Home Aktualności Węgiel Łużycki z 28.11.12

Węgiel Łużycki z 28.11.12

0
0

Drogie zainteresowane, zainteresowani, kolejny aktualny okólnik łużycki:

  1. Specjalista d.s. gospodarki: nie potrzebujemy ani nowej elektrowni węgla brunatnego ani kopalni
  2. Plan dla węgla brunatnego w Welzow będzie na nowo opracowany  – duże opóźnienia procedury planowania
  3. Będzie coraz ciężej uzasadnić kopalnie węgla brunatnego. Adwokat Tessmer w wywiadzie dla PNN
  4. Sprawozdanie  komitetu d.s. węgla brunatnego
  5. Termin rozprawy w sprawie kopalni Nochten 2 – 11 grudnia w Schleife
  6. Wcześniejsza zapowiedź: szósty Sternmarsch- 6 stycznia
  1. Specjalista d.s. gospodarki: nie potrzebujemy ani nowej elektrowni węgla brunatnego ani kopalni

Niemiecki instytut ds badań gospodarki (DIW) opublikował właśnie w swoim cotygodniowym sprawozdaniu (48/2012) artykuł pod tytułem „Przetwarzanie węgla brunatnego traci na znaczeniu – nie potrzebujemy ani nowej elektrowni węgla brunatnego ani kopalni”. W odwołaniu do szczegółowych badań studiów DIW podajemy:

„Budowa nowych elektrowni węgla brunatnego nie opłaca się z w powodów gospodarczych. Uwzględniając restrykcje dotyczące sieci przesyłowej z terenów, na których znajdują się kopalnie i elektrownie węgla, kopalnie i elektrownie nie są dogodne z geograficznego punktu widzenia. Utrudnione jest również osiągnięcie celu jakim jest dla Rządu zredukowanie emisji CO2 przy dalszym pozyskiwaniu węgla. Przez odwołanie demonstracyjnego projektu oddzielania i magazynowania CO2, (sekwestracja dwutlenku węgla- CCS- przyp. tłumacza) rozbiły się wcześniejsze nadzieje na niskoemisyjną energetykę węglową. Planowo zatwierdzone niedobory wydobycia i tak wystarczą, aby we wszystkich rejonach węgla brunatnego utrzymać istniejące elektrownie do końca ich pracy. Stąd nie potrzeba uzasadnienia dla żadnej nowej kopalni węgla. Zadaniem polityki jest teraz zorientowana przeszłościowo restrukturyzacja dotkniętych regionów”.

Artykuł z tygodniowego sprawozdania jest dostępny w internecie >>

Szczegółowe studium (72 strony) ukazało się w zakładce „Doradztwo polityczne” >>

       2. Plan dla węgla brunatnego w Welzow będzie na nowo opracowany  – duże opóźnienia procedury planowania

Na posiedzeniu brandenburskiego komitetu węgla brunatnego 22 listopada ustalono, że w ciągu roku 2013 musi być przeprowadzone dalsze dwumiesięczne otwarte opracowanie planu, który w istotnych miejscach musi zostać poprawiony. Konieczność polityczna i energetyczna dalszych wysiedleń z naszego punktu widzenia nie będzie jednak w przyszłości do udowodnienia, ponieważ na już zatwierdzonym obszarze Kopalni Welzow Teilfeld I znajduje się wystarczająco węgla, aby do 2040 roku zaopatrzyć elektrownię węgla Schwarze Pumpe. Ten węgiel będzie jednak zmarnowany w elektrowniach bardziej szkodzących klimatowi. To nie ma jednak nic wspólnego z dobrem ogólnym.

Zwłoka w postępowaniu pojawia się przede wszystkim z powodu skandalicznych błędów, które organizacje ekologiczne krytykowały już w kwietniu 2011 w ramach komitetu węgla brunatnego. Wtedy problemy te zostały zignorowane przez władze planujące i większość komitetu pod naciskiem lobby węglowych. Teraz jednak mści się to poprzez dodatkowe opóźnienia postępowania.

Termin zatwierdzenia planu  będzie znany dopiero na początku roku 2014. Ten czasowy  plan został określony na posiedzeniu komitetu przez różne strony jako wątpliwy albo ambitny. Przy okazji nie jest jasne, czy plan przed następnymi wyborami (jesień 2014)  zostanie zaakceptowany przez gabinet.

Plan dla węgla brunatnego powinien umożliwić koncernowi energetycznemu Vattenfall wysiedlenie 810 osób z miejscowości Proschim, Welzow i Lindenfeld dla dalszego rozwoju szkodliwej dla klimatu elektrowni węgla brunatnego. Do listopada 2011 wpłynęło 4800 głosów obywateli przeciwko tym zamiarom. Kopalnia przyniesie również problemy sąsiednim terenom oraz zakłóci bilans wodny i przyczyni się do innych ogromnych konfliktów, dla których na dzień dzisiejszy nie ma żadnego rozwiązania.

  1. Będzie coraz ciężej uzasadnić kopalnie węgla brunatnego. Adwokat Tessmer w wywiadzie dla Potsdamer Neuesten Nachrichten

Gazeta Potsdamer Neuesten Nachrichten podejmuje temat w wywiadzie z adwokatem Dirkiem Tessmerem, który reprezentuje interesy poszkodowanych w wyniku planowanej kopalni węgla brunatnego Welzow II. Artykuł został opublikowany tutaj >> 

    4.  Sprawozdanie  komitetu d.s. węgla brunatnego

W sprawie zeszłotygodniowego posiedzenia komitetu węgla brunatnego w ubiegły czwartek opublikowaliśmy dwustronicowe sprawozdanie na naszej stronie internetowej. Obok tematu kopalni Welzow poruszona została także kwestia opłacanej przez podatników rekultywacji NRD-owskich kopalni, przyczyniających się do zanieczyszczenia rzeki Spree żelazem i siarczanami. Mówiono również o wpływie kopalni Corrbus-Nord na chociebuski teren Willmersdorf. Sprawozdanie jest dostępne w wersji pdf pod adresem (po niemiecku)>>

  1. Termin rozprawy w sprawie kopalni Nochten 2 – 11 grudnia w Schleife

Termin rozprawy w sprawie strategii planu dla budowy kopalni węgla brunatengo Nochten 2 ustalono na wtorek 11 grudnia. Zwracamy się do 1107 obywateli, którzy do stycznia tego roku wyrazili swoje stanowisko, aby reprezentowali swoje interesy  podczas rozprawy.

Zebranie odbędzie się w centrum kultury Sorbskiej Schleife a wyniki zostaną przekazane do wiadomości tutaj >>

Przegląd w sprawie zamiarów, oraz nasze krytyki można znaleźć tutaj >>

  1. Wcześniejsza zapowiedź: szósty Sternnarsch- 6 stycznia

Na 6 stycznia zaplanowany jest już szósty Sternmarsch  przed kopalnią węgla brunatnego Janschwalde-Nord zorganizowany przez osoby poszkodowane w wyniku działalności kopalni. Marsz ten odbywa się w każdą pierwszą niedzielę roku. Miejsca spotkania pozostają niezmienione. Dalsze wiadomości zostaną uzupełnione i ukażą się w najbliższych dniach na:

www.lausitzer-braunkohle.de/termine.php

                                                            tłum H. Schudy

]]>

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Przez smog umiera rocznie nawet 50 tys. ludzi. Zieloni zawalczą o czyste powietrze w Europarlamencie

Poprawa jakości powietrza jako główny postulat Wrocławskich Zielonych w ramach kampanii wy…