– Można było tu spotkać ponad 220 gatunków ptaków. Idea jest taka, by podzielić ten teren na obszar chroniony, rekreacyjny i przeznaczony dla wypasu zwierząt – mówi o Polach Osobowickich ekolog Radosław Gawlik, prezes Stowarzyszenia EKO-UNIA.
Dziś, 29 maja, upływa termin głosowania w plebiscycie Supermiasta i Superregiony – Zielone Miejsca. Wybieramy najpiękniejsze, najciekawsze i najbardziej godne ochrony tereny przyrodnicze. Swój głos można oddać m.in. na pola irygacyjne na Osobowicach.
Od wielu lat EKO-UNIA wraz z innymi organizacjami oraz naukowcami zabiega o ochronę Wrocławskich Pól Irygacyjnych oraz nawadnianie wysuszonego terenu. – Kilkanaście organizacji ekologicznych podpisywało się pod postulatami dotyczącymi utworzenia rezerwatu i zalewania pól już blisko 10 lat temu. Inaczej czeka je degradacja – przypomina Gawlik w rozmowie z Wyborczą.
Można było tu spotkać ponad 220 gatunków ptaków. Idea jest taka, by podzielić ten teren na obszar chroniony, rekreacyjny i przeznaczony dla wypasu zwierząt – mówi @GawlikRadoslaw z EKO-UNII o #PolaOsobowickie.
— EKO-UNIA (@EkoUnia) May 29, 2022
Dziś ostatnia szansa na zagłosowanie w plebiscycie @gazeta_wyborcza↪ pic.twitter.com/IFgkYFrcz5
– Zgodnie z zapewnieniami magistratu do września 2022 r. poznamy koncepcję zagospodarowania pól i strategię wzmocnienia potencjału przyrodniczego, w tym też sposób nawadniania i utrzymania wód na tym terenie. Z inwentaryzacji wynika, że ponad 20 proc. pól to cenne przyrodniczo siedliska. Jedna z koncepcji jest taka, by podzielić teren na obszar chroniony, rekreacyjny i przeznaczony dla wypasu zwierząt. Na tym polega wyjątkowość tego miejsca. Z części mogą korzystać wielbiciele przejażdżek rowerowych czy spacerów, co niektórzy zresztą już robią – przekonuje ekolog.
Link do całej rozmowy w Gazecie Wyborczej
Więcej podobnych działań znajdziesz na stronie projektu „EkoObywatel – wsparcie interwencji i zmian systemowych”.
Projekt „EkoObywatel – wsparcie interwencji i zmian systemowych” jest realizowany przez Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA z dotacji Programu Aktywni Obywatele Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.