głównych wątków znajdą się wykluczenie komunikacyjne, wsparcia kultury i sprawiedliwa transformacja regionów węglowych.

Wydarzenie jest otwarte na publiczność, a na wszystkich chętnych czeka duża sala kinowa. Będzie też transmisja w intrenecie.

Zapytamy m.in. o ofertę dla młodzieży, rozwiązania problemu wykluczenia komunikacyjnego, programy wsparcia dla mieszkańców regionów węglowych, pomysły na skuteczne ratowanie zabytków kultury czy zieloną przyszłość oraz transformację gospodarczą i społeczną regionów wokół kopalni Turów i zagłębia węglowego w Wałbrzychu – zapewniają organizatorzy ze Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA.

–  Podczas debaty samorządowej chcemy lepiej poznać kandydatów i kandydatki oraz programy wyborcze ich komitetów. W odróżnieniu od budzących duże emocje wyborów na prezydentów, burmistrzów czy wójtów, za mało jest debaty wokół wyborów do sejmików wojewódzkich. A to właśnie radni sejmiku dolnośląskiego mają istotny wpływ na wiele kwestii, począwszy od rozwoju kolei aglomeracyjnej i walki z wykluczeniem komunikacyjnym, przez kwestię ratowania dziedzictwa i wsparcia kultury, aż po kwestie tak istotne jak transformacja regionów węglowych – mówi Paweł Pomian ze stowarzyszenia EKO-UNIA.

Do udziału zaproszeni zostali politycy w największych komitetów biorących udział w starcie do sejmiku: Koalicję Obywatelską, Polskie Stronnictwo Ludowe – Trzecią Drogę, Lewicę i Bezpartyjnych Samorządowców. 

Zaproszenia nie przyjął komitet Prawo i Sprawiedliwość.

Dotychczas swój udział potwierdzili:

▪️ Wojciech Smoliński – Trzecia Droga, PSL

Polityk, samorządowiec, radny sejmiku województwa dolnośląskiego (kadencja 2006-2010) zarządzający komunalnymi podmiotami gospodarczymi, były wiceprezes Kamiennogórskiej Strefy Ekonomicznej. W latach 2019-2021 był prezesem w Gminnym Przedsiębiorstwie Oczyszczania w Bogatyni. Obecnie pełni funkcję prezesa w Spółce Mieszkaniowej w Kamiennej Górze.

▪️ Marcin Adamcewicz – Koalicja Obywatelska, Zieloni

Urodzony w 2004 roku w Świebodzicach, miłośnik Wrocławia, w którym studiuje stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Wrocławskim. W wieku 15 lat został Radnym Młodzieżowego Sejmiku Województwa, gdzie przez blisko 5 lat przewodniczył komisji ds. walki ze zmianami klimatycznymi. Aktywnie współtworzył IV, V i VI kadencję Parlamentu Młodych RP, dwukrotnie pełniąc funkcję Marszałka. Pracuje w biurze poselskim Małgorzaty Tracz. Kandyduje do Sejmiku z marzeniem o dumnym Dolnym Śląsku, opartym na zielonych wartościach, kolei, trosce o środowisko i rozwijającym eko-turystykę.

▪️ Marta Stożek – Lewica, Razem

Jest liderką wrocławskiego okręgu Razem i radną krajową tej partii. Pracuje jako menedżerka w Fundacji HerStory, zajmującej się edukacją antydyskryminacyjną, antyprzemocową i antywypaleniową. Wcześniej przedsiębiorczyni, która prowadziła m.in. sklep z sziszą. Ma licencjat z filologii indyjskiej. Mieszka wraz z trójką dzieci i rodzicami w Obornikach Śląskich, ale urodziła się na wrocławskim Trójkącie. Troje jej dzieci, już dorosłych, mieszka poza domem.

▪️ Krzysztof Maj – Bezpartyjni Samorządowcy

Doświadczony samorządowiec i menadżer kultury. Od 2021 roku Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, odpowiedzialny za kulturę, turystykę i rozwój aglomeracji. Wcześniej pełnił funkcję wicestarosty powiatu lubińskiego oraz dyrektora Strefy Kultury Wrocław. Koordynował największy kulturalny projekt w Polsce – obchody Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. W wyborach samorządowych 2024 startuje do Sejmiku Województwa z ramienia Bezpartyjnych Samorządowców.

Debatę poprowadzi redaktor Beata Maciejewska – dziennikarka i publicystka z Gazety Wyborczej.

– To właśnie radni i radne sejmiku Dolnego Śląska są odpowiedzialni za koordynację planów sprawiedliwej transformacja dla Turowa. To zarząd województwa w dużej mierze decyduje, na ile ambitne będą plany transformacji oraz o tym, czy potrzeby lokalnej społeczności zostaną w nim należycie uwzględnione. Od nich w dużej mierze zależy, czy region zgorzelecki otrzyma duży zastrzyk gotówki w postaci około 1 mld złotych z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji – dodaje Paweł Pomian.

Debatę rozpocznie emisja krótkiego filmu dokumentalnego pt. „Przyszłość oczami młodych”. Dokument przygotowany przez Telewizję Bogatynia zawiera wypowiedzi młodzieży z gminy, na terenie której działa kopalnia i elektrownia Turów. Transformacja, miejsca pracy, przyszłość… Jak będzie wyglądała gmina węglowa za kilka czy kilkanaście lat i w jakim kierunku powinny iść zmiany? Debata jednak omija tych najbardziej zainteresowanych, tych, dla których tę przyszłość szykujemy – młodzież. Dlatego będzie to jednym z kluczowych wątków spotkania.

Debata odbędzie się dnia 28 lutego 2024 o godz. 17:45 w sali numer 2 kina Nowe Horyzonty przy ul. Kazimierza Wielkiego 19a/21 we Wrocławiu.

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Elektrownia jądrowa najdroższa. Eksperci wskazali tańszą alternatywę dla Choczewa

W piątek, 26 kwietnia 2024 r., w 38. rocznicę katastrofy w Czarnobylu – najwięks…