Home Aktualności Apel do polskiego rządu o zaprzestanie importu węgla, gazu i ropy z Rosji

Apel do polskiego rządu o zaprzestanie importu węgla, gazu i ropy z Rosji

Możliwość komentowania Apel do polskiego rządu o zaprzestanie importu węgla, gazu i ropy z Rosji została wyłączona
0

W czwartek, 24 lutego, nad ranem Federacja Rosyjska dokonała zbrojnego ataku na terytorium Ukrainy. Jest to sytuacja bez precedensu w powojennej historii Europy, która wymaga od nas jednoznacznych i odważnych działań politycznych i gospodarczych – czytamy w apelu Koalicji Klimatycznej do polskiego rządu o zaprzestanie importu węgla, gazu i ropy z Rosji. Poniżej prezentujemy pełną treść apelu oraz listę organizacji, które podpisały się pod jego treścią.

Apel Koalicji Klimatycznej do polskiego rządu o zaprzestanie importu węgla, gazu i ropy z Rosji

W czwartek, 24 lutego, nad ranem Federacja Rosyjska dokonała zbrojnego ataku na terytorium Ukrainy. Jest to sytuacja bez precedensu w powojennej historii Europy, która wymaga od nas jednoznacznych i odważnych działań politycznych i gospodarczych.

Dlatego apelujemy do polskich władz o zaprzestanie, tak szybko, jak to tylko możliwe i bezpieczne, importu surowców energetycznych: węgla, gazu i ropy naftowej z Rosji. Tylko w 2020 roku Polska zaimportowała ponad 16,5 mln ton rosyjskiej ropy naftowej, niemal 10 mld m3 gazu ziemnego oraz prawie 9,5 mln ton węgla. W ostatnich latach, Polska kupiła od Rosji ropę i węgiel za ponad 730 mld złotych, natomiast wartość kontraktu gazowego na dostawy tego surowca do Polski nie jest jawna. Pieniądze te pośrednio lub bezpośrednio wspierają reżim Władimira Putina.

Agresja na Ukrainę to sygnał, że polska gospodarka musi stanowczo przyspieszyć proces dekarbonizacji. Dalsze trwanie przy paliwach kopalnych oznacza de facto brak suwerenności energetycznej naszego kraju. Konieczna jest pilna budowa własnych, niezależnych i odnawialnych źródeł energii. Priorytetem powinna też stać się modernizacja przestarzałych sieci energetycznych. Pilnie trzeba zapewnić alternatywne, zrównoważone źródła ciepła dla mieszkańców i zwiększyć skalę inwestycji w efektywność energetyczną oraz własne źródła energii w przedsiębiorstwach i przemyśle. Priorytetem muszą być zmiany w transporcie, który nie może dłużej opierać się na silnikach spalinowych. Elektryfikacja transportu publicznego i towarowego to niezbędne minimum, od którego musimy zacząć. 

W obliczu ataku na Ukrainę, te działania nie mogą być rozłożone na wiele lat do przodu, jak zakładano, ale muszą rozpocząć się w nadchodzących dniach, tygodniach i miesiącach. Potrzebne będą ogromne środki i wiele inwestycji. Nie uda się to bez wsparcia Unii Europejskiej. Polska musi więc zakończyć konflikty z UE i przeznaczyć pieniądze z unijnego Funduszu Odbudowy na transformację energetyki i transportu. To w tej chwili obowiązek rządu wobec Polek i Polaków, imperatyw moralny i prawdziwe wsparcie, jakiego potrzebuje Ukraina. Nie ma naszej zgody na dalsze wspieranie rosyjskich koncernów paliwowych. Musimy budować gospodarkę opartą na solidarności europejskiej i alternatywnej energetyce. Dlatego apelujemy do rządu o podjęcie wszystkich możliwych działań w celu zaprzestania importu węgla, gazu i ropy z Federacji Rosyjskiej.

Koalicja Klimatyczna

Organizacje popierające apel Koalicji Klimatycznej:

Akcja Demokracja
Dolnośląski Klub Ekologiczny
Extinction Rebellion Youth Wrocław
Fundacja „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”
Fundacja Aeris Futuro
Fundacja Compassion In World Farming Polska
Fundacja EkoRozwoju
Fundacja Frank Bold
Fundacja GAP Polska
Fundacja Greenpeace Polska
Fundacja Klub Myśli Ekologicznej
Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie
Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii
Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych 
Fundacja Szkatułka
Fundacji Climate Strategies Poland
Fundacji Otwarty Plan
Instytut Zielonej Gospodarki
Instytut Zielonej Przyszłości
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
Polski Alarm Smogowy
Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki
Polski Klub Ekologiczny Okręg Pomorski
Rodzice dla klimatu
Społeczny Instytut Ekologiczny
Stowarzyszenia MODrzew – Monitoring Obywatelski Drzew 
Stowarzyszenie „Wspólna Ziemia”
Stowarzyszenie BoMiasto
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
Strajk dla Ziemi – Łódź
Warszawski Alarm Smogowy
Zarząd Główny Polskiego Klubu Ekologicznego
Zielone Mazowsze
Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć

Aktualna lista organizacji popierających apel znajduje się na stronie Koalicji Klimatycznej.

Zachęcamy także inne organizacje do poparcia apelu. 

Kontakt: u.stefanowicz@koalicjaklimatyczna.org oraz d.oledzki@koalicjaklimatyczna.org 

Komentarz Radosława Gawlika, prezesa Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA, eksperta Koalicji Klimatycznej:

– Powinniśmy jak najszybciej zrezygnować z węgla, gazu i ropy, które wspierają dyktaturę Putina i jego agresję na Ukrainę. Węgiel krótkoterminowo możemy zastąpić swoim i importem z innych kierunków. Podobnie gaz – naszymi rezerwami i importem z innymi kierunkami. Ropę – oszczędnościami a docelowo elektryfikacją transportu. Inwazja Rosji winna przyspieszyć transformację energetyczną Polski na efektywne źródła w 100% odnawialne i rozproszone. Przykładem są biogazownie oparte na odpadach rolniczych, które świetnie bilansują i stabilizują prąd ze słońca i wiatru oraz uniezależniają nas od rosyjskiego gazu. Mamy ich w Polsce jedynie ponad 100, Niemcy ponad 10 tysięcy! W tej chwili polską racją stanu jest program budowy 5 tysięcy biogazowni, a nie dwóch-trzech elektrowni jądrowych.

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Pierwsza debata samorządowa: Trzeba inwestować w kolej, kulturę i sprawiedliwą transformację Turowa

W środę we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty odbyła się otwarta debata wyborcza kandydatów …