Home Aktualności Węgiel Łużycki, 18 sierpnia 2014

Węgiel Łużycki, 18 sierpnia 2014

0
0
karinm

karinm

Drodzy Czytelnicy, tym razem kilka informacji przed zbliżającym się Łańcuchem ludzi:

1. Wezmę udział w Łańcuchu ludzi, ponieważ…

2. Zespół „Berlinska droha” zaprasza na akcję Łańcuch ludzi

3. Rozpoczęcie roku szkolnego okazją do promocji lobby węglowego

 

1. Wezmę udział w Łańcuchu ludzi, ponieważ…

Jest wiele powodów, aby w najbliższą sobotę przyjechać do Kerkwitz. My wybraliśmy trzy z nich. Wypowiedziały się dla nas trzy osoby z Łużyc zachęcające do wzięcia udziału w Łańcuchu ludzi. Dzięki niewielkiemu budżetowi zgromadzonemu przez organizatorów wydarzenia mogliśmy zamieścić te wypowiedzi w regionalnych gazetach  (Wochenkurier oraz Lausitz am Sonntag)- w Cottbus, Spree-Neiße oraz Weißwasser. Musieliśmy się jednak ograniczyć do publikacji tylko kilku ogłoszeń (6×8 cm).   Z powodów finansowych prezentacja tych ogłoszeń na terenie całych Łużyc była niestety niemożliwa. Po raz kolejny mogliśmy się przekonać jaką finansową przewagę ma Vettanfall, który na terenie całych Łużyc zamieścił wielkoformatowe ogłoszenia promujące wydobycie węgla brunatnego.

karin

Wezmę udział w Łańcuchu ludzi, ponieważ węgiel brunatny hamuje transformację energetyczną.

ralf

Wezmę udział w Łańcuchu ludzi, ponieważ naturalna Sprewa na pewno nie jest brunatna.

jakob

Wezmę udział w Łańcuchu ludzi, bo zdecydowanie wystarczy, że zniszczono już 136 wsi.

2. Zespół „Berlinska droha” zaprasza na akcję Łańcuch ludzi

Serbołużycki zespół muzyczny „Berlinska droha” zaprasza do wzięcia udziału w antywęglowym Łańcuchu ludzi. Artyści przygotowali piosenkę, której można posłuchać tutaj:

http://vimeo.com/103372727

3. Rozpoczęcie roku szkolnego okazją do promocji lobby węglowego

W tym samym czasie kiedy odbędzie się Łańcuch ludzi lobby węglowe zaprasza na festyn dla dzieci. Odbędzie się on w parku rozrywki Erlebnispark Teichland. Jak zwykle na rozpoczęcie roku szkolnego rozdawane będą tradycyjne w Niemczech rożki z cukierkami. Organizatorami są m.in. zawodowy związek górników IGBCE oraz związek lobbystyczny „Pro Lausitzer Braunkohle e.V”.

Jeżeli tego dnia ktoś ma zamiar zabrać swoje dziecko do tego parku rozrywki, by miało piękne rozpoczęcie roku szkolnego, musi wziąć pod uwagę, że tym samym zgadza się na dalsze niszczenie łużyckich wsi.

Organizatorzy zachęcają do przybycia na festyn oferując zryczałtowane bilety na letni tor saneczkowy. Po tym jak w ubiegłym roku nawet w publicznych szpitalach były zbierane podpisy wyrażające zgodę na zniszczenie wsi Proschim możemy się spodziewać, że również na tym festynie zaproponowana zostanie podobna, nieelegancka promocja koncernu. Niestety, jesteśmy przekonani, że to nie ostatnia tego rodzaju akcja.

Tłumaczenie: Hanna Schudy

]]>

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Przez smog umiera rocznie nawet 50 tys. ludzi. Zieloni zawalczą o czyste powietrze w Europarlamencie

Poprawa jakości powietrza jako główny postulat Wrocławskich Zielonych w ramach kampanii wy…