Home Aktualności Wrocławskie Pola Osobowickie potrzebują wody i ochrony

Wrocławskie Pola Osobowickie potrzebują wody i ochrony

Możliwość komentowania Wrocławskie Pola Osobowickie potrzebują wody i ochrony została wyłączona
0
Wrocławskie Pola Osobowickie potrzebują wody i ochrony

– Można było tu spotkać ponad 220 gatunków ptaków. Idea jest taka, by podzielić ten teren na obszar chroniony, rekreacyjny i przeznaczony dla wypasu zwierząt – mówi o Polach Osobowickich ekolog Radosław Gawlik, prezes Stowarzyszenia EKO-UNIA.

Dziś, 29 maja, upływa termin głosowania w plebiscycie Supermiasta i Superregiony – Zielone Miejsca. Wybieramy najpiękniejsze, najciekawsze i najbardziej godne ochrony tereny przyrodnicze. Swój głos można oddać m.in. na pola irygacyjne na Osobowicach.

Od wielu lat EKO-UNIA wraz z innymi organizacjami oraz naukowcami zabiega o ochronę Wrocławskich Pól Irygacyjnych oraz nawadnianie wysuszonego terenu. – Kilkanaście organizacji ekologicznych podpisywało się pod postulatami dotyczącymi utworzenia rezerwatu i zalewania pól już blisko 10 lat temu. Inaczej czeka je degradacja – przypomina Gawlik w rozmowie z Wyborczą.

– Zgodnie z zapewnieniami magistratu do września 2022 r. poznamy koncepcję zagospodarowania pól i strategię wzmocnienia potencjału przyrodniczego, w tym też sposób nawadniania i utrzymania wód na tym terenie. Z inwentaryzacji wynika, że ponad 20 proc. pól to cenne przyrodniczo siedliska. Jedna z koncepcji jest taka, by podzielić teren na obszar chroniony, rekreacyjny i przeznaczony dla wypasu zwierząt. Na tym polega wyjątkowość tego miejsca. Z części mogą korzystać wielbiciele przejażdżek rowerowych czy spacerów, co niektórzy zresztą już robią – przekonuje ekolog.

Link do całej rozmowy w Gazecie Wyborczej

Więcej podobnych działań znajdziesz na stronie projektu „EkoObywatel – wsparcie interwencji i zmian systemowych”.


Projekt „EkoObywatel – wsparcie interwencji i zmian systemowych” jest realizowany przez Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA z dotacji Programu Aktywni Obywatele Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Przez smog umiera rocznie nawet 50 tys. ludzi. Zieloni zawalczą o czyste powietrze w Europarlamencie

Poprawa jakości powietrza jako główny postulat Wrocławskich Zielonych w ramach kampanii wy…