Home ENERGIA i KLIMAT Wiceminister Środowiska Mariusz Gajda – spółka PAK SA kłamie i oszukuje

Wiceminister Środowiska Mariusz Gajda – spółka PAK SA kłamie i oszukuje

Możliwość komentowania Wiceminister Środowiska Mariusz Gajda – spółka PAK SA kłamie i oszukuje została wyłączona
0

rton-logoWiceminister Środowiska Mariusz Gajda – spółka PAK SA kłamie i oszukuje, jestem całkowicie po stronie przeciwników odkrywek, kopalnie odkrywkowe degradują środowisko !  
 Szanowni  Państwo  Koalicjanci
 20  lutego br.  na Świętej Górze k. Gostynia odbyła się konferencja naukowa poświęcona wpływowi planowanej odkrywki węgla brunatnego na złożu Oczkowice (płd. Wielkopolska) na gospodarkę i środowisko  z  udziałem  kilkuset – mieszkańców regionu, samorządowców, organizacji pozarządowych, w tym Fundacji „RT-ON”.
Głównym  organizatorem konferencji był nasz wieloletni Koalicjant – Stowarzyszenie Nasz Dom (p. Sylwia Maćkowiak)  – nie zabrakło więc wśród prelegentów i widzów , licznej  reprezentacji Koalicji  „Rozwój  Tak – Odkrywki Nie”  min.  reprezentantów  gminy Babiak (p. Wanda Radowska) Fundacji Greenpeace (Anna Meres)  czy  Stowarzyszenia Eko -Przyjezierze.  Pan Józef  Drzazgowski nagrodzony  został  brawami  za słowa cyt:   ” W naszym regionie nie ma kopalni, ale odczuwamy jej skutki – skutki wydobycia węgla brunatnego w okręgu konińskim. (…) To nie jest plantacja róż… To piekło. (…) Tam, gdzie jest otwierana odkrywka węgla brunatnego, tam nie ma rozwoju, tam nigdy nie będzie rozwoju, tam będzie powolne umieranie… Zagłada dla dobra kogo? Dla dobra garstki lobbystów węglowo-energetycznych, którzy kosztem was, rolników, chcą czerpać zyski i stąd odejść” 
Pani Sylwia  apelowała do obecnych na sali polityków (posłowie Mosiński ,Dziedziczak ,Wiceminister Gajda)   : – Jeszcze nie jest za późno. Wszystkie decyzje można odwrócić. Mamy prawo żyć spokojnie i nie martwić się, co nas czeka za 5, 10 czy 15 lat …    wspomniała też  trudne początki swojej   walki  z planami budowy kopalni  dziękując  tym, którzy  ją wspierali  od początku – w tym  przewodniczącej  naszej  Koalicji pani Wójt Irenie Rogowskiej. 
 Głos zabrali   jako prelegenci  min. p. dr  Michał  Wilczyński i dr B. Pepliński  – ja sam przypomniałem zgromadzonym  o unikalnej   roli  naszej  Koalicji, która łączy a nie dzieli  różne środowiska. Zapytalem też(retorycznie)  co takiego skłania ludzi do protestów, wychodzenia na ulicę ,organizownia referendów, konfrencji, pisania apeli  ?   ilustracją były mi.n zdjęcia z naszych zeszło i tegorocznych  manifestacji w Warszawie i Poznaniu.         
 Co istotne   podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Mariusz Gajda  (w podobnym tonie, ale o wiele łagodniej  wypowiadał się w Sejmie podczas  Konferencji Koalicji RT-ON  z 20.09.16)   powiedział, że spółka PAK SA kłamie mówiąc, że odkrywka nie ma wpływu na środowisko. Przypomniał, że niedawno miał okazję zobaczyć na własne oczy skutki działania kopalni w okolicach Konina, gdzie PAK zamierza uruchomić nową odkrywkę Ościsłowo. Jestem całkowicie po Państwa stronie – odkrywki to katastrofa , nie potrzeba budować elektrowni węglowych -wykorzystajmy potencjał biogazowni czy geotermii. Jesteśmy gotowi zmienić nawet prawo – by trwale zabezpieczyć społeczności lokalne przed odkrywką. 
 Tak jednoznacznie po naszej stronie  do te pory nie wypowiadał  się nikt  z władz tego szczebla…   Traktujmy to jako dobry  znak – ale bez popadania w euforię,  tym bardziej ,że  np. samorządowcy  są sceptyczni  i  przywołali działania Gł. Geologa Kraju  M. Jędryska , zmierzające do wpisania złoża Oczkowice na listę złóż strategicznych i objęcia go tzw. „ochroną”…   http://www.gostyn24.pl/Czy_mozna_wierzyc_politykom?,39069.html 
 Poseł Jan Mosiński  podsumowując, nawiązał do konferencji przeciwników kopalni odkrywkowych w Sejmie , której był wraz  nami (Koalicja RT-ON)   współorganizatorem, niedawnego protestu przed siedziba RDOŚ w Poznaniu oraz konferencji na Świętej Górze jako sekwencji zdarzeń , która w konsekwencji zaowocuje przekazaniem wniosków Premier B. Szydło, właściwym Ministrom oraz posiedzeniem zespołu parlamentarnego ds. energetyki.  Dzisiaj w Sejmie,  jak mi właśnie przekazał,  będzie mówił w  oświadczeniach  poselskich  o konferencji  i  oczekiwaniach  przeciwników kopalni odkrywkowych.    
Padła też publiczna deklaracja  doprowadzenia do  spotkania strony  społecznej  z wiceministrem Jędryskiem. Jak  powedział  mi jeden z lokalnych  działaczy  antyodkrwkowych  gdyby  do tego nie doszło  to  mieszkańcy  regionu są  już gotowi do „wizyty”  w Warszawie (Ministerstwo Środowiska).
W marcu w porozumieniu z kluczowymi Koalicjantami planujemy kolejne spektakularne wydarzenia. Szczegóły w ktrótce.
 W zał.  symboliczne  zdjęcie z konferencji  – pp.Sywia i Józef razem,  obok Wiceminster Gajda ..  a w tle  hasło Fundacji  „Dobra przyszłość jest czysta i zielona” 
 Z pozdrowieniami
 
Tomasz  Waśniewski

Załaduj więcej... ENERGIA i KLIMAT

Zobacz również

Zielone Dni 2024 w Szklarskiej Porębie

Fundacja Strefa Zieleni, we współpracy z organizacjami partnerskimi (GEF, HBS, Partią Ziel…