31 organizacji pozarządowych wysłało list do urzędników Komisji Europejskiej oraz Urzędu Marszałkowskiego Dolnego Śląska. Domagają się w nim zmian w zatwierdzanych wielomiliardowych środkach UE na lata 2021-27.
– Rosyjska agresja na Ukrainę wywróciła dotychczasowe priorytety w uzależnionej od rosyjskich paliw Europie. Musimy przyśpieszyć zieloną transformację i wdrażanie Zielonego Ładu – także na Dolnym Śląsku. Nasze bezpieczeństwo energetyczne zwiększymy, gdy konsekwentnie opowiemy się za oszczędzaniem energii i elektroprosumenckim OZE. Dlatego konieczna i pilna jest rewizja priorytetów wydatkowania środków z funduszy unijnych, którą KE dostrzegła przedstawiając projekt RepowerEU – mówi Radosław Gawlik ze Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA.
3⃣1⃣ organizacji pozarządowych wysłało list do urzędników Komisji Europejskiej 🇪🇺 @EUinPL oraz Urzędu Marszałkowskiego @Dolny_Slask. Domagają się w nim zmian w zatwierdzanych wielomiliardowych środkach #UE na lata 2021-27. #RepowerEU #NGO #ZielonyŁad #KE #DolnyŚląsk #klimat pic.twitter.com/O8HYDtRZsJ
— EKO-UNIA (@EkoUnia) May 27, 2022
Irena Krukowska z Fundacji Ekologicznej „Zielona Akcja” stwierdza: – Potrzebujemy większych funduszy na ochronę różnorodności biologicznej oraz adaptację do zmian klimatu. Konieczna jest wsparcie powszechne ochrona przyrody, również ochrona oraz rozwój zielonej i niebieskiej infrastruktury. Działania i alokacje środków oraz wskaźniki w FEDS 21-27 powinny odnosić się do celów Europejskiej Strategii Bioróżnorodności do 2030.
– Działania dotyczące transformacji energetycznej powinny być zintegrowane z działaniami dla ochrony klimatu i adaptacji do kryzysu klimatycznego a także poprawy jakości środowiska i powietrza. W ten sposób zwiększymy jednocześnie nasze bezpieczeństwo geopolityczne, klimatyczne i środowiskowe – podsumowuje Krzysztof Smolnicki z Fundacji Ekorozwoju.
Obecnie Komisja Europejska opiniuje złożone przez Polskę fundusze regionalne i krajowe na obecną perspektywę budżetowa do roku 2027. Do Funduszu Unijnego Dolnego Śląska FEDS21-27 środowiska samorządowe i pozarządowe złożyły swoje propozycje, które nie znalazły akceptacji we wcześniejszych procesach konsultacji. Ponad 30 organizacji pozarządowych liczy na poprawienie naszych planów wydatkowania środków zgodnie z wyjątkowymi wyzwaniami, które przynosi wojna Rosji na Ukrainie.
Pod listem podpisali się:
- Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych, Wrocław
- Forum Aktywności Lokalnej w Wałbrzychu
- Fundacja Centrum Praw Obywatelskich i Badań nad Demokracją, Wrocław
- Fundacja Edukacji Europejskiej, Wałbrzych
- Fundacja Eko Patrol Dolny Śląsk, Wałbrzych
- Fundacja Eko Patrole, Wałbrzych
- Fundacja EkoRozwoju, Wrocław
- Fundacja Ekologiczna „Zielona Akcja”, Legnica
- Fundacja Futurama, Legnica Fundacja Kultury Ekologicznej w Jeleniej Górze
- Fundacja Mazelan, Chrośnica Fundacja “Merkury”, Wałbrzych
- Fundacja Nasza Ziemia, Wrocław
- Fundacja Przestrzeń dla Obywateli, Legnica
- Fundacja Rozwoju Ekonomii Społecznej z Wałbrzych
- Kłodzka Wstęga Sudetów-Lokalna Grupa Działania, Lądek Zdrój
- Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Ducha Gór, Kowary
- Lokalna Grupa Działania Dobra Widawa z siedzibą w Oleśnicy
- Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura”, Wrocław
- Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA. Wrocław
- Stowarzyszenie Ekologiczne „Etna”, Oława
- Stowarzyszenie Grupa Sokołowska, Sokołowsko
- Stowarzyszenie Nowa Idea, Wrocław
- Stowarzyszenie Oko na Soko, Sokołowsko
- Spółdzielnia Socjalna Zielony Zakątek z Wałbrzycha
- Stowarzyszenie Eko-Edukacja, Wrocław
- Stowarzyszenie „PARTNERSTWO dla Doliny Baryczy”, Milicz
- Stowarzyszenie Akcja Miasto, Wrocław
- Towarzystwo Benderowskie, Wrocław
- Ziębicka Inicjatywa Obywatelska, Ziębice
- Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć, Warszawa, Wrocław