Home Pola Irygacyjne Wrocławskie Pola Irygacyjne. List otwarty do Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka

Wrocławskie Pola Irygacyjne. List otwarty do Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka

Możliwość komentowania Wrocławskie Pola Irygacyjne. List otwarty do Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka została wyłączona
0

List otwarty do Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka w sprawie ratowania Wrocławskich Pól Irygacyjnych – cennego obszaru przyrodniczego oraz chroniącego klimat miasta

Szanowny Panie Prezydencie,
Wrocław nie ma co prawda powołanego żadnego rezerwatu (jako jedyne z dużych miast Polski), ale nie oznacza to, że nie ma terenów wyjątkowo cennych przyrodniczo, które rezerwatami być powinny – np. Wrocławskie Pola Irygacyjne, sławne ze względu na bogactwo gatunków chronionych (ponad 270!), w szczególności ptaków (ponad 220!).
Gdy płonie Biebrzański Park Narodowy, mamy prawo niepokoić się o nasz wysychający i niepowołany niestety rezerwat, który w czasie wielkiej suszy z 2015 r. był trawiony długim i trudnym do ugaszenia pożarem.
O tym, jak cennym i niewykorzystanym potencjałem są dla naszego miasta pola irygacyjne, mówią od dawna liczni eksperci ze środowisk naukowych, którzy jednocześnie podkreślają konieczność ich nawadniania nie tylko z powodów przyrodniczych, ale i z powodów bezpieczeństwa – aby zastopować katastrofę ekologiczną związaną z migracją metali ciężkich, uniemożliwić pożary, poprawić i lokalny mikroklimat zwłaszcza w czasie groźnych upałów coraz częściej nękających nasze miasto w związku z postępującą katastrofą klimatyczną.
Tylko nawodnione pola nie stanowią zagrożenia, a mogą stać się wielką atrakcją turystyczną i rekreacyjną miasta, a przy tym przykładem praktycznej realizacji uchwały w sprawie alarmu klimatycznego przyjętej na Pana wniosek przez Radę Miejską Wrocławia w 2019 r. Kierowane w tej sprawie do władz Wrocławia apele licznych naukowców, a także organizacji ekologicznych i społecznych pozostają bez odzewu.

W czasie trwającej pandemii wirusa COVID-19 w codziennych filmach przekonuje Pan wrocławian, jak bardzo zależy Panu na ich zdrowiu i życiu. Tę troskę oceniam oczywiście bardzo pozytywnie. Pozwala mi to mieć nadzieję, że zgodzi się Pan ze mną, iż Wrocław ma wielką okazję, wzorem innych miast europejskich, wykorzystać lekcję, którą przerabiamy w związku z pandemią. Wrocław może oprzeć swój rozwój na fundamentach zgodnych z kierunkami wyznaczanymi przez politykę proklimatyczną – przyjazną planecie, przyrodzie i człowiekowi. Co więcej – takie są też oczekiwania społeczne, co potwierdzają badania opinii publicznej mieszkańców i mieszkanek miasta, z których wynika silne poparcie dla idei zwiększenia obszarów terenów zieleni i wdrożenia zasad polityki chroniącej klimat.

Spoczywa na Panu duża odpowiedzialność. Przyszło Panu sprawować swoją funkcję w niezwykle trudnym i wymagającym momencie historii miasta. Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA i wielu obywateli uważa, że nie ma już czasu na zaniechania i odwlekanie koniecznych decyzji.
Wielokrotnie ze strony licznych świadomych powagi sytuacji wrocławian – naukowców, przedstawicieli organizacji społecznych – płynęły nie tylko deklaracje gotowości do pomocy, ale konkretne jej przykłady, np. przekazywane były opracowania, ekspertyzy, analizy, koncepcje. Mogę zapewnić, że nadal może Pan liczyć na aktywną pomoc w tworzeniu Wrocławia naprawdę nowoczesnego, bezpiecznego dla ludzi, szanującego środowisko i mądrze korzystającego z potencjału oraz atutów natury.

W związku z powyższym, chcę kolejny raz zaapelować do Pana o uruchomienie tak długo wyczekiwanych działań – rozpoczęcie nawadniania Wrocławskich Pól Irygacyjnych i powołanie na tym terenie rezerwatu służącego miastu bogactwem swojego potencjału – od zwiększenia atrakcyjności Wrocławia począwszy, a na przeciwdziałaniu skutkom katastrofy klimatycznej skończywszy.

Z wyrazami szacunku,
Radosław Gawlik
prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA

Załaduj więcej... Pola Irygacyjne

Zobacz również

Kandydaci do europarlamentu dyskutowali o zielonej energii, kosztach budowy atomu i odchodzeniu od węgla

W dniu 27 maja odbyła się debata przedwyborcza o transformacji energetycznej. Udział …