Home Aktualności Węgiel Łużycki, 25 kwietnia 2014 r.

Węgiel Łużycki, 25 kwietnia 2014 r.

0
0
wegielLuzycki

wegielLuzycki

  1. LobbyControl krytykuje kampanię w sprawie węgla brunatnego Vattenfallu
  2. Zrób coś dla Łużyc: Niedzielne popołudnie w Schleife
  3. Zrób coś dla Łużyc: Poniedziałek w Cottbus
  4. Minister Vogelsänger podpisuje podejrzaną umowę z Vattenfallem
  5. Polityk SPD narzeka na wycofanie kwestii polityczno-energetycznych z programu ich partii

1. LobbyControl krytykuje kampanię w sprawie węgla brunatnego Vattenfallu

Organizacja LobbyControl krytykuje w swoim artykule kampanię wizerunkową Vattenfallu w sprawie węgla brunatnego. „Dzięki drogiej kampanii PR wpływowy i bogaty podmiot (Vattenfall) próbuje zjednać sobie opinię oraz wpływać na polityczne decyzje” – pisze autorka krytycznego artykułu Christina Deckwirth, która nie wyklucza, że zabiegi PR mają wpływ na wybory samorządowe. Poza tym autorka krytykuje publikowanie bardzo wątpliwych danych Vattenfallu dotyczących nowych miejsc pracy związanych z węglem brunatnym.

LobbyControl to stowarzyszenie  pożytku publicznego. Celem działania stowarzyszenia jest obnażanie struktur władzy oraz strategii wywierania wpływu w Niemczech i w Unii Europejskiej.

Więcej na ten temat:

https://www.lobbycontrol.de/2014/04/vattenfall-meinungsmache-fuer-braunkohle-in-der-lausitz/

2. Zrób coś dla Łużyc: Niedzielne popołudnie w Schleife

Jak już pisaliśmy w ostatnim numerze, stowarzyszenie „Zmiana strukturalna teraz. Bez Nochten II” organizuje i zaprasza 27 kwietnia na marsz protestacyjny, który przejdzie przez zagrożone zniszczeniem wsie – Schleife, Rohne und Mulkwitz. Marsz zaczyna się o godzinie 14. Spotykamy się na dworcu w Schleife. W tym samym czasie marsz rusza z Mulkwitz. Obie grupy spotykają się w Rohne, gdzie odbędzie się manifestacja.

„Zapraszamy wszystkich, dla których nasze łużyckie wsie są ważne. W ubiegłym roku w wydarzeniu wzięło udział ponad 300 uczestników. Była to dla nas wielka zachęta do dalszego działania” – mówi Friederike Böttcher ze stowarzyszenia.

Mottem wydarzenia będą słowa serbołużyckiego hymnu: „Święte są dla nas nasze pola i wsie” („Swjate su nam naše strone a wjeski”).

Spotkanie w Rohne rozpoczną mieszkańcy, następnie przemówią ksiądz Michael z Spreetal oraz ksiądz Werdin z parafii św. Michała. Oprawę muzyczną zapewni skrzypek „Licznik Geigera”, artysta z Berlina, który przyznaje się do korzeni serbołużyckich. Natomiast aktorzy z teatru wiejskiego w Rohne zaopiekują się dziećmi, opowiadając im sagi z regionu.

www.strukturwandel-jetzt.de

3. Zrób coś dla Łużyc: Poniedziałek w Cottbus

 28 kwietnia, w poniedziałek rano, będziemy wspierać mieszkańców Proschim przed posiedzeniem Komitetu ds. Węgla Brunatnego, który będzie debatował m.in. w sprawie przesiedlenia wsi Proschim. Spotykamy się o godzinie 8.00, a około 8.30 możemy liczyć na uwagę mediów. W tym czasie, przed wejściem, odbędzie się też demonstracja licznych zwolenników budowy nowych kopalni, którzy tego dnia dostali wolne od pracodawcy. Opowiadają się oni najwyraźniej za zrównaniem Łużyc z ziemią. Przygotowaliśmy krótkie streszczenie argumentów przeciwko energetyce opartej na węglu brunatnym. Zachęcamy do zapoznania się z nimi:

http://www.kein-weiteres-dorf.de/index.php/news/143-argumente-warum-der-neue-tagebau-welzownicht-genehmigt-werden-darf

4. Minister Vogelsänger podpisuje podejrzaną umowę z Vattenfallem

Pięciu członków Brandenburskiego Komitetu ds. Węgla Brunatnego(dalej Komitet) złożyło wniosek o odroczenie posiedzenia, które miało się odbyć w najbliższy poniedziałek. Na posiedzeniu tym miały zapaść decyzje w sprawie planu kopalni węgla brunatnego Welzow Süd II.

Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło wcześniej, że podpisanie umowy z koncernem Vattenfall w sprawie kopalni Welzow Süd II odbędzie się w środę. Michael Petras, przedstawiciel Rady Gminy z okręgu Oberspreewald-Lausitz i członek Komitetu ds. Węgla Brunatnego stwierdził: „Sposób, w jaki spotkanie to zostało zaplanowane jest skandalem. Członkowie Komitetu w ciągu 27 dni (włączając dni świąteczne), po godzinach pracy mieli przeczytać 3,5 tys. stron zapisanych małą czcionką. Część tych dokumentów dotarła do nas za późno. Na kilka dni przed posiedzeniem dowiedzieliśmy się jednak, że umowa z Vattenfallem ma być zawarta przed naszym spotkaniem”.

W obliczu licznych protestów w  nocy minister zmienił podpis złożony na umowie na „parafkę”. Ostateczne podpisanie umowy ma nastąpić później. Należy jednak mieć świadomość, że sama umowa nie rozwiązuje żadnych istotnych problemów związanych z planowaniem kopalni.

 „Przesiedlenia, które miałyby się odbyć wbrew woli mieszkańców, nie będą społecznie akceptowane, także po umowie z Vattenfallem” – komentuje René Schuster ze stowarzyszenia ekologicznego GRÜNE LIGA. „Ludzie w Proschim w referendum oświadczyli wyraźnie, że nie chcą się przenieść do Terpe. Takie samo zdanie wyraził związek rolników, który nie będzie mógł utrzymywać ponad 80 miejsc pracy, jeżeli będzie się mu nadal usuwać grunt spod nóg. Jak się okazuje złożone obietnice nie są dotrzymywane. Tak było z żądanym przez miasto Welzow oddaleniem  brzegu kopalni (wykopu)  o przynajmniej 400 m. Teraz okazuje się , że ta odległość  ma być negocjowana. Nawet tego nie uwzględniono w planie. Tych wszystkich problemów nie da się rozwiązać przy pomocy umowy. To jest szydzenie z ludzi mieszkających na zagrożonych terenach”.

Thomas Burchardt, przedstawiciel serbołużyckiej mniejszości w Komitecie powiedział: „Związek Domowina opowiedział się przeciwko powstaniu nowych kopalni we wrześniu 2013 r. Z doświadczenia wiemy, że przesiedlenia mniejszości serbołużyckiej prowadzą do dezintegracji i tak już słabej grupy kulturowej.”

Pismo członków Komitetu można przeczytać tutaj:

http://www.lausitzer-braunkohle.de/Texte/140422_email_mitglieder_an_bka.pdf

Dotychczas nie ma żadnej reakcji przedstawicieli Komitetu na zaistniałe fakty. Stąd możemy przypuścić, że najprawdopodobniej na początku posiedzenia Komitetu odbędzie się głosowanie w sprawie odroczenia spotkania.

W przypadku gdyby czytelnicy nie wiedzieli  co w praktyce oznacza „parafowanie”: minister Vogelsänger oraz Grosser,członek zarządu z Vattenfallu, zamieścili  w blasku fleszy, na brzegach każdej ze stron umowy, dziwne „bazgroły”,, aby nie musieli odwoływać zapowiedzianego wydarzenia medialnego.

Fotokopie dokumentów wysłane do członków Komitetu ds. Węgla Brunatnego w celu przygotowania się przed posiedzeniem ważą 5 kg 651 gramów.

5. Polityk SPD narzeka na wycofanie kwestii polityczno-energetycznych z programu ich partii

Poseł SPD Marco Bülow w ubiegłym tygodniu przekazał swój komentarz do portalu klimaretter.info w sprawie polityki energetycznej.

Komentarz można przeczytać tutaj:

http://www.klimaretter.info/politik/hintergrund/16160

                                                           Tłum. Hanna Schudy

]]>