Home Aktualności Fortum rezygnuje z projektu wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (Carbon capture and storage, CCS) w fińskiej elektrowni Meri – Pori.

Fortum rezygnuje z projektu wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (Carbon capture and storage, CCS) w fińskiej elektrowni Meri – Pori.

0
0

Przez ostatnie kilka lat firmy energetyczne Fortum i Teollisuuden Voima (TVO) współpracowały nad wspólnym projektem pod nazwą Finncap. Miał on na celu zbudowanie na dużą skalę, przy elektrowni Meri – Pori, stanowiącej własność obu firm, demonstracyjnego zakładu wykorzystującego technologię CCS.

Na podstawie dokonanych badań, oraz zaktualizowanej strategii firmy, Fortum podjął decyzję o zaniechaniu działań związanych z projektem. Zatem projekt Finncap nie będzie dążyć do stania się częścią pokazowego programu Europejskiej Unii CCS, do którego niedługo będzie można składać wnioski. Wcześniej, tej jesieni z projektu wycofał się TVO.

Na decyzję Fortum miało także wpływ ryzyko technologiczne i finansowe związane z projektem. Akceptacja programu przez EU CCS pokryłaby tylko część kosztów szacowanego na 500 milionów euro projektu. Dodatkowo do wsparcia UE, projekt wymaga dofinansowania ze strony państwa, oraz znacznych inwestycji ze strony partycypujących firm.

„Finncap był jednym z największych i najbardziej postępowych projektów badawczych CCS na świecie. Zgodnie z zaktualizowaną strategią Fortum, składowanie dwutlenku węgla, nie leży w głównej orbicie zainteresowań firmy, w związku, z czym wzrasta ryzyko związane z powodzeniem projektu”, mówi Matti Ruotsala, vice prezes wykonawczy Power Division.

„Z tych powodów nie możemy kontynuować projektu. Zgodnie z naszą strategią skupiamy się na, wolnych od dwutlenku węgla elektrowniach wodnych i atomowych, a także na wydajnych zasobach energii cieplnej i elektrycznej. Jednakże Fortum czynnie będzie przyglądać się rozwojowi technologii CCS, poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju projektach wespół z innymi graczami z branży”, podsumowuje Ruotsala.

 

 

]]>

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Przez smog umiera rocznie nawet 50 tys. ludzi. Zieloni zawalczą o czyste powietrze w Europarlamencie

Poprawa jakości powietrza jako główny postulat Wrocławskich Zielonych w ramach kampanii wy…