W piątek 27 maja we Wrocławiu będziemy rozmawiać o roli liderów i liderek w procesie transformacji. Spojrzymy na społeczności lokalne, które czeka zmiana, a szczególną uwagę poświęcimy regionowi Bogatyni. Debata jest częścią trzeciej edycji konferencji „Postwrost”, którą EKO-UNIA od 2020 r. organizuje wraz z Instytutem Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego.
Zachęcamy do obejrzenia nagrania z debaty:
27 maja we #Wrocław będziemy rozmawiać o roli liderów i liderek w procesie transformacji. Szczególną uwagę poświęcimy regionowi #Bogatynia. Debata jest częścią III edycji konferencji „Postwrost”, którą EKO-UNIA od 2020 r. organizuje wraz kulturoznawstwem @uniwroc i #BWA. pic.twitter.com/khMcmfOKtc
— EKO-UNIA (@EkoUnia) May 26, 2022
Miejsce: Żyjnia, Galeria Dizajn BWA Wrocław (ul. Świdnicka 2-4)
15:30-16:00
Po wystawie „Ciało prowadzi mnie krętą drogą” oprowadza Katarzyna Roj
16.00-18.00
Dyskusja panelowa: Jak się nie dać
Uczestniczki: prof. Krystyna Dziubacka, Magda Kościańska, prof. Katarzyna Majbroda oraz Anna Schindler
Panel prowadzi dr Hanna Schudy
Badaczki, naukowczynie, aktywistki będą rozmawiały o roli, jaką w transformacji mają do odegrania liderki i liderzy społeczności lokalnych, które doświadczają tego złożonego procesu w wymiarze ekonomicznym, ekologicznym/środowiskowym oraz kulturowo-społecznym.
Interesują nas przede wszystkim miejsca funkcjonujące w niepewnych czasach i niestabilnych kontekstach, w których obserwujemy powolne zmiany prośrodowiskowe i proklimatyczne, a ich rozwijanie napotyka na wielorakie blokady i trudności zarówno natury formalnej (np. prawnej, administracyjnej, infrastrukturalnej), jak i na wyraźny opór społeczny wynikający m.in. ze strachu, niewiedzy, braku konsultacji społecznych i niemożności wyobrażenia sobie przyszłości po transformacji.
Prelegentki opowiedzą o własnych doświadczeniach i badaniach prowadzonych w społecznościach lokalnych, także tych żyjących od lat w monopolu zatrudnienia jak np. okolice Bogatyni czy w poczuciu, że jakość życia oznacza ciągły wzrost, eksploatację czy trzymanie się utartych scenariuszy.W ramach panelu chcielibyśmy porozmawiać o konceptualizacjach transformacji, o konfrontacjach, konfliktach, sojuszach i zmianach społecznych pojawiających się w toku formułowania i wdrażania określonych polityk środowiskowych. Czy możliwa jest transformacja w modelu postwrostu, jakości życia, relacji społecznych? Jak budować odporność w sytuacji, kiedy napotykamy opór status quo? Jakie punkty krytyczne pojawiają się w myśleniu o zmianach zachodzących w wybranych regionach poddawanych transformacji? W jaki sposób wyobrażamy sobie dobrostan, post-transformacyjną przyszłość miejsc oraz zamieszkujących je społeczności? Kto i w jaki sposób ustala znaczenia i kierunki transformacji, które stabilizowane są w przestrzeni publicznej, wpływając na wyobraźnię społeczną?
Artystycznym znaczącym kontekstem debaty będzie wystawa Alicji Patanowskiej „Ciało prowadzi mnie krętą drogą”, którą można aktualnie oglądać w BWA. Artystka podejmuje zagadnienie odwagi, szukania nowych technik, wychodzenia poza model oraz stawia na pokazywanie procesu tworzenia „dzieła”.